Dzintra Dzene, "Ogres Vēstis Visiem" Publicēts: 2011-01-07 10:38:00 / Sabiedrība
Ziņot redakcijai
Šoziem vairāku desmitu ogrēniešu dzīvokļos ir izveidojusies ārkārtas situācija – laikus no namu jumtiem nenotīrītā sniega un lāsteku dēļ pēdējos stāvos pa griestu un logu aiļu šuvēm ieplūst ūdens. Viskritiskākā situācija ir Skolas ielas, Grīvas prospekta un arī atsevišķos Mālkalnes prospekta namos.
«Dzīvoju Skolas ielā, daudzdzīvokļu nama piektajā stāvā. Nakts vidū pamodos no tekoša ūdens trokšņa un konstatēju, ka puse istabas jau pludo un gar loga aili turpina tecēt ūdens. Steidzami zvanīju nama apsaimniekotājam, kas ir P/A «Mālkalne». Manu zvanu pieņēma un reģistrēja. Ir pagājušas divas dienas, taču nekādu palīdzību tā arī neesmu saņēmis. Sazvanīju meistaru Gintu Bērtuli, kurš uz jautājumu, kāpēc sniega tīrīšana un lāsteku noskaldīšana nav veikta jau ātrāk, lai mums nebūtu jāpiedzīvo šāda situācija, varēja vien atbildēt, ka iepriekš nav saņemtas sūdzības. Kādas gan te vēl vajadzīgas sūdzības? Tas, ka uz namu jumtiem ir izveidojusies bieza sniega kārta un lāstekas stiepjas teju vai triju metru garumā, redzams ikkatram pašam. Vai tad tas nav nama apsaimniekotāja pienākums – rūpēties par ēku atbrīvošanu no sniega, negaidot ārkārtas situāciju? Vēl jo vairāk tad, ja to paredz arī Ogres novada domes saistošie noteikumi!» savu sašutumu pauž Skolas ielas 9.nama iedzīvotājs Andrejs Puriņš, piebilstot, ka ne tik traģiska, bet līdzīga situācija bijusi arī pērn.
Problēmas sākās pēc jumta nomaiņas
A.Puriņš stāsta, ka šoziem pēc iedzīvotāju aicinājuma atbrīvot jumtu no lāstekām vienu reizi bija ieradušies darbinieki ar pacēlāju. Tiesa gan, dīvainā kārtā robs izzāģēts vien tajā vietā, par kuru konkrēti bija sūdzības, bet pārējās lāstekas atstātas neskartas... «Kāda gan ir jēga no šādas lāsteku tīrīšanas, ja izzāģētajā vietā tās veidojas vēl intensīvāk? Domāju, ka situācijā, kāda šobrīd izveidojusies, pie vainas ir arī pirms diviem gadiem notikusī jumta seguma maiņa. Namam 42 gadus bija šīfera jumts, un, lai arī kādi bija sniegi, šādas problēmas neradās. Pirms diviem gadiem jumta segumu nomainīja, šīferi aizstājot ar skārdu, tad arī sākās nedienas. Atliek vien secināt, ka šī nomaiņa nav bijusi pietiekami kvalitatīva, jo ne jau skārdā ir tā vaina. Arī vecajos Ulmaņa laikos lika skārda jumtus, tikai visas šuves rūpīgi apstrādāja ar alvu, un tie jumti kalpo vēl šodien, bet mūsdienās laikam jau tiek lietotas citas tehnoloģijas, un rezultāts ir tāds, kāds ir,» rezumē A.Puriņš.
Nespeciālistam kāpt uz jumta ir bīstami
«OVV» pēdējo dienu laikā saņemti vairāki līdzīgi zvani, tostarp no Mālkalnes prospekta 11. nama vecākā Eināra Zvirgzdiņa, kurš arī dzīvo ēkas piektajā stāvā un cieš no kūstošā sniega sekām. E.Zvirgzdiņš pauž neizpratni par neoficiāli izskanējušo aicinājumu namu jumtu atbrīvošanā no lāstekām un sniega iespēju robežās iesaistīties arī pašiem iedzīvotājiem. «Biju uzkāpis uz ēkas jumta, lai novērtētu, kāda ir situācija. Jumts ir slīps, un sniega biezums uz tā sasniedzis 45 centimetrus. Nedomāju, ka man vajadzētu riskēt ar savu dzīvību, pašam mēģinot notīrīt sniegu, un neieteiktu to darīt arī citiem nespeciālistiem. Arī ar lāstekām tā situācija nebūt nav tik vienkārša, kā šķiet. Esmu dzirdējis aicinājumu iedzīvotājiem pašiem noskaldīt lāstekas. Arī pār manu balkonu ir pārkārusies prāva lāsteka, kuru it kā varētu noskaldīt, bet, papētot rūpīgāk, redzams, ka virs lāstekas izveidojies prāvs ledus bluķis, kuru, skaldot lāsteku, varu neviļus izkustināt un uzgāzt sev virsū, tāpēc, domāju, iedzīvotājiem izskanējušie pārmetumi par to, ka paši nespēj tikt galā ar «nieka» lāstekām, šoreiz ir nevietā,» uzskata E.Zvirgzdiņš.
