Uģis Ulmanis, Ogres novada pašvaldības policijas priekšnieks Publicēts: 2012-01-10 10:17:00 / Kārtība
Ziņot redakcijai
Ogres novada pašvaldības policijas ir apkopojusi datus par darbu, kas veikts, nodrošinot sabiedrisko kārtību un drošību novadā 2011. gadā.
Administratīvo pārkāpumu statistika
Šajā laikā ir saņemti 2730 iedzīvotāju izsaukumi (2010. gadā – 2689; 2009. gadā – 2592), konstatēti kopā 4279 pārkāpumi (2010. gadā – 3621; 2009. gadā – 3698) un izskatīti 874 juridisko un fizisko personu iesniegumi (2010. gadā – 707; 2009. gadā – 674). Par dažādiem pārkāpumiem ir sastādīti 1394 administratīvo pārkāpumu protokoli (2010. gadā – 1170; 2009. gadā – 1258) un 264 administratīvā pārkāpuma paziņojumi par Ceļu satiksmes noteikumu punktiem (2010. gadā – 307; 2009. gadā – 279).
Vienlaikus ir novērsti 2514 likumpārkāpumi, 59 gadījumos ir veicināta noziegumu atklāšana (2010. gadā – 2514 likumpārkāpumi un 37 gadījumos veicināta noziegumu atklāšana; 2009. gadā – 2358 likumpārkāpumi un 35 gadījumos veicināta noziegumu atklāšana).
2011.gads darba intensitātes ziņā pašvaldības policijai bija smags un sarežģīts. To uzskatāmi parāda arī augstāk minētie statistiskie rādītāji, kuri jau trešo gadu pēc kārtas parāda tendenci uz kopējās situācijas dažādu konfliktu un administratīvi sodāmu pārkāpumu kategorijās pasliktināšanos. Kā galvenie iemesli, kas turpināja atstāt negatīvu iespaidu gan uz sabiedrisko kārtību, gan drošību, minami sociāli ekonomiskā situācija valstī, joprojām augstais bezdarba līmenis, ienākumu un labklājības līmeņa samazināšanās. Tas, savukārt, radīja ”labvēlīgu augsni” pārkāpumu skaita pieaugumam, kā arī papildus spriedzi sabiedrībā. Tajā pašā laikā situāciju kārtības un drošības jomā Ogres novadā tiesībsargājošās institūcijas kontrolēja un kopumā tā vērtējama kā stabila. Iespēju robežās iedzīvotājiem tika sniegta palīdzība, risinot gan ģimenes konfliktus, gan novēršot likumpārkāpumus. Vēl jo vairāk, daudziem policijas darbiniekiem nācās strādāt arī neierastos, pat ekstremālos apstākļos, kad, riskējot ar savu veselību un dzīvību, viņi glāba cilvēkus no ugunsgrēka, no pašnāvības izdarīšanas, aizturēja noziedzniekus, palīdzēja evakuēt cilvēkus plūdu laikā no plūdu zonas.
Lielākā daļa sabiedriskās kārtības pārkāpumu joprojām ir saistīti ar alkoholisko dzērienu lietošanu sabiedriskās vietās vai par atrašanos sabiedriskās vietās tādā reibuma stāvoklī, kas aizskar cilvēka cieņu. 2011. gadā par šo pārkāpumu administratīvi sodītas 680 personas. Jāatzīmē, ka vairumā gadījumu alkohola koncentrācija personas izelpā pārsniedza 2-3 promiles. Šāds reibuma stāvoklis bieži vien apdraud pašas personas dzīvību un veselību, piemēram, ja persona šādā stāvoklī streipuļo pa ceļa braucamo daļu, apdraudot satiksmes drošību, vai arī tā aizmieg uz ielas, zālienos, pagalmos vai sabiedriskā transporta pieturvietās. Arvien biežāk alkoholiskos dzērienus lieto nepilngadīgas personas. 2011. gadā vien par šo pārkāpumu pie administratīvās atbildības tika sauktas 43 nepilngadīgas personas.
Pieaudzis arī atkārtoti izdarītu administratīvo pārkāpumu skaits. Kopumā par atkārtotu alkoholisko dzērienu lietošanu sabiedriskās vietās vai par atrašanos sabiedriskās vietās tādā reibuma stāvoklī, kas aizskar cilvēka cieņu, 2011. gadā sodītas 333 personas (2010. gadā – 291 persona), turklāt vairākas no tām pat vairākas reizes. Pārmērīga alkohola lietošana bieži vien ir cieši saistīta ar huligāniskām darbībām gan pret apkārtējiem cilvēkiem, gan sabiedrisko īpašumu. 2011. gadā par sīko huligānismu sodītas 50 personas, savukārt 38 personas saņēmušas sodu par ļaunprātīgu nepakļaušanos policijas darbinieku likumīgajām prasībām.
Alkohola lietošana ir bijusi par iemeslu arī vairumam ģimenes skandālu, kuru laikā bieži vien tiek konstatēta vardarbība pret ģimenes locekļiem. 2011. gadā pašvaldības policijas darbinieki vairāk kā 320 gadījumos ir devušies sniegt palīdzību ģimenēm un savaldīt skandalētājus.
Atskurbšanas telpās ievietotas 328 personas, t.sk. personas, kuras uz pieteikuma pamata tikušas aizturētas līdz pilnīgai atskurbšanai un izolētas no ģimenes (2010. gadā – 295; 2009. gadā – 287).
