Fakti.lv Publicēts: 2015-05-31 10:27:00 /
Ziņot redakcijai
Katru gadu 31. maijā tiek atzīmēta Pasaules veselības organizācijas (PVO) Pasaules diena bez tabakas, kuras mērķis ir vērst sabiedrības uzmanību smēķēšanas negatīvajai ietekmei uz veselību.
Atzīmējot šo dienu, Ogres veselības veicināšanas konsultanti kopā ar brīvprātīgajiem Ogres jauniešiem 29.maijā apsekoja smēķētāju iecienītas publiskās vietas, aicinot tajās sastaptos smēķētājus būt rūpīgiem pret savu un apkārtējo veselību. Ar dažiem no smēķētājiem tika veidotas arī diskusijas par smēķēšanas izraisītajām sekām un veidiem, kā atbrīvoties no smēķēšanas izraisītās atkarības.
“Patiesībā bija patīkami redzēt, ka smēķētāji īpašu interesi izrādīja par Slimību profilakses un kontroles centra izdoto informatīvo materiālu “Kā atmest smēķēšanu”, kuru akcijas laikā dalījām smēķētājiem. Tas apliecina, ka vidēji divi no trim smēķētājiem vēlas šo veselību slikti ietekmējošo atkarību atmest,” atzīst Normunds Pīlips, Ogres novada pašvaldības aģentūras “Ogres namsaimnieks” struktūrvienības “Neptūns” veselības veicināšanas konsultants.
Latvijas iedzīvotāju veselību ietekmējošo paradumu apsekojuma rezultāti liecina, ka katrs trešais aptaujātais smēķē katru dienu (no tiem 52,0% vīriešu un 17,6% sieviešu). Arī Latvijas jauniešu vidū smēķēšana kļūst arvien aktuālāk - Latvijas skolēnu veselības paradumu pētījuma 2009./2010. gada dati norāda, ka 22,1% meiteņu un 32,0% zēnu 15 gadu vecumā smēķē regulāri.
Domājot par jauniešu veselību, jāatzīmē, ka 44,6% skolēnu dzīvo mājās, kur kāds smēķē viņu klātbūtnē, kā arī 51,4% skolēnu ģimenēs viens vai abi vecāki smēķē, tas secināts 2011.gadā veiktajā aptaujā par jauniešu smēķēšanas paradumiem.
Jānorāda, ka atrašanās tabakas dūmu piepildītās telpās ir īpaši bīstama maziem bērniem un zīdaiņiem. Šādi apstākļi veicina saslimšanu ar pneimoniju, bronhītu, astmu un citām elpceļu slimībām, kā arī vidusauss iekaisuma risku. Tabakas dūmu ietekme grūtniecēm var izraisīt bērna nāvi vai priekšlaicīgas dzemdības. Savukārt atrašanās piesmēķētās telpās ir arī viens no zīdaiņu pēkšņās nāves sindroma (ZPNS) veicinošajiem faktoriem. Veselības veicināšanas speciālisti atgādina, ka tabakas dūmu sastāvā ir ne tikai nikotīns, bet arī apmēram 4000 dažādu citu ķīmisko vielu (piem., butāns, acetons, darva, benzopirēns, svins), no kurām vismaz 250 ir atzītas par kaitīgām, savukārt 50 vielas ir kancerogēnas jeb vēzi izraisošas.
No tabakas dūmiem brīvas vides nodrošināšana un smēķēšanas radītā kaitējuma mazināšana ir viena no prioritātēm sabiedrības veselības jomā. Ogres novada veselības veicināšanas konsultanti aicina ikvienu iedzīvotāju rūpēties par savu un savu līdzcilvēku veselību!
Papildus informācija un palīdzība smēķēšanas atmešanai:
www.narcomania.lv
www.ld.riga.lv
www.esibrivs.lv
Liels, liels paldies brīvprātīgajiem – Eduardam, Ojāram, Evitai, Lienei un Jānim! |