Fakti.lv
Autorizācija

Lietotājs:
    Parole:

Noderīgas saites:

Sintija Kuršinska, Plāna izstrādes uzraudzības darba grupas locekle - ogrēniete, vides speciāliste un biedrības „Ogres forums” pārstāve
  Publicēts: 2011-03-21  15:31:00 / Sabiedrība
 
 Ziņot redakcijai  

Saka, ka nejaušību nav un pastāv tikai likumsakarības. Bet varbūt sauksim to šoreiz vienkārši par lielisku sakritību, ka tieši šogad - 2011. gadā, kas nupat pasludināts par Starptautisko Meža gadu, ir tapis jaunais, ilgi lolotais un, manuprāt, gana daudzsološais Ogres Zilo kalnu dabas parka Dabas aizsardzības plāns.

Šāda sakritība lai ir stimuls mums visiem beidzot sarosīties un sākt īstenot to, par ko noteikti jau sen ir aizdomājies ikkatrs ogrēnietis un ikšķilietis – ka ir pienācis laiks tā nopietni ķerties klāt pie mūsu visu iemīļoto Ogres Zilo kalnu sakārtošanas un sakopšanas. Jā, 30. aprīlī, kā zināms, gaidāma lielā pavasara talka (kurā visi noteikti aicināti aktīvi piedalīties!), taču tikpat zināms ir arī, ka ar atsevišķām talkām vien mēs dabas parku nesakārtosim. Pārāk daudz ir saradies problēmu – jo mēs visi taču gribam baudīt tik ļoti patīkamo un dvēseli veldzējošo atrašanos Zilo kalnu mežos, bet tajā pat laikā dabas parkā trūkst daudz elementāru lietu (sākot jau ar atkritumu urnām un tualetēm), bez kurām šī īpaši aizsargājamā dabas teritorija pamazām degradējas. Protams, atsevišķi pasākumi ir tikuši un tiek veikti, taču, kā redzams, ar to nav bijis pietiekami.

Tieši tāda ir Ogres Zilo kalnu dabas parka jaunā Dabas aizsardzības plāna misija - sakārtot dabas parku tā, lai gan daba justos aizsargātāka un mazāk traucēta, gan arī cilvēkiem būtu patīkami tur atrasties. Tas ir plāna virsmērķis - censties sabalansēt dabas aizsardzības principus ar cilvēku vēlmi izmantot dabas parka teritoriju aktīvai atpūtai. Tā uzdevums nav radīt cilvēkiem virkni aizliegumu šajā teritorijā, bet gan meklēt risinājumu dabas parka izmantošanas iespēju paplašināšanai. Un atkal sakritība – Starptautiskā Meža gada devīze taču ir "Mežs cilvēkiem!” Tātad mūsu visu uzdevums ir mežu sargāt – lai cilvēkiem būtu, par ko priecāties, un lai to pašu varētu darīt arī nākamās paaudzes.

Ir vispārzināms un pierādīts – jo augstāks ir teritorijas labiekārtojuma līmenis, jo mazāka ir cilvēka klātbūtnes negatīvā ietekme uz dabu un ainavu. Tāpēc parka dabas vērtību saglabāšana ir iespējama, vien ieguldot adekvātus līdzekļus un pūles atpūtas infrastruktūras attīstībā un nodrošinot pienācīgu teritorijas uzraudzību, kā arī izglītojot sabiedrību un veicinot tās iesaistīšanos dabas parka pārraudzībā.

Kā jau rakstīts, plāna izstrādes procesā starp plāna uzraudzības darba grupas locekļiem kopš darba sākšanas pagājušā gada vasarā nemitīgi notika gan spraigas diskusijas klātienē, gan arī aktīva sarakste regulāro sanāksmju starplaikos. Dabas aizsardzības un vides speciālisti, Valsts meža dienesta, SIA „Rīgas meži”, abu pašvaldību pārstāvji un vietējie iedzīvotāji un sporta aktīvisti ilgi sprieda un diskutēja – gan par cilvēku un mašīnu plūsmas organizēšanu, gan atbilstīgas infrastruktūras izveidošanu, tajā skaitā preterozijas nostiprinājumu veidošanu, kāpņu un laipu izbūvi vietās, kur pastiprināti tiek izmīdīta zemsedze utt. Sprieda par to, kādas aktivitātes dabas parkā būtu pieļaujamas un kādas nē, gan arī - visbeidzot - par to, kā parks tiks apsaimniekots un uzraudzīts tad, kad šī infrastruktūra tiks izveidota.

Tā kā plānu drīzumā plānots nodot sabiedriskai apspriešanai, vēlējāmies sniegt plašāku ieskatu tajā, kā plāns ir tapis. Strādājot pie tā, kā Zilos kalnus sakārtot, darba grupa ir paredzējusi daudz un dažādu dažādu apsaimniekošanas un citu pasākumu. Tā, piemēram, Zilo kalnu pakājē Ogrē pie Mālkalnes prospekta ir iecerēts izveidot dabas parka infopunktu, plānots izvietot vairāk soliņu gar taku malām, paredzēts sakopt bijušo Dubkalnu karjera teritoriju, tur izveidojot labiekārtotas atpūtas vietas pie ūdens, turpat karjera teritorijā plānota multifunkcionāla tūrisma informācijas un sporta centra izveide.

Ņemot vērā to, ka plāns ir visai apjomīgs un paredzēto uzdevumu un aktivitāšu klāts ir visai daudzveidīgs, turpmākajos rakstos centīsimies izskaidrot nedaudz plašāk, kā, ko un kāpēc turpmāk ir plānots realizēt Ogres Zilajos kalnos, lai ne tikai saglabātu teritorijā esošās dabas bagātības, bet arī, lai tajā izveidotu sakārtotu un patīkamu vidi, kas piemērota atpūtai un sportam un ir pieejama kā vietējiem iedzīvotājiem, tā arī tūristiem.
Pievienot komentāru:     

   Vārds vai segvārds:*
  Skaitlis "7":*   
   Komentārs:*

    


Portāla Fakti.lv vadība neatbild par rakstiem pievienotajiem apmeklētāju komentāriem, kā arī aicina to autorus, rakstot atsauksmes, ievērot morāles un pieklājības normas, nekurināt un neaicināt uz rasu naidu, iztikt bez rupjībām. Lūguma neievērošanas gadījumā rakstu komentēšanas iespēja var tikt liegta.

        


 1. 

1
Aktuāli
Jaunākās ziņas
Arhīvs
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    

© JP. Visas tiesības rezervētas.  | Kontakti  | Reklāma portālā  | Komentāri portālā  | Autortiesības