Vēl jānotīra 20 tūkstoši kvadrātmetru
P/A «Mālkalne» sabiedrisko attiecību speciāliste Gundega Deģe atzīst, ka situācija ir patiesi kritiska, tāpēc otrdien, 4.janvārī, tika sasaukta atbildīgo speciālistu sanāksme. Pēdējo dienu laikā P/A «Mālkalne» avārijas dienests ir saņēmis vairāk kā 200 iedzīvotāju saucienus pēc palīdzības. Visi šie zvani tiek reģistrēti, bet palīdzība jāgaida trīs un pat vairāk dienas. Pirmām kārtām tiek apkalpoti tie aptuveni 50 zvanītāji, kas pēc palīdzības vērsās jau pagājušā gada pēdējās dienās, kā arī tie, kuru mitekļos situācija ir viskritiskākā. «Gada nogalē ierobežoto finansiālo un cilvēkresursu dēļ darbi nenoritēja tik raiti, kā varētu vēlēties. P/A «Mālkalne» pārziņā ir 150 Ogres nami. 31 namam ir slīps skārda jumts, un tieši šīs mājas, kas lielākoties atrodas Grīvas prospektā un Skolas ielā, ir visproblemātiskākās. No Ausekļa, Zilokalnu un Mālkalnes prospekta namiem zvanu par ūdens ieplūšanu dzīvokļos tikpat kā nav. Protams, iestājoties atkusnim, situācija var mainīties un no sniega var būt jāatbrīvo arī šie nami. Šobrīd sniegs no māju jumtiem jau ir notīrīts sešu tūkstošu kvadrātmetru platībā, vēl ir jānotīra aptuveni 20 tūkstoši kvadrātmetru. Sniega šoziem ir vairāk kā citus gadus un jāņem vērā arī tas, ka snigšana turpinās. Diemžēl mūsu rīcībā nav tādu resursu, lai vienlaikus attīrītu no sniega visu namu jumtus, tāpēc iedzīvotājiem, neraugoties uz ārkārtas situāciju, palīdzību nākas gaidīt vairākas dienas, kas, protams, rada neapmierinātību,» skaidro G.Deģe. Šobrīd ar sniegu uz namu jumtiem cīnās divas rūpniecisko alpīnistu brigādes, ar kurām noslēgts līgums, un viena P/A «Mālkalne» brigāde. Ir arī divi auto pacēlāji, tiesa gan, viens no tiem šobrīd ir salūzis, bet otrs stāv dīkstāvē, jo tā šoferis ir saslimis.
Aicina pieteikties darbā rūpnieciskos alpīnistus
«Pašreizējā situācija atzīta par ārkārtēju, tāpēc nolemts namu jumtu atbrīvošanā no sniega piesaistīt papildspēkus, nerīkojot iepirkumu, kā tas iepriekš bija paredzēts. Tāpēc aicinu pieteikties sezonas darbam tos, kam ir attiecīgas atļaujas veikt darbus uz ēku jumtiem, kā arī privāto auto pacēlāju īpašniekus. Visi interesenti var zvanīt pa tālruni 65049100,» saka sabiedrisko attiecību speciāliste.
