Ogres novada domes preses dienests Publicēts: 2011-05-10 12:03:00 / Sabiedrība
Ziņot redakcijai
No 9. maija līdz 12. maijam PVD Ziemeļpierīgas pārvaldes Ogres filiālē notiek mācības, kuru laikā tiek simulēta atbildīgo valsts institūciju un iesaistīto pašvaldību rīcība Āfrikas cūku mēra (ĀCM) uzliesmojuma gadījumā.
Mācību simulācijas programmas ietvaros tajā piedalās Lokālā (reģionālā) krīzes vadības centra atbildīgo institūciju – Valsts policijas, Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta, zemessardzes un pašvaldības speciālisti. Simulācija paredz, ka Jumpravas pagasta “Papardēs”, kur tiek audzētas vairāk kā 4000 cūku, atklāts pozitīvs Āfrikas cūku mēra gadījums. Mācību teorētiskajās un praktiskajās nodarbībās, saskaņā ar slimības apkarošanas instrukciju, izvērtēta amatpersonu rīcību ĀCM aizdomu un apstiprinājuma gadījumā cūku novietnē, rīcību aizsardzības un uzraudzības zonās.
PVD mācības organizē sadarbībā ar Vācijas Brandenburgas zemes veterinārā dienesta kolēģiem, kuri novērtēs Latvijas atbildīgo institūciju spēju operatīvi rīkoties slimības uzliesmojuma gadījumā un rīcības atbilstību noteiktajām prasībām. Simulācijas izspēlē piedalās visu reģionālo pārvalžu veterinārie inspektori, arī novērotāji - kolēģi no Lietuvas un Igaunijas.
Latvijā pēdējo reizi saslimšana ar Klasisko cūku mēri reģistrēta 1996. gadā.
Dzīvnieku novietnē, kurā slimība konstatēta, ir jānokauj viss ganāmpulks, tādēļ šīs slimības konstatēšana dzīvnieku turētājam nes lielus ekonomiskos zaudējumus. Valstī šādos gadījumos darbojas kompensāciju sistēma. Āfrikas cūku mēris Latvijas teritorijā nekad nav reģistrēts. Tomēr Pārtikas un veterinārā dienesta (PVD) Ziemeļpierīgas pārvaldes vadītājs Mareks Samohvalovs informē, ka PVD piesardzīgus dara tas, ka jau kopš 2007.gada Krievijas Federācijā, tuvā Latvijas Republikas pierobežā, tiek reģistrēti Āfrikas cūku mēra uzliesmojumi.
M. Samohvalovs skaidro, ka PVD regulāri rīko dažāda veida mācības. “Āfrikas cūku mēris ir aktuāls Latvijas pierobežas teritorijās - jau vairākus gadus Ļeņingradas apgabalā ir Āfrikas cūku mēra uzliesmojums, viena no reālistiskākajām slimībām, kas varētu uzliesmot Latvijā. Mums ir jābūt gataviem šīm situācijām, tāpēc notiek šīs mācības, kas visus mūs trenē būt gataviem attiecīgai krīzes situācijā.” Pievēršoties konkrēti Āfrikas cūku mēra simulācijas gadījumam Lielvārdes novada Jumpravā, M. Samohvalovs min, ka problēmas rada šādi jautājumi: dzīvnieku līķu iznīcināšana, zināms izaicinājums arī šoseja, kas iet caur slimības aizsardzības zonai. “Šīs mācības ir zināms apgrūtinājums arī cūku fermas īpašniekiem, paldies viņiem par sapratni,” saka M. Samohvalovs.
10. maijā paredzēta Lokālās krīzes vadības centra sēdes noslēgums, 12. maijā – secinājumu daļa ar diskusijām par slimības simulācijas norisi un paveiktā analīzi. |