Ogres novada domes preses dienests Publicēts: 2011-11-03 10:38:00 / Izglītība
Ziņot redakcijai
Latvijas Izglītības un zinātnes darbinieku arodbiedrība rīkotās akcijas „Skolas diena” laikā arī Ogres novada domes deputāti apmeklēja vairākas novada izglītības iestādes.
Kā jau informēts iepriekš, 19. un 20. oktobrī vairāki Ogres novada domes deputāti apmeklēja PII „Sprīdītis”, kā arī „Zelta sietiņš”, iepazīstoties ar šo bērnudārzu darbu, īstenotajām izglītības programmām un projektiem, 19. oktobrī Suntažu sanatorijas skolā - rehabilitācijas centrā notika tikšanās ar Saeimas deputātu Jāni Ādamsonu, savukārt 14. novembrī Suntažu vidusskolu plāno apmeklēt Saeimas deputāte Ina Druviete.
Vakar, 2. novembrī, vairāki Ogres novada domes deputāti (Edvīns Bartkevičs, Egils Helmanis, Raimonds Javoišs, Sarmīte Kirhnere, Dzintra Mozule, Vita Pūķe un Ilga Vecziediņa) apmeklēja tās novada skolas, kuras šajā mācību gadā skārusi reorganizācija. Deputāti pabija Madlienas vidusskolā un tās filiālē Krapē, Taurupes vidusskolu un šīs skolas filiāles Mazozolos un Meņģelē.
Kopā ar deputātiem uz skolām devās arī novada pašvaldības Izglītības un sporta pārvaldes vadītāja Sandra Grunte un Latvijas izglītības darbinieku arodbiedrības Ogres starpnovadu arodbiedrības priekšsēdētāja Airisa Lepere.
Lēmumu par mazo skolu reorganizāciju par vidusskolu filiālēm novada dome pieņēma šā gada 17. februārī, pamatojoties uz 2010. gada 26. augustā apstiprināto novada pašvaldības vispārējās izglītības iestāžu tīkla attīstības koncepciju.
Reorganizācijas rezultātā Krapes pamatskola tika pievienota Madlienas vidusskolai un ar šā gada 1. septembri darbojas kā šīs vidusskolas filiāle, savukārt Meņģeles pamatskola un Mazozolu pamatskola ar šo mācību gadu kā filiāles darbojas Taurupes vidusskolas sastāvā.
Visās filiālēs tāpat kā līdz šim tiek īstenota gan pirmsskolas izglītības, gan vispārējās pamatizglītības programma.
Reorganizējot mazās skolas par lielāko skolu filiālēm, nekas nav likvidēts – skola ir katrā pagastā.
Tieši šo faktu pozitīvi vērtē visās filiālēs, jo skolēniem tāpat kā līdz šim viss ir nodrošināts – gan mācību process, gan ēdināšana, gan transports, nekas nav pasliktinājies.
Krapē un Madlienā pēc abu skolu apvienošanas ir pozitīvi atrisinājies pedagogu jautājums – tagad, izmantojot abu skolu resursus, visus mācību priekšmetus māca skolotāji ar atbilstīgu kvalifikāciju.
Ir pagājuši vien divi mēneši, kopš bijušās pamatskolas strādā vidusskolu sastāvā, laika gaitā ir izkristalizējušies arī problēmjautājumi. Krapē gan filiāles vadītāja Rita Sandore, gan vecāku komitejas priekšsēdētāja Lidija Krastiņa, kopumā pozitīvi vērtējot reorganizāciju un sadarbību ar „lielo skolu”, kā viņas dēvē Madlienas vidusskolu. Krapes filiāles pārstāves uzskata, ka jāpilnveido skolēnu pārvadāšanas sistēma, lai bērniem nebūtu tik garas stundas jāpavada skolā – no pusdeviņiem rītā līdz pat puspieciem pēcpusdienā. Agrie rīti un vēlās pēcpusdienas, ņemot vērā pagastu plašo teritoriju un lielos attālumus līdz skolai, ir ikdiena vairumam lauku bērnu. Šobrīd visos pagastos ir autobusi skolēnu pārvadāšanai, maršruti ir izstrādāti pietiekami optimāli, taču, kā uzsver Madlienas vidusskolas direktore Alda Karaseva, bērnu pārvadāšanas jautājums vienmēr ir risināms, sabalansējot vajadzības ar iespējām un meklējot bērniem izdevīgāko variantu.
Risinājumu gaida arī tehniskā personāla jautājums, jo Krapē par kārtību skolā šobrīd gādā tikai viena apkopēja, piepalīdzot simtlatniekiem, taču šāda sistēma, kā atzīmē Krapes pagasta pārvaldes vadītāja Ineses Sandore, tomēr ir tikai pagaidu risinājums un nevar ilgt mūžīgi.
Taurupes vidusskolā un tās filiālēs Mazozolos un Meņģelē tieši saimnieciskā darba organizēšana pēc skolu apvienošanas tiek akcentēta kā galvenais problēmjautājums. Visām trim skolā tagad ir viens saimniecības pārzinis, un, kā uzsver gan Mazozolu filiāles vadītāja Vera Hermane, gan viņas kolēģe Olita Rudzīte Meņģelē, saimniecisko lietu kārtošanai tādējādi paiet ilgs laiks. Saprotams, ka Taurupes vidusskolas saimniecības pārzinim, tagad rūpējoties par triju skolu saimniecību, slodze ir ievērojami palielinājusies. Lai operatīvāk tiktu kārtotas saimnieciskās lietas, Mazozolu filiāles vadītāja V.Hermane, piemēram, uzskata, ka būtu vajadzīgs darbinieks, kaut uz nepilnu slodzi, tieši filiālē.
Acīmredzot skolu saimnieciskā darba organizēšanā un saimnieciska rakstura jautājumu kārtošanā nepieciešama visu trīs pagastu pārvalžu - Taurupes, Meņģeles un Mazozolu – jauna sadarbības modeļa veidošana. Tas pats attiecas arī uz grāmatvedību un lietvedību, kas tiešā veidā saistīta arī ar izglītības iestāžu darbību.
Taurupes pagasta pārvaldes vadītājs Jānis Stafeckis uzsver, ka skolu reorganizācija turpinās, un pagastu pārvaldēm laika gaitā jāvienojas par būtiskām pārmaiņā arī komunālajā saimniecībā, izveidojot vienotu dienesta, tāpat arī par vienotas grāmatvedības izveidošanu, par katra pagasta esošos resursu vienotu izmantošanu. |