Fakti.lv
Autorizācija

Lietotājs:
    Parole:

Noderīgas saites:

Dzintra Dzene, "Ogres Vēstis Visiem"
  Publicēts: 2011-01-12  11:17:00 / Kārtība
 
 Ziņot redakcijai  

Kopš šā gada 1.janvāra spēkā stājušies grozījumi Kriminālprocesa likumā (KPL), kas paredz, ka vairs netiks veikts privātās apsūdzības kriminālprocess un cietušās personas savas intereses varēs aizstāvēt publiskās apsūdzības ceļā.

Attiecībā uz apsūdzību kriminālprocesā KLP 7.panta 1.daļa paredz – «Ja šajā likumā nav noteikts citādi, kriminālprocesu veic sabiedrības interesēs neatkarīgi no tās personas gribas, kurai nodarīts kaitējums. Apsūdzības funkciju kriminālprocesā valsts vārdā īsteno prokurors».

 
Netika garantēta pilnvērtīga tiesiskā aizsardzība

 
Saskaņā ar KPL privātās apsūdzības procesu līdz šim izmantoja gadījumos, kad celta neslava, tostarp plašsaziņas līdzekļos, kā arī nodarīts tīšs viegls miesas bojājums, izņemot ar vardarbību ģimenē saistītajos gadījumos. Praksē tas radīja vairākas problēmas. Piemēram, miesas bojājumu nodarīšanas gadījumā bieži nebija iespējams nošķirt, vai pārkāpums traktējams kā vardarbība ģimenē, un publiskās apsūdzības process tika atteikts, pamatojot, ka par to veicams privātās apsūdzības process.
Privātās apsūdzības procesā apsūdzību uzturēja pats cietušais, tajā nenotika pirmstiesas izmeklēšana un nevarēja iesaistīties prokurors, kā rezultātā cietušajam netika garantēta pilnvērtīga tiesiskā aizsardzība.

 
Nepieciešams cietušās personas iesniegums
Turklāt privātās apsūdzības procesu varēja uzsākt tikai tad, ja cietušais tiesā iesniedza sūdzību par konkrētu personu, kas izdarījusi noziegumu. Ja potenciālais apsūdzētais nebija zināms, vai privātpersonai to nebija iespējams noskaidrot, cietušajam faktiski bija liegta iespēja aizstāvēt savas tiesības. Dažkārt kriminālprocess privātās apsūdzības lietās tika uzsākts bez pietiekama pamatojuma, tādējādi apsūdzētā statusā varēja nonākt personas, pret kurām kriminālprocess netiktu uzsākts, ja kompetenta amatpersona būtu pārbaudījusi apsūdzības argumentus.
Valsts policijas Rīgas reģiona pārvaldes Ogres policijas iecirkņa Kriminālpolicijas nodaļas priekšniece Inga Meikšāne skaidro, ka, lai uzsāktu kriminālprocesu, būs nepieciešams personas pieteikums, kurai nodarīts kaitējums Kriminālprocesa likuma 7.panta 2.daļā norādītajos Krimināllikuma pantos, tas ir – 90.,130. (par tīšu vieglu miesas bojājumu nodarīšanas faktu),131.,132.,136.,157.,159.panta pirmajā daļā, 160.panta pirmajā daļā, 168.,169.,180.pantā (par zādzības faktu nelielā apmērā),185.panta pirmajā daļā (par svešas mantas tīšu iznīcināšanas un bojāšanas faktu), kā arī 198.,260.panta pirmajā daļā. Kriminālprocesu var uzsākt arī tad, ja nav saņemts pieteikums no personas, kurai nodarīts kaitējums, ja šī persona sakarā ar fiziskiem vai psihiskiem trūkumiem nespēj īstenot savas tiesības. Līdz ar minētajām izmaiņām likumdošanā gan policijas, gan arī prokuratūras darbiniekiem darba būs vairāk, taču tās procesu padarīs kvalitatīvāku un novērsīs tiesību ļaunprātīgu izmantošanu.

