Fakti.lv Publicēts: 2017-02-02 11:11:00 /
Ziņot redakcijai
Salīdzinot ar kaimiņu pašvaldībām, Ķeguma novadā šis deputātu sasaukums aizvadīts samērā mierīgi – bez lieliem satricinājumiem un varas maiņām.
Uz jautājumiem par situāciju novadā neilgi pirms gaidāmajām pašvaldību vēlēšanām atbild domes priekšsēdētājs Roberts Ozols.
- Ko pašvaldība šajā sasaukumā izdarījusi iedzīvotāju labā?
- Visu, ko pašvaldība dara, tā dara iedzīvotāju labā – tā nosaka daudzi likumi un citi normatīvie akti. Iedzīvotāju labā strādā skolas, bērnudārzi, sociālais dienests un pārējās pašvaldības iestādes. Un tieši šo iestāžu kvalitatīvs darbs ir jebkuras pašvaldības galvenā funkcija – uzskatu, ka pēdējos četros gados šo iestāžu darbība ir uzlabojusies. Protams, būtiski ir arī dažādi infrastruktūras objekti, kurus parasti mēdz solīt uz vēlēšanām – arī tādi projekti ir gan realizēti, gan arī šobrīd uzsākti. Uzskatu, ka pirms pagājušajām vēlēšanām dotos solījumus esmu pildījis.
- Kāds ir Jūsu pašnovērtējums, kā vērtējat kolēģu-deputātu, pašvaldības un tās iestāžu darbu?
- Sev liktu atzīmi 7 desmit ballu skalā – daudz kas ir izdarīts, un daudzos gadījumos ir izdevies izvairīties no dažādām likstām. Arī deputātu darbu visumā vērtēju pozitīvi, lai gan ir bijušas arī dažas vilšanās un sarežģītas situācijas, līdzīgi varētu teikt par pašvaldību kopumā. Uzskatu, ka pašvaldības iestādes ir progresējušas, lai gan jāpiemin problēmas ar bāriņtiesu, un pēdējā laikā atkal radušās bažas par labi uzsākto Ķeguma komercnovirziena vidusskolas attīstību. Protams, ka ir bijušas arī neveiksmes un kļūdas, gan manā, gan arī izpildvaras un iestāžu darbā.
- Kādi problēmjautājumi Ķeguma novadā šajā sasaukumā ir bijuši un kādi nav atrisināti?
- Visu laiku, kopš esmu domes priekšsēdētāja amatā, aktuālo problēmu saraksts ir bijis garāks par risināmo jautājumu sarakstu. Un to būtu iespējams mainīt tikai, izvairoties no problēmu atzīšanas, jo risināmo problēmu sarakstu palielināt neatļauj budžetā noteiktie finanšu līdzekļi. Bet patiesi neatrisināta problēma tomēr joprojām paliek Ķeguma pilsētas centralizētās apkures tarifi, kas savukārt rada problēmas arī pašvaldības SIA “Ķeguma Stars”.
- Vai ir redzama gaisma tuneļa galā apkures jautājumā?
- Zināmas cerības uz izmaiņām šajā jautājumā ir radušās, tomēr cerības bija arī iepriekš uz citiem risinājumiem, kuru realizācija neizdevās. Tāpēc jāturpina strādāt un jācer uz cāļu skaitīšanu rudenī. Lai izprastu attiecības ar Latvenergo, jāsaprot, ka situāciju izveidoja vēl zināmā K. Miķelsona laikā, bet pašreizējā Latvenergo vadība, līdzīgi kā pašvaldība, lielā mērā ir situācijas ķīlnieki – normatīvie akti ļoti stingri ierobežo tiesības rīkoties ar bilances pamatlīdzekļu vērtībām.
- Kas īsti pagājušā gada oktobrī izraisīja Ķeguma bērnudārza apkures problēmas un kas par tām ir atbildīgs?
- Ja runājam par Ķeguma bērnudārza apkures uzsākšanu, tad problēma, pirmkārt, ne tuvu nebija tik dramatiska, kā tā tika izsludināta. Otrkārt, nav iespējams pieslēgt bērnudārza apkuri, ja nav iedarbināta katlumāja un uzsākta pilsētas siltumapgāde. Un formāli ir saprotams arī Latvenergo atteikums uzsākt apkuri, kamēr SIA “Ķeguma Stars” nav samaksājis apkures parādus. Treškārt, arī SIA “Ķeguma Stars” nav īsti vainojams pie situācijas, ka augstā ražošanas tarifa dēļ vairāk jāmaksā siltuma piegādātājam Latvenergo, kā izdodas reāli iekasēt par siltuma piegādi no patērētājiem – ir izveidojies “apburtais loks”.
- Salīdzinot ar dažām kaimiņu pašvaldībām, Ķeguma novada domes sēdes šķiet visklusākās. Vai deputātu vidū tiešām valda tāda vienprātība?
- Tiem, kas deputātu darbu vērtē tikai pēc domes sēdēm, zināmā mērā tāds iespaids var rasties. Bet šādu domes sēžu norisi patiesībā nosaka vairāki apstākļi. Pirmkārt, tā ir domes deputātu darba organizācija – patiesībā, galvenais domes priekšsēdētāja pienākums. Ķeguma novada domē jau ilgus gadus darbojas princips, ka domes lēmumu apspriešana notiek komiteju sēdēs, bet domes sēdēs notiek tikai balsošana – tātad jau noskaidrotu viedokļu fiksācija. Tāpēc komiteju sēdes ir krietni ilgākas par domes sēdēm, risinājumi tiek meklēti uz vienošanās pamata, un lēmumi ar balsošanu tiek pieņemti samērā retos gadījumos. Otrkārt, domei ir jāpieņem diezgan daudz vienkāršu, varētu pat teikt, formālu lēmumu, par kuriem deputātiem tiešām nav domstarpību – attiecīgi arī ātri un vienoti balsojumi. Un treškārt, to var saukt arī par deputātu kompetenci – strādāt komitejās, ierasties uz domes sēdēm ar skaidru viedokli un neaizrauties ar “zīmēšanos”.