G.Deģe aicina iedzīvotājus situācijās, kad tas neapdraud drošību, mēģināt pašiem atbrīvoties no lāstekām. «Gribu teikt lielu paldies tiem iedzīvotājiem, kas, lai atvieglotu mūsu darbu sniega tīrīšanā, daudzdzīvokļu namu pagalmos pat rīko talkas. Līdzīgi varētu rīkoties arī ar lāstekām. Tiesa gan, savas iespējas nevajadzētu pārvērtēt. No atsevišķu namu vecākajiem esam saņēmuši iesniegumus, ka viņi vispār atsakās no sniega tīrīšanas namu pagalmos un no māju jumtiem. Tādas tiesības, protams, viņiem ir, bet, kā jau minēju, pirms pieņemt tik radikālu lēmumu, situāciju vajadzētu nopietni izvērtēt. Problēmas rada arī namu pagalmos ilgstošai stāvēšanai novietotie auto. Mēs saņemam aicinājumu no namu iedzīvotājiem atbrīvot jumtu no lāstekām, bet auto pacēlājs mājai nemaz nevar piekļūt, jo traucē ielu malās novietotās mašīnas. Šādās situācijās aicinu iedzīvotājus informēt pašvaldības policiju, kā arī pašiem, ja ir zināmi auto īpašnieki, mēģināt to pārrunāt ar neapzinīgajiem kaimiņiem, aicinot viņus savus auto aizvākt,» skaidro G.Deģe.
Iespēju robežās segs radušos zaudējumus
Jautāta, kas iedzīvotājiem segs radušos materiālos zaudējumus saistībā ar laikus nenotīrīto sniegu, sabiedrisko attiecību speciāliste skaidro, ka, lai gan faktiski šie postījumi radušies dabas stihijas rezultātā, «Mālkalne» iespēju robežās centīsies segt radušos materiālos zaudējumus. Tie, kam tādi radušies, var ar iesniegumu vērsties P/A «Mālkalne». Pašvaldības aģentūras speciālisti iesniegumu izvērtēs, veiks apsekošanu un sastādīs tāmi.
Pēc speciālistu skaidrojuma, intensīvā sniega kušana uz namu jumtiem lielākoties saistīta ar to, ka namu bēniņos nav nodrošināta pienācīga vēdināšanas sistēma un bēniņi kļuvuši siltāki. «Ņemot vērā situāciju, ka atsevišķos namos ziemā jumti tek jau otro gadu, šī problēma jāaplūko kompleksi. Šovasar apsekosim minētos namus un mēģināsim rast risinājumu turpmākajam, bet pašreizējā situācija ir tāda, kāda ir. Iedzīvotājiem visu diennakti pieejams avārijas tālruņa numurs 65022261. Darba dienas laikā var zvanīt arī pa tālruni 65049114. Visi zvani tiek reģistrēti, un, cik vien tas ir mūsu spēkos, cenšamies palīdzēt un situāciju normalizēt,» saka G.Deģe.
Par pašvaldības ēkām atbild iestāžu vadītāji
Iedzīvotāji ar sūdzībām vēršas arī Ogres novada pašvaldībā. Preses dienesta vadītājs Nikolajs Sapožņikovs stāsta, ka pašvaldība ir informēta par radušos situāciju un kontrolē P/A «Mālkalne» darbu, kurai šobrīd ir grūti ko pārmest, jo namu atbrīvošanai no sniega tiek mobilizēti visi spēki. N.Sapožņikovs uzsver, ka tas, kā izlietot māju kopējo apsaimniekošanas naudu, ir pašu iedzīvotāju ziņā un par namu jumtiem jādomā laikus, ieguldot to remontā nepieciešamos līdzekļus.
Pašvaldības ēkām – kultūras iestādēm, skolām, pirmsskolas izglītības iestādēm utt. – par to atbrīvošanu no sniega atbildīgs ir konkrētās iestādes vadītājs. Jautāts, vai Ogres novadā, līdzīgi kā galvaspilsētā, nav dots speciāls rīkojums apsekot pašvaldības ēkas, N.Sapožņikovs skaidro, ka šāda rīkojuma nav, taču domes speciālisti nepieciešamības gadījumā veic apsekošanu un izvērtē situāciju. Savukārt pašvaldības policijas darbinieku pienākums ir raudzīt, kā tiek ievērotas Ogres novada domes Saistošo noteikumu Nr. 23 «Par nekustamo īpašumu uzturēšanu Ogres novadā» prasības. «Sniegiem bagātā ziema ir kā eksāmens iepriekšējos gados veikto darbu kvalitātei. Jauna nauda netiek iespiesta un jāiztiek ar to, kas ir mūsu rīcībā, taču, ja situācija būs kritiska un pašvaldības iestādes vadītājs vērsīsies domē ar lūgumu sniega tīrīšanai piesaistīt alpīnistu brigādi, mēs to arī nodrošināsim. Pagaidām situāciju ar pašvaldības ēku jumtiem var vērtēt kā apmierinošu,» atzīst N.Sapožņikovs.
|