Ilona Reinholde, Ogres sociālā dienesta sociālā darba vadītāja darbam ar ģimeni un bērniem Publicēts: 2009-09-11 12:40:00 / Sabiedrība
Ziņot redakcijai
Jau ar 2003.gada 1.janvāri stājies spēkā Sociālo pakalpojumu un sociālās palīdzības likums, kurā uzsvērta ne tikai sociālā darbinieka loma iedzīvotāju materiālā stāvokļa un resursu izvērtēšanā, bet arī stingri iezīmētas sociālo pakalpojumu iespējas, kuras dod iespēju personai sadarbojoties ar sociālo darbinieku, mazināt vai atrisināt savas sociālās problēmas, apzinot personu vajadzības un izmantojot personas jau esošos resursus.
Ogres novada Ogres Sociālajā dienestā sociālo darbu ar ģimenēm un bērniem veic četri sociālie darbinieki, kuri ar šī gada 21. augustu saskaņā ar Ogres sociālā dienesta nolikumu veido Atbalsta nodaļu ģimenēm ar bērniem. Patreizējā situācijā uzskaitē ir 76 sociālā riska ģimenes.
Strādājot ikdienas darbā ar ģimenēm, sociāliem darbiniekiem nākas saskarties ar daudzām problēmām – vecāku alkoholismu, narkomāniju, bērnu pamešanu novārtā, nevērīgu vecāku attieksmi pret bērniem vai vecāku neprasmi bērnu un it īpaši pusaudžu audzināšanas jautājumos. Bieži vien bērns cieš no fiziskas, emocionālas vardarbības, jo māte vai tēvs nezina kā bērnu disciplinēt savādāk kā kliedzot vai iesitot.Vecākam ir jārīkojas šajā situācijā, tomēr ne visi vecāki zina kā rīkoties, jo varbūt nav nepieciešamo prasmju vai zināšanu, lai sekmīgi atrisinātu problēmu.
Vēršoties sociālajā dienestā, sociālais darbinieks sarunā ar klientu izvērtēs ģimenes vajadzības, identificēs viņa problēmas ( piem. vardarbība ģimenē, vardarbība ārpus ģimenes, vecāku nolaidība , vecāku alkoholisms utml.) un atbilstoši izvirzītai problēmai sniegs ģimenei atbilstošu pakalpojumu – sociālo darbinieku konsultācijas, grupu nodarbības, mājas vizītes (apmeklējumus), psiholoģisko diagnostiku un konsultēšanu (nepieciešamības gadījumā ģimenēm ir iespēja apmeklēt psihologu).Psiholoģiskā konsultēšana tiek sniegta tikai pēc sociālā darbinieka norīkojuma izsniegšanas.
Lai sekmīgi risinātu ģimeņu problēmas, sociālais darbinieks sadarbojas ar citu institūciju speciālistiem – bāriņtiesas, ģimeņu atbalsta dienas centra, krīzes centra, policijas, skolu , rehabilitācijas centru pārstāvjiem.
Jāpiezīmē, ka gadījumos, kad ģimenē par bērnu nepietiekami rūpējas vai tiek konstatēta vardarbība ģimenē, bērns no ģimenes tiek izņemts, lai ievietotu drošā vidē – sākotnēji krīzes centrā rehabilitācijas saņemšanai, bet ja bērnam nav iespējams atgriezties ģimenē, tad bērnam tiek nodrošināta ārpusģimenes aprūpe. Laikā, kamēr bērns atrodas ārpusģimenes aprūpē – audžuģimenē, aizbildnībā, ar ģimeni tiek veikts sociālais darbs, un, sadarbībā ar tiesībsargājošām iestādēm atbilstoši likumdošanai, uzsākts tiesvedības process pret vardarbības veicēju.
Neskatoties uz veikto darbu, patreizeizējā situācijā no Ogres pilsētas 8 bērni atrodas audžuģimenēs, 7 bērni Lauberes bērnu namā, 12 bērni SOS bērnu ciematā un 36 aizbildnībā.
Lai iepriekšminētā situācija izpaliktu, Ogres novada Ogres Sociālais dienests aicina griezties ģimenes pēc palīdzības, kurām ir:
• grūtības bērnu audzināšanā,
• ģimenes nonākušas konfliktsituācijā,
• bērni neapmeklē skolu,
• bērni nesaņem pietiekamu aprūpi,
• ģimenes nonākušas krīzes situācijā,
• kāds no ģimenes locekļiem cietis no vardarbības,
• kādam no ģimenes locekļiem ir atkarības problēmas,
• bērni bāreņi vai aizbildniecībā esošie.
Neapšaubāmi sociālā darbinieka pienākums ir savas kompetences robežās palīdzēt klientam, tomēr arī pašam cilvēkam ir jācenšas kaut ko mainīt savā dzīvē, lai radušos situāciju vērstu par labu. |