Fakti.lv
Autorizācija

Lietotājs:
    Parole:

Noderīgas saites:

Fakti.lv
  Publicēts: 2014-11-03  11:10:00 /
 
 Ziņot redakcijai  

 

No 5.- 22.novembrim Ogres Mākslas skolas izstāžu zālē būs skatāma izstāde „Kārlis Brencēns. Gleznas no OVMM krājuma”. 

Novembris Latvijas sabiedrībai allaž asociējas ar patriotisma izjūtām, kura neiztrūkstoša sastāvdaļa ir lepnums par savu zemi, tautu un cilvēkiem. Tieši šī iemesla dēļ Ogres Vēstures un mākslas muzejs šogad nolēmis celt gaismā vienu no sava krājuma vērtīgākajām kolekcijām – Madlienā dzimušā mākslinieka Kārļa Brencēna darbus. Turklāt šī gada maijā māksliniekam apritēja 135.gadskārta. 

Ogres Vēstures un mākslas muzejā ir otrs lielākais Kārļa Brencēna darbu krājums Latvijas muzejos (lielākā valsts īpašumā esošā kolekcija atrodas Latvijas Nacionālajā mākslas muzejā). Izstādē būs skatāmi visi septiņi muzeja krājumā esošie Kārļa Brencēna darbi – piecas eļļas gleznas, akvarelis (vitrāžas mets) un grafika. Visus šos darbus muzejs savā īpašumā ieguvis laika posmā no 1985 -1987.gadam, pateicoties ogrēnieša, mākslas zinātnieka Pētera Savicka gādībai. 

Madlienietis, mākslinieks, akvarelists un stājglezniecības meistars , viens no vitrāžas žanra pamatlicējiem Latvijas mākslā Kārlis Brencēns dzimis Madlienas draudzes Lielā pagasta „Būmaņos” zemkopja un amatnieka ģimenē. 1897.gada rudenī, nepabeidzis Nikolaja I ģimnāziju, Kārlis Brencēns dodas uz Pēterburgu, lai uzsāktu mācības Štiglica Centrālajā tehniskās zīmēšanas skolā.

 Kārlis Brencēns specializējās Jūlija Jaunkalniņa vadītajā puķu gleznošanas, dekoratīvās stilizēšanas un tapešu rakstu zīmēšanas klasē un pēc skolas beigšanas saņem ārzemju stipendiju studijām Francijā. Parīzē viņš mācās stikla glezniecību, klausās stikla glezniecības vēsturi un anatomijas kursu Daiļo mākslu skolā, mākslas vēstures lekcijas Luvras mākslas skolā. Katru gadu vairākus mēnešus mākslinieks ceļo uz Itāliju, Holandi, Angliju un Spāniju, personīgi iepazīstot tādas slavenības kā H.A. Kamarasu (Hermenegildo Anglada Camarasa), I.Zuolagu (Ignacio Zuolaga), Prinē (Prinet), Belrošu (Bellroche), arhitektu Gaudi u.c. 

1907.gadā Kārlis Brencēns atgriežas Pēterburgā, kur Štiglica Centrālajā tehniskās zīmēšanas skolā līdz 1920.gadam vada stikla glezniecības darbnīcu. 1920.gadā mākslinieks atgriežas Latvijā. Līdz 1924.gadam K.Brencēns strādā par Cēsu arodskolas Lietišķās mākslas nodaļas vadītāju, tad pārceļas uz Rīgu un kļūst par Latvijas Mākslas akadēmijas mācībspēku. Kā mākslinieku biedrības „Sadarbs” biedrs Brencēns piedalās visās biedrības izstādēs Rīgā (1924 -1939), Briselē, Stokholmā, Oslo, Maskavā un Ļeņingradā. Kārlis Brencēns veidojis Krišjānim Valdemāram veltītas vitrāžas (pirms 1911.gada) Tirgotāju savstarpējās kredītsabiedrības namam Rīgā (Tērbatas ielā 14), vitrāžas „Lāčplēsis” un „Gaismas pils” (1930) Benjamiņu namam Rīgā, Kr.Barona ielā 12. 

15.novembrī plkst. 14.00 Ogres Vēstures un mākslas muzejā interesenti aicināti uz Latvijas Nacionālā māk¬slas mu¬¬ze¬ja grafikas fondu pārzinātājas Maritas Bērziņas lekciju par Kārli Bren¬cēnu. Šobrīd viņa ir vienīgā Latvijā, kas veikusi tik aptverošu, akadēmisku pētījumu par mākslinieku ,kurš ieņem nozīmīgu vietu Latvijas mākslas vēsturē.

Ņemot vērā faktu, ka K.Brencēna dzīves gājumā nozīmīga loma ir bijusi Francijas periodam, izjust šīs zemes savdabīgo valdzinājumu klātesošiem palīdzēs šarmantā grupas “Sus dungo”dalībniece Liene Dravniece (akardeons,balss).

Ieejas maksa pasākumā Eur 1.42

Kārlis Brencēns. 1940.gadu beigas. Fotogrāfs nezināms. (no OVMM negotēkas)

Vitrāžas mets. 1906. Papīrs, akvarelis, tuša. 36x50 cm. (OVMM krājums)

 



Pievienot komentāru:     

   Vārds vai segvārds:*
  Skaitlis "7":*   
   Komentārs:*

    


Portāla Fakti.lv vadība neatbild par rakstiem pievienotajiem apmeklētāju komentāriem, kā arī aicina to autorus, rakstot atsauksmes, ievērot morāles un pieklājības normas, nekurināt un neaicināt uz rasu naidu, iztikt bez rupjībām. Lūguma neievērošanas gadījumā rakstu komentēšanas iespēja var tikt liegta.

        


 1. 

1
Aktuāli
Jaunākās ziņas
Arhīvs
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          


© JP. Visas tiesības rezervētas.  | Kontakti  | Reklāma portālā  | Komentāri portālā  | Autortiesības