2011.gadā pie administratīvās atbildības par bērna aprūpes pienākumu nepildīšanu saukti 15 vecāki, kaut gan pirms tam ar šīm ģimenēm ilgstoši veikts preventīvais darbs. Divos gadījumos vecāki brīdināti par bērna, kas nav sasniedzis septiņu gadu vecumu, atstāšanu bez uzraudzības. 450 gadījumos notikušas individuālas pārrunas ar riska grupas pusaudžiem par uzvedību. Nelabvēlīgās ģimenēs un jauniešu pulcēšanās vietās notikuši 19 profilaktiskie pasākumi – reidi, pēc Ogres novada sociālā dienesta lūguma 276 reizes apsekotas augsta riska ģimenes (2010. gadā – 120 reizes).
Bažas rada arī pieaugošais gājēju un pasažieru izdarīto pārkāpumu skaits – 144. To skaitā ietilpst gan atstarotāju nelietošana, gan ielas šķērsošana pie aizliedzošā gaismas signāla un tam neparedzētās vietās. Jāakcentē arī ievērojamais skaits pārkāpumu par smēķēšanas ierobežojumu neievērošanu – 164, no kuriem 78 ir izdarījušas nepilngadīgas personas. Par alkoholisko dzērienu un tabakas izstrādājumu pārdošanu nepilngadīgajiem administratīvi sodītas 5 personas. Vēl noteikti jāpiemin arī tāds nopietns jautājums kā dzīvnieku turēšanas, labturības, izmantošanas un pārvadāšanas prasību pārkāpšana – dzīvnieku turētājiem sastādīti 53 protokoli un izteikti 34 aizrādījumi.
Pārkāpumu statistikas nobeigumā jāpiemin, ka pašvaldības policijas darbs neaprobežojas tikai ar administratīvā protokola sastādīšanu. Bieži vien ar personām notiek mutiskas pārrunas, kā rezultātā 507 personām par dažādiem pārkāpumiem tika izteikts brīdinājums.
Sociālās mājas
Nakts stundās Ogres novada sociālajās mājās (Mālkalnes prospektā 30 un Indrānu ielā 14) sabiedrisko kārtību vienlaicīgi nodrošina divi policisti. Kopējais posteņos fiksēto pārkāpumu skaits uz visu administratīvo pārkāpumu skaitu ir minimāls: sastādīti 9 administratīvo pārkāpumu protokoli; izteikti 107 mutiski aizrādījumi; 322 gadījumos veikts profilaktiskais darbs ar māju problēmiedzīvotājiem; 28 reizes (nakts stundās) bija nepieciešama mobilās patruļas palīdzība pārkāpēju nomierināšanai, īslaicīgai aizturēšanai un pārkāpuma fiksācijai. Dienas stundās mobilās patruļas palīdzība bija nepieciešama vidēji 3–4 reizes mēnesī. Sociālajās mājās papildus rīkoti 18 pašvaldības policijas patruļu reidi, tās ir iekļautas patruļdienesta dežūru diennakts grafikā un maršrutā. Vienlaicīgi aktivizējās šo māju pārvaldnieka darbība dienas laikā. Tiek plānoti arī citi pasākumi, piemēram, videonovērošanas kameru uzstādīšana sociālo māju apkārtnē un iekštelpās.
Strukturālās reformas un aprīkojums
2011. gada sākumā tika pabeigtas visas izmaiņas Ogres novada pašvaldības policijas struktūrā un darba funkcijās. To nepieciešamību diktēja teritoriālā reforma Ogres novadā. 2010. - 2011. gadā tika izveidoti trīs jauni iecirkņi pagastos, no kuriem divi – Madlienā un Taurupē – jau 2010. gadā uzsāka savu darbu, bet trešais – Suntažos – atvērās 2011. gada janvāra sākumā. Sagatavoti un apmācīti darbam šajos iecirkņos trīs darbinieki.
Ar pašvaldības tiešu atbalstu 2011. gadā tikusi uzlabota pašvaldības policijas materiāli tehniskā bāze, iegādātas divas jaunas speciāli aprīkotas patruļmašīnas.
Sadarbība
Pozitīvi vērtējama Pašvaldības policijas ciešā sadarbība ar Valsts policijas Rīgas reģiona Ogres iecirkni. Kopīgais darbs pierāda, ka daudzi jautājumi un situācijas prasa ļoti ciešu un operatīvu abu dienestu sadarbību, līdz ar to arī rezultāts ir labāks.
Vēlos pateikties tiem iedzīvotājiem, kuros saglabājusies līdzjūtība pret cita cilvēka nelaimi, kā arī atbildības sajūta, redzot, ka tiek pastrādāts noziegums vai pārkāpums, par to paziņojot policijai vai palīdzot pārkāpējus aizturēt.
Kopsavilkums
Sabiedriskai kārtībai un drošībai novadā arī turpmāk jābūt vienai no galvenajām pašvaldības darba prioritātēm. Atgādināšu, ka pašvaldības policija novadā sekmīgi darbojas jau 19 gadus un šogad atzīmēs savas pastāvēšanas 20. gadadienu. Viss šajos pastāvēšanas gados padarītais ir labs mūsu nepieciešamības apliecinājums, priekšnosacījums turpmākai pastāvēšanai un attīstībai nākotnē. |