Fakti.lv
Autorizācija

Lietotājs:
    Parole:

Noderīgas saites:

Ritvars Raits, "Ogres Vēstis Visiem"
  Publicēts: 2011-01-11  15:30:00 / Sabiedrība
 
 Ziņot redakcijai  

Šajā gadā aizvadīta jau vairāk kā nedēļa. Viens no aktuālākajiem notikumiem, kuru paspējām piedzīvot, bija Veselības ministrijas iecerētā nepārdomātā reforma, kuru apturēt izdevās vien pēc Valsts prezidenta Valda Zatlera iejaukšanās. Lai uzzinātu, kādu ietekmi tā varēja atstāt uz mūsu slimnīcu, pēc atbildes vērsāmies pie Ogres rajona slimnīcas valdes priekšsēdētāja Daiņa Širova.

D.Širovs sarunā ar «OVV» atklāja, ka SIA «Ogres rajona slimnīca» pagaidām vēl nav saņēmusi līgumus par veselības aprūpē sniegto pakalpojumu apmaksu 2011. gadā. Tiesa, kaut kāda skaidrība jau esot, jo 5. janvārī uz tikšanos Veselības ministrijā bija uzaicināti visu to slimnīcu, kurās tiek sniegta neatliekamā palīdzība, vadītāji. Tur viņi tika informēti, ka šim gadam valsts piešķirs par 5 procentiem mazāk līdzekļu. Tas gan netraucēšot nodrošināt šo medicīnas iestāžu darbību vismaz pērnā gada līmenī.

Traumpunktu reforma būtu skārusi arī Ogres slimnīcu
Runājot par Veselības ministrijas ierēdņu iecerēto reformu, kas pirmām kārtām būtu skārusi traumpunktus un uzņemšanas nodaļas, kurās sniedz neatliekamo medicīnisko palīdzību, kā tas ir Ogrē, Širovs, pirmkārt, izteica neizpratni par tās sākotnējo slepenību, kā arī pēkšņo sasteigtību. Bija taču tā, ka ne pirms oktobra sākumā notikušajām 10. Saeimas vēlēšanām un pat ne pagājušā gada nogalē par tādu reformu nebija ne runas. Visas atbildīgās amatpersonas teikušas, ka veselības jomā vismaz pagaidām viss paliks tāpat. Paradokss, bet par izmaiņām traumpunktu darbā mediķi uzzinājuši no preses...

Kā iecerētā reforma skartu ogrēniešus? Valdes priekšsēdētājs atklāja, ka Ogres rajona slimnīca neietilpa to 11 slimnīcu skaitā, kurās agrāko uzņemšanas nodaļu vietā jau bija izveidoti traumu punkti, un kur, kā bija plānots, pacientiem darbdienās no pulksten 8 līdz 18 medicīniskā palīdzība būtu bijusi jāmeklē pie saviem ģimenes ārstiem, bet slimnīcā – tikai pārējā laikā, vai arī jāmēro tālais ceļš uz lielajām slimnīcām. Toties Ogres rajona slimnīcas uzņemšanas nodaļa tiktu pārveidota par traumpunktu, kas, pirmkārt, jau pasliktinātu iespējas cilvēkiem saņemt kvalificētu medicīnisko palīdzību. Ja tagad mūsu slimnīcas uzņemšanas nodaļā pastāvīgi dežūrē ķirurgs, anesteziologs, ginekologs un internists, tad traumu punktā paliktu divi pirmie. Nopietns pārbaudījums tas būtu arī slimnīcas personālam, kas pašlaik ir nokomplektēts simtprocentīgi. Apmēram pusi darbinieku nāktos atlaist, starp tiem arī kvalificētus speciālistus, kas dzīvo Ogrē un tās apkaimē, kā arī mediķus, kuri strādāt pie mums brauc no Rīgas un Aizkraukles.

Slimnīcu slēgšana dotu apšaubāmu ekonomiju
Vēl viena ļoti būtiska lieta, kā uzsvēra D.Širovs, ir jaunuzceltais slimnīcas korpuss, kuru jau pēc sešām nedēļām sāks apdzīvot mediķi un slimnieki. Kur būtu reformas racionālisms un līdzekļu ekonomija, ja jaunās telpas vairs nebūtu vajadzīgas? Līdzīga situācija ir arī Kuldīgā un Madonā, kur tieši pēdējā laikā uzceltas jaunas slimnīcas, bet patiesībā visā valstī, jo visur taču tika remontētas un labiekārtotas slimnīcu ēkas, iegādāta jauna un moderna aparatūra. Neviens nevarēja paredzēt, ka drīz vien augšās sāks runāt par medicīnas iestāžu profila sašaurināšanu un varbūt pat slēgšanu.