 
Dekriminalizē maznozīmīgu miesas bojājumu nodarīšanu
No likuma izslēdzot privātās apsūdzības institūtu, visos gadījumos, kad personai nodarīti viegli miesas bojājumi, būtu jāierosina kriminālprocess, kas palielinātu policijas darba apjomu. Lai policiju pārlieku nenoslogotu ar sīku sadzīves strīdu izmeklēšanu, no šā gada 1.janvāra spēkā stājušās arī citas izmaiņas likumdošanā. Proti, ir atcelta kriminālatbildība par maznozīmīgu miesas bojājumu nodarīšanu, aizvietojot to ar administratīvo atbildību. Saskaņā ar minētajām izmaiņām likumdošanā, par viegliem miesas bojājumiem, kuru nodarīšanas gadījumā iestājas kriminālatbildība, tiek uzskatīti tikai tādi miesas bojājumus, kas izraisījuši īslaicīgu veselības traucējumu no septiņām līdz 21 dienai vai vispārēju darbspēju nenozīmīgu paliekošu zaudējumu līdz pieciem procentiem.
Gadījumos, kad miesas bojājumiem bijušas īslaicīgas, maznozīmīgas sekas, bet nav radušies veselības traucējumi vai zudušas darbspējas, vainīgo var saukt pie atbildības saskaņā ar Administratīvo pārkāpumu kodeksa 167.2 pantu, kas par maznozīmīga miesas bojājuma, tas ir, miesas bojājuma, kas izraisījis īslaicīgas, maznozīmīgas sekas, bet nav izraisījis veselības traucējumu vai vispārējo darbspēju zaudējumu, tīšu nodarīšanu paredz naudas sodu no simt piecdesmit līdz trīssimt latiem.
Par šā panta pirmajā daļā paredzēto pārkāpumu, ja tas izdarīts atkārtoti gada laikā pēc administratīvā soda uzlikšanas, vai ja tas izdarīts pret personu, ar kuru pārkāpējs ir pirmajā vai otrajā radniecības pakāpē, vai pret laulāto vai bijušo laulāto, vai pret personu, ar kuru pārkāpējs ir vai ir bijis nereģistrētās laulāto attiecībās, vai pret personu, ar kuru pārkāpējam ir kopīga (nedalīta) saimniecība, varēs sodīt ar naudas sodu no trīssimt līdz piecsimt latiem.

 
Par pļauku nesodīs...
Kriminālprocesu uzsāks vien tad, ja būs cietušā iesniegums un miesas bojājuma smaguma un rakstura noteikšanai saņemts tiesu medicīnas eksperta atzinums. Savukārt gadījumā, ja tīšas sišanas dēļ cietušajam nebūs nodarīti ne viegli, ne maznozīmīgi miesas bojājumi, vainīgajam nedraudēs ne kriminālatbildība, ne administratīvā atbildība, jo, pēc grozījumu izstrādātāju domām, tīša sišana, ja nav seku, piemēram, divu personu strīda laikā iesista pļauka, pēc būtības ir divu personu savstarpējs konflikts, kas risināms šo personu starpā. Cietušajai personai tas nenodara miesas bojājumus, bet gan rada vairāk emocionālu aizvainojumu, uzskata projekta autori. Līdz ar to par šādiem gadījumiem personai ir tiesības vērsties tiesā civiltiesiskā kārtībā.
 



Pievienot komentāru:     

   Vārds vai segvārds:*
  Skaitlis "7":*   
   Komentārs:*

    


Portāla Fakti.lv vadība neatbild par rakstiem pievienotajiem apmeklētāju komentāriem, kā arī aicina to autorus, rakstot atsauksmes, ievērot morāles un pieklājības normas, nekurināt un neaicināt uz rasu naidu, iztikt bez rupjībām. Lūguma neievērošanas gadījumā rakstu komentēšanas iespēja var tikt liegta.

        


 1. 

silis 
2011-01-13  10:38:09
un kas paliek ar bērnu piekaušanu? Visu drīkstēs pa vecam ????

1
Aktuāli
Jaunākās ziņas
Arhīvs
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    


© JP. Visas tiesības rezervētas.  | Kontakti  | Reklāma portālā  | Komentāri portālā  | Autortiesības