Fakti.lv Publicēts: 2019-03-07 13:13:00 /
Ziņot redakcijai
Februāra nogalē Rīgā norisinājās starptautiskas mācības "Šķērslis – Iespēja", tīklošanās seminārs organizācijām, kuras strādā vai vēlas strādāt ar jauniešiem ar veselības traucējumiem un/vai invaliditāti. Šajās mācībās piedalās 20 personas no 10 valstīm, aptverot ES valstis, Kosovu un Bosniju un Hercogovinu.
Šo mācību galvenais mērķis bija veicināt uzdrīkstēšanos sagatavot un iesniegt projektus Eiropas Savienības programmu “Erasmus+: Jaunatne darbībā”” vai “Eiropas Solidaritātes korpuss” ietvaros, kā arī nodrošināt jauniešiem ar veselības traucējumiem iespēju iegūt starptautisku pieredzi, prasmes un zināšanas.
Apmācību ietvaros to dalībnieki apmeklēja arī Ogri, kur klātienē tikās ar pozitīvo cilvēku teātri “Ārpus Robežām”, kura aktieri ir personas ar īpašām vajadzībām, kuras ikdienā apmeklē Ogres novada Sociālā dienesta dienas centru “Saime”, un brīvprātīgie jaunieši bez veselības problēmām.
Pateicoties Ogres Kultūras centram, personiski Ritai Smirnovai, jauniešiem bija iespēja savu iestudēto izrādi “Citādais no NotrDamas” parādīt viesiem, uzstājoties uz lielās skatuves, būt profesionāli izgaismotiem un apskaņotiem.
Teātris un mūzika ir lielisks veids, kā pievērst sabiedrības uzmanību cilvēkiem ar īpašām vajadzībām, uzsverot un parādot to, ko šie cilvēki var, nevis runāt par lietām, kuras nevar.
“Mēs uzrunājam cilvēkus no skatuves - izmantojot personas radošo spēku un mākslas talantus. Mēs vēlamies aizskart cilvēku sirdis, lai pierādītu, ka cilvēki ar īpašām vajadzībām ir talantīga un nozīmīga mūsdienu sabiedrības daļa”, uzsver integratīvā teātra “Ārpus Robežām” vadītāja Zanda Vītola.
Ceturtdienas vakaru īpaši jauku darīja fakts, ka Ogres Kultūras centra Lielajā zālē bija ne tikai viesi no 10 dažādām valstīm, bet arī pašu aktieru ģimenes locekļi, atbalsta personas, draugi un DC “Saime” darbinieki. Tas, jo īpaši, iepriecina, stiprina un apliecina, ka katram no mums ir svarīgi sajust līdzcilvēku sirds siltumu, palīdzību un klātbūtni.
Pēc izrādes noskatīšanās muzikālu sveicienu viesiem un pašmāju cilvēkiem bija sagatavojuši DC “Saime” mūzikas skolotājs Andris Priedītis, centra vadītājs Jurijs Lanavojs un, protams, galvenie mākslinieki - “Saimenieki”.
Vakara gaitā biedrības "LUX VIRIDIA" vadītāja Kristīne Eglīte, kopā ar Biznesa augstskolas "Turība" komunikācijas zinātņu fakultātes student Athulu Thonipurakkalu, iepazīstināja klātesošos ar sociālās integrācijas aktivitātēm, kuras tiek realizētas biedrībai cieši sadarbojoties ar Ogres novada pašvaldību, kā arī dalījās pieredzē ar ārvalstu kolēģiem par 2018.gada vasarā realizēto Erasmus+ jauniešu apmaiņas projektu “Brīvprātīgais darbs – kā tilts starp cilvēkiem ar īpašām vajadzībām un mūsdienu sabiedrību”.
Spilgts un atmiņā paliekošs bija “Saimenieku” Inese Pabērzas un Arvīda Denisa izpildītais lēnais valsis.
Pasākuma noslēgumā visi vienojāmies vienā kopīgā improvizācijas dejā, ukraiņu brīvprātīgā jaunieša Borisa Žeglova, kurš atrodas Latvijā “Eiropas Solidaritātes korpusa” projekta ietvaros, iedrošināti.
Varam lepoties, ka mūsu ieguldījums sociālās integrācijas un iekļaujošas sabiedrības veidošanas virzienā nav palicis nepamanīts un, mēs varam sniegt iedvesmu un zināšanas citām, līdzīgi domājošām organizācijām.
Paldies par veiksmīgu kopdarbu un skaistām bildēm fotogrāfam Mārim Arbidānam. |