- Nenoliegsiet, ka pēdējā laikā dažu deputātu balsīs biežāk ieskanas neapmierinātība. Vai tas saistīts tikai ar vēlēšanu tuvumu?
- Dažu deputātu neapmierinātība ir izpaudusies arī agrāk, tā ka gluži tikai ar vēlēšanām to saistīt nebūtu īsti pareizi. Bet ar pārmetumu pamatotību ir tā interesanti – tie ir pamatā vērsti pret personām, nevis pret konkrētām rīcībām vai lēmumiem. Tātad, ja tiem ir pamatojums, tad tas ir personīga rakstura pamatojums. Protams, pa laikam tiek piemeklēts arī kāds “arguments” - piemēram, budžetā “viss ir salaists grīstē”, “viss ir jāpārtaisa” un tāpēc “es balsošu pret”. Bet nedēļas laikā nav saņemts neviens priekšlikums, ko un kā vajadzētu mainīt. Ko gan šeit komentēt?
- Kas notiek ar Ķeguma komercnovirziena vidusskolu? Vai skola strādā kopsolī ar laiku un vai tās piedāvājums atbilst reālajam pieprasījumam?
- Nu jau pagājuši vairāk kā divi gadi kopš brīža, kad Ķeguma komercnovirziena vidusskolā tika iecelts jauns direktors. Ir notikušas nozīmīgas pārmaiņas daudzās iestādes darbības jomās, veikti uzlabojumi gan tehniskā, gan arī organizatoriskā ziņā. Izdevās apturēt straujo audzēkņu skaita kritumu, mazinājās bažas par vidusskolas statusa zaudēšanu. Diemžēl pēdējā pusgada laikā biežāk nācies saskarties ar sūdzībām un koflikta situācijām, kā ar pozitīviem jaunumiem. Nav realizējusies cerība par militārās apmācības izveidošanu, nav skaidrības arī par komecnovirziena programmu nākotni. Lai gan veikta būtiska tehnisko apmācības līdzekļu modernizācija, nav šaubu, ka svarīgākie lēmumi par skolas nākotni vēl ir priekšā.
- Vai un kas Ķegumā ir “pozīcija” un “opozīcija”?
Ķeguma novada domē “pozīciju” no “opozīcijas” tā skaidri nodalīt nav iespējams, šis dalījums var būt dažādos jautājumos atšķirīgs. Vispirms tāpēc, ka nav formāla “koalīcijas līguma” un arī pienākuma “balsot vienoti”, un jebkurš jautājums tiek lemts pēc būtības, nevis pēc ierosinātāja. Un grūti spriest par neeksistējošu veidojumu noturību vai vienojošajiem faktoriem. Protams, jo tuvāk vēlēšanām, jo lielāka vēlme dažiem deputātiem izsludināt sevi par “opozīciju”, jo tad nekas nav jādara, ne par ko nav jāatbild un var solīt piena upes ķīseļa krastos.
- Esat domes priekšsēdētāja amatā jau vairāk kā 10 gadu. Kādi iekšēji un ārēji faktori ietekmē - palīdz, traucē - saglabāt šo amatu un strādāt novada labā?
- Lai domes priekšsēdētājs varētu strādāt, viņam vispirms jādomā par to, kā nezaudēt amatu – tur nu nekā citādi nevar, to nosaka likums. Tāpēc vajadzīgas ne tikai zināšanas un griba strādāt, bet arī komunikācija ar deputātiem. Jo noteiktāks deputātu atbalsts, jo mazāk laika jātērē amata saglabāšanai, jo vairāk laika atliek darbam. Diemžēl jārēķinās arī ar dažādām intrigām un pat darbībām, kuras aprakstītas Krimināllikumā – savulaik, apspriežot domstarpības, noklausījos arī padomus par veselības saudzēšanu un par koltu, kurš risinot visas problēmas. Šī sasaukuma laikā saņēmu ziņu, ka tos, kas traucē, “iesēdināsim”. Mazliet vēlāk gan bija jāklausās žēlabas, ka policisti nejēdzot “piešūt” lietas sastāvu. Interesanti, vai šī metode ir “Saskaņas” centralizēta palīdzība vai vietējās nodaļas pašdarbība, piesaistot “attiecīgus speciālistus”. Tā kā ar “sastāvu” tā knapi, “sēdināšana” ievilkusies, bet izmeklēšana varētu sparīgi atjaunoties pirms vēlēšanām.
- Vai plānojat piedalīties nākamajās pašvaldību vēlēšanās? Kāds būs Jūsu piedāvājums vēlētājiem?
- Vēlēšanās plānoju piedalīties, neraugoties uz augstāk minētajiem apstākļiem. Diemžēl iepriekšējos gados ir nācies pierast pie “spēles” noteikumiem. Noteiktos apstākļos būtu gatavs arī kandidēt uz domes priekšsēdētāja amatu. Nekādu “īpašo piedāvājumu” neesmu sagatavojis, domāju, ka visiem interesentiem ir zināms, ko no manis var sagaidīt. Piedāvāt varu zināšanas un pieredzi, ko šajos 10 gados esmu ieguvis, un gatavību atbildīgi pildīt pienākumus. |