Toms Zariņš, «Ogres Vēstis Visiem» Publicēts: 2010-03-19 12:49:00 / Sabiedrība
Ziņot redakcijai
Latvijas Gaidu un skautu muzejs atzīmējis pārcelšanos uz jaunām telpām, proti, no Mālkalnes prospekta 10 uz Suntažu ielu 2 Ogrē.
Šoreiz pārcelšanās ir kas vairāk par vienkāršu telpu maiņu. To svētku runā uzsvēra muzeja vadītāja Līga Jagmane: «Ir noslēdzies liels, liels skrējiens – kārtojot, domājot, pārcilājot, gatavojot un pārceļoties. Mūsu priekšā nu ir jaunas, gaišas telpas un arī – jaunas iespējas.»
Tas bija jūtams arī vispārējā pasākuma noskaņojumā – gaišajās, salīdzinoši plašajās telpās, kuru viena no galvenajām priekšrocībām ir iespēja ekspozīciju izkārtot tematiski, pa atsevišķām telpām. Arī noskaņojums bija gaišs, cieņpilns, tradīcijas un priekšgājējus pagodinošs un pavasarīgi daudzsološs. Jaunās telpas par «jaunākām, lielākām un vienozīmīgi siltākām» sauc arī 19. gaidu vienības gaida, Ogres ģimnāzijas 9.b. klases skolniece Linda Gulbe. Viņa gan atzīst: «Vecajā muzejā paliks daudzas labas atmiņas – pirmā nodarbība, valsts svētku svinēšana vai vienkārša tējas pauze ar muzeja dāmām. Nu atmiņās paliekoši notikumi jāiemieso jaunajās telpās.»
Informācijai – skautisms un gaidisms ir jaunatnes neformālās audzināšanas kustības, kas papildina skolu un ģimeni. To mērķis ir audzināt jaunatni par krietniem un derīgiem savas valsts un pasaules pilsoņiem. Šīs kustības attīsta pašpaļāvību, vajadzību izzināt, atklāt un gribu mācīties. Šobrīd Latvijā ir ap 730 aktīvu skautu un gaidu. LSGCO ir pasaules skautu un gaidu organizāciju WOSM un WAGGGS dalīborganizācija.
Pēc Līgas Jagmanes runāja Aina Kunga, līdzšinējā muzeja vadītāja, tagad muzeja pārzine, kura iepazīstināja ar muzeja darbības sākumiem uzreiz pēc trešās Atmodas beigām: «Mēs sākām ar vienu vienīgu vitrīnu, mazām, pavisam mazām telpām. Taču arī sākumā, tāpat kā tagad, saņēmām lielu atbalstu gan no domes, gan no toreizējās rajona padomes. Pirmie eksponāti, galvenokārt, sāka nākt no ārzemēm, jo Latvijā pēc ilgajiem okupācijas gadiem viss bija iznīcināts un slēpts, baidoties no represijām. (..) Dažādos darbos mums ļoti palīdzēja arī jaunieši, cik nu vien spēja. (..) Es ļoti vēlos uzteikt jauno muzeja vadītāju Līgu Jagmani. Tādu entuziasmu un enerģiju, degsmi, ar kādu viņa veic visus pienākumus un domā par organizāciju un muzeju, esmu reti redzējusi.» Apsveicēju vidū bija arī Iveta Ruskule, Ogres Vēstures un mākslas muzeja jeb, kā tika nokristīta pasākumā, «lielā muzeja» direktore. Viņa uzsvēra muzeja jaunatnes un vecākās paaudzes lielo sadarbību, kā arī īpašo misiju, ko veic muzejs – jaunatnes audzināšanu radošā un patriotiskā garā. Ogres domes vārdā runāja priekšsēdētāja vietnieks Egils Helmanis un Ogres novada pašvaldības kultūras darba organizatore Anita Ausjuka.
Īsu apsveikuma runu un pateicības rakstus darbiniekiem un vienībām pasniedza Latvijas gaidu priekšniece Inga Liepkalne. Dzejas rindas viena otrai veltīja arī pašas ilggadējās muzeja darbinieces: «Šis lielais darbs kā mantojums lai paliek tiem, kas nāk pēc mums!». Tradīciju pārmantojamība un godināšana bija jūtama ik uz soļa – Latvijas vecākais skauts, 85 gadus vecais Vilnis Grīnbergs, kurš bija pagodinājis arī ar savu klātbūtni, ar asarām acīs nodeva muzejam visu dzīvi krātos nometņu karogus, bet pēc tam ar cieņpilnu klusuma brīdi tika pieminēta muzeja dibinātāja Milda Feldmane, un īsu runu teica viņas dēls Andris Feldmanis. Vēlāk viesi tika aicināti uz nelielu cienastu un varēja nodoties sarunām un atmiņām par kopā paveikto.
Toma Zariņa foto: Latvijas Gaidu un skautu muzeja vadītāja Līga Jagmane ar saņemto dāvinājumu.
|