I.Skrastiņa, v/a "Latvijas Infektoloģijas centrs" sabiedrisko attiecību speciāliste Publicēts: 2011-03-24 09:20:00 / Sabiedrība
Ziņot redakcijai
24.marts visā pasaulē tiek atzīmēts kā Pasaules Tuberkulozes diena, pievēršot sabiedrības uzmanību saslimstībai ar tuberkulozi, tās ārstēšanai un profilaksei visā pasaulē.
Tuberkuloze ir viena no slimībām, kas attīstās līdz ar cilvēci. Visā pasaulē gadsimtiem ilgi ir ieguldīts ļoti daudz darba, lai izskaustu šo slimību, tomēr tā nepadodas, tā dzīvo un mainās, tāpēc varam teikt, ka tuberkuloze ir mūsdienu slimība.
Latvijā saslimstība ar tuberkulozi nemazinās tik strauji kā prognozēts. Ar tuberkulozi 2009. gadā saslima 830 cilvēki, 2010.gadā – 825. Šā gada janvārī un februārī vērojams reģistrēto pirmreizējo pacientu skaita pieaugums, salīdzinoši - 2010.gada pirmajos 2 mēnešos tika reģistrēti 85, bet šā gada janvārī-februārī – 115 jauni saslimšanas gadījumi ar tuberkulozi.
Šogad Eiropas slimību kontroles un profilakses centrs pievērš īpašu uzmanību bērnu saslimstībai ar tuberkulozi. Eiropas Savienības (ES) un Eiropas ekonomiskās zonas valstīs (EEZ) 2009.gadā tika ziņoti 3300 bērnu saslimšanas gadījumi ar tuberkulozi. Latvijā 2009. gadā ar tuberkulozi saslima 51 bērns, bet 2010. – 61. Arī šā gada pirmajos divos mēnešos saslimstības pieauguma tendence bērniem turpinās – ja 2010.gada janvārī-februārī tika reģistrēts 1 saslimšanas gadījums, tad šogad šajā pašā periodā reģistrēti jau 10 ar tuberkulozi saslimuši bērni.
Latvijā multirezistentas tuberkulozes pacientu skaits, attiecībā pret kopējo tuberkulozes pacientu skaitu ir liels, faktiski viens no lielākajiem Eiropas Savienībā. Šī problēma ir ļoti aktuāla visām valstīm un tādēļ, Pasaules Veselības organizācija ir pievērsusi šai tuberkulozes formai īpašu uzmanību, iesakot veselu virkni plānveida pasākumu tās ierobežošanai līdz 2015. gadam.
Kā norāda valsts aģentūras „Latvijas Infektoloģijas centrs” direktore, profesore Baiba Rozentāle: „Lai uzlabotu un paātrinātu tuberkulozes diagnostiku, 2010. gadā Latvijas Infektoloģijas centra laboratorijā tika ieviesta jauna tuberkulozes diagnostika metode – 3 stundu laikā var noteikt tuberkulozes diagnozi. Ātru laboratorisko diagnostikas metožu pielietošana tuberkulozes atklāšanā ir ļoti būtiska, jo ļauj samazināt inficēšanās risku, ātrāk slimniekam nozīmēt ārstēšanu un, rezultātā, arī ātrāk izārstēt”.
Šogad, Latvijas Infektoloģijas centrs ar Veselības ministrijas atbalstu un sadarbībā ar nevalstiskajām organizācijām, organizē dažādus pasākumus iedzīvotājiem, lai pievērstu uzmanību veselības profilakses jautājumiem tuberkulozes un plaušu slimību aspektā.
Latvijas Infektoloģijas centrs sadarbībā ar Latvijas Sarkano Krustu ir nodrošinājis iespēju iedzīvotājiem bez maksas veikt plaušu rentgena pārbaudi 24. martā, Rīgā, Gaiziņa ielā 7, no plkst.13:00.
Vairāk informācijas par pasākumiem lūdzu skatīt pasākumu plānā.
Derīgi zināt:
Tuberkuloze ir ārstējama slimība.
Latvijā izmeklēšana uz tuberkulozi un tuberkulozes ārstēšana ir bez maksas.
Ārstējoties ambulatori un slimnīcā nav jāmaksā pacienta iemaksa.
Ārstējoties ambulatori zāles tiek izsniegtas bez maksas.
Ar tuberkulozi slima pacienta izārstēšana ir galvenā tuberkulozes izplatības profilakse.
Ārsts, kas konsultē un ārstē tuberkulozi un plaušu slimības - pneimonologs ir tiešās pieejamības speciālists (nav vajadzīgs ģimenes ārsta nosūtījums) gadījumā, ja persona slimo ar tuberkulozi, ir bijis kontakts ar tuberkulozes slimnieku vai ir tuberkulozei raksturīgie simptomi.
Svarīga nozīme tuberkulozes ierobežošanā ir laikus veiktām profilaktiskām apskatēm cilvēkiem, kas tiek uzskatīti par riska grupām. Tie ir pacienti ar cukura diabētu, ilgstoši glikokortikoīdu lietotāji, sievietes pēc dzemdībām, cilvēki pēc orgānu transplantācijas, HIV inficētie, medicīnas darbinieki, cilvēki ilgstošu stresa apstākļos, sociāli mazaizsargātās iedzīvotāju grupas – cilvēki ar pazeminātiem ienākumiem, bezpajumtnieki u.c.
Pēdējos gados pieaudzis to pacientu skaits, kam ir gan tuberkuloze, gan HIV/AIDS.
Epidemiologi ir noskaidrojuši, ka viens pacients, kas izdala tuberkulozes baktērijas ārējā vidē, piemēram, klepojot parasti inficē 10-15 veselos, bet īpašos apstākļos, kad cilvēki ir novājināti var inficēt pat 45 cilvēkus.
|