Vai tas vispār ir pamatots ar loģiskiem aprēķiniem? Širovs ir neizpratnē, jo viņa kolēģi savai zināšanai parēķinājuši, ka pacientu vadāšana uz lielajiem, bet reizē arī tālajiem medicīnas centriem acīmredzami izmaksā krietni vairāk, nekā slimnieku, kuriem ir vienkāršākas diagnozes, ārstēšana uz vietas. Piemēram, pacienta nogādāšana ar neatliekamās palīdzības automašīnu no Aizkraukles uz Rīgu maksā apmēram 70 latu, kamēr viena gultas diena slimnīcā – 24 latus. Tātad – slimnieku par lielām izmaksām aizgādā uz Rīgu, kur viņš tāpat ārstējas stacionārā, lai gan par aizvešanas cenu vien varētu pavadīt vietējā slimnīcā trīs diennaktis... Un ja vēl pieskaita neērtības, kas sagaida slimnieka tuviniekus, kuri gribēs viņu apciemot, kā arī pašu pacientu, kurš pēc izrakstīšanas var palikt uz ielas tālu no mājām...

Pagaidām veselības aprūpes pozīcijas izdevies nosargāt
Arī D.Širovs atzīst, ka šoreiz īstajā brīdī un ļoti pamatoti situācijas risināšanā iesaistījās prezidents Valdis Zatlers, kurš pats ir mediķis, varbūt tāpēc labāk izprot problēmas būtību. Neloģiskā traumpunktu reforma ir apturēta, un Veselības ministrijas ierēdņi paziņojuši, ka šogad veselības aizsardzības jomā nekādu izmaiņu tomēr nebūs. Kārtējā cīņā par Ogres rajona slimnīcas saglabāšanu un veselības aprūpes nodrošināšanu mūsu cilvēkiem bija devušies arī mediķi, pašvaldības un pat apkārtējo novadu (piemēram, Ropažu un Mālpils) iedzīvotāji, kuriem vienkāršāk atbraukt ārstēties uz Ogri nekā uz galvaspilsētu. Ogres novada pašvaldība ar domes priekšsēdētāju Edvīnu Bartkeviču priekšgalā Veselības ministrijai nosūtīja pat divas vēstules, kurā izklāstīja savus pamatojumus, lūdzot nepasliktināt pacientu aprūpi Ogres reģionā.

Kopumā valstī pacientiem medicīnas iestāžu pieejamība tomēr ir pasliktinājusies. Tagad veselības jomai no valsts budžeta tiek piešķirts apmēram tikpat daudz līdzekļu kā 2005. gadā. Bet nevar salīdzināt, cik vienkārši bija apmeklēt ārstu toreiz un kā tas ir tagad. SIA «Ogres rajona slimnīca» valdes priekšsēdētājs D.Širovs gan ir noskaņots darīt visu, lai sniegtu medicīnisko palīdzību visiem, kuriem tā būs nepieciešama. Kamēr Veselības ministrijas ierēdņi katru gadu ir plānojuši, cik pacientu drīkst būt, piemēram, Ogres slimnīcā, vienmēr viņu izrādījies vairāk. Tiesa, valsts līdz šim šo pārstrādi vienmēr arī kompensējusi.

Nākamajā mēnesī tiks atvērts slimnīcas jaunais korpuss, kas nozīmē, ka iespējas ārstēties Ogrē vismaz pagaidām uzlabosies. «Vitāli svarīgi, lai pacienti nepaliktu bez palīdzības, bet ārsti – bez darba,» sarunas noslēgumā uzsvēra D.Širovs.
Pievienot komentāru:     

   Vārds vai segvārds:*
  Skaitlis "7":*   
   Komentārs:*

    


Portāla Fakti.lv vadība neatbild par rakstiem pievienotajiem apmeklētāju komentāriem, kā arī aicina to autorus, rakstot atsauksmes, ievērot morāles un pieklājības normas, nekurināt un neaicināt uz rasu naidu, iztikt bez rupjībām. Lūguma neievērošanas gadījumā rakstu komentēšanas iespēja var tikt liegta.

        


 1. 

Voldemārs Laimnesis 
2011-01-12  23:09:10
Ogres slimnīcā par atsevišķu samaksu, apkalpošana vienmēr ir bijusi augstā līmenī..

akīte  
2011-01-12  12:05:15
...un paldies par to ŠIROVAM .

1
Aktuāli
Jaunākās ziņas
Arhīvs
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    

© JP. Visas tiesības rezervētas.  | Kontakti  | Reklāma portālā  | Komentāri portālā  | Autortiesības