Fakti.lv
Autorizācija

Lietotājs:
    Parole:

Noderīgas saites:

Ogres novada domes preses dienests
  Publicēts: 2011-01-05  12:19:00 / Sabiedrība
 
 Ziņot redakcijai  

Ogres Dzimtsarakstu nodaļas vadītāja Lidija Vītola informē, ka 2010. gadā nodaļā reģistrēti vairāk jaundzimušo kā iepriekš, noslēgtas arī vairāk laulību, diemžēl pieaudzis arī mirušo skaits.

2010.gadā Ogres Dzimtsarakstu nodaļā piereģistrēti 342 jaundzimušie, kas ir par 32 vairāk kā 2009. gadā. Ogres novadā pagājušajā gadā piedzimuši vairāk zēni – 194, meitenes 148. 162 jaundzimušo vecāki nav stājušies laulībā. Populārākie vārdi meitenēm 2010. gadā: Alise, Sofija, Evelīna, Elizabete, Nikola, arī Viktorija, savukārt zēniem – Gustavs, Jānis, Markuss un Roberts. Izvēlēti arī dubultvārdi – piemēram, Kristiāna Petra, Kristīne Malle, Ketlīna Hēnriete, Daniēla Lilū, Daniela Ērika, zēniem – Rodnijs Šons, Aldis Adrians, Miķelis Viestards, Dans Dmitrijs.

2010.gadā diemžēl pieaudzis mirušo skaits, reģistrētas 480 miršanas, kas ir par 115 vairāk kā 2009. gadā. L. Vītola norāda, ka mirst salīdzinoši gados jauni vīrieši, pieaudzis pašnāvību skaits. “Decembrī vien nodaļā reģistrēti trīs miršanas gadījumi, ko izraisījusi pašnāvība. Visbiežāk cilvēki mirst asinsvadu un sirds slimību dēļ, cieš avārijās, nav spējuši uzveikt vēzi,” saka L. Vītola.

Ogres Dzimtsarakstu nodaļā 2010. gadā reģistrētas 156 laulības, kas ir par 18 vairāk kā 2009. gadā. Lai arī noslēgto laulību skaits ir pieaudzis, tomēr tās kļuvušas daudz pieticīgākas – jaunlaulātie priecīgo notikumi bieži vien izvēlas nosvinēt tikai liecinieku, vecāku un tuvāko draugu lokā. 2010. gadā neviens jaunlaulātais nav bijis jaunāks par 18 gadiem, agrāk šādi gadījumi bijuši diezgan daudz. Dzimtsarakstu nodaļā 2010. gadā noslēgtas 7 laulības, kur viens no laulātajiem, visbiežāk vīrs, bijis ārzemnieks, kuru vidū lietuvietis, ukrainis, krievs, amerikānis, francūzis, itālis.

L.Vītola norāda, ka pieauguši uzvārda vai vārda maiņas gadījumi, iespējams, tieši tāpēc, ka likums no 2009. gada maija šo procesu pieļauj izdarīt neatkarīgi no deklarētās dzīvesvietas. 2010. gadā 24 šādi gadījumi, neskatoties uz to, ka valsts nodeva par šo pakalpojumu pieaugusi no 20 līdz 50 latiem. “Cilvēki, uzsākot vārda vai uzvārda maiņas procesu, to izvēlas darīt tādēļ, lai atgūtu uzvārdu, kāds bijis pirms stāšanās laulībā, vēlas iegūt dzimtas uzvārdu tiešā augšupejā līnijā (vecāku, vecvecāku uzvārds), ja vārds vai uzvārds apgrūtina personas iekļaušanos sabiedrība (nav labskanīgs), savam vārdam vēlas pievienotu otru vārdu, vai arī vārdu vēlas pielāgot starptautiskām izrunas normām, jo pārcēlies uz dzīvi ārzemēs, kur viņa vārdu grūti izrunāt,” skaidro L. Vītola.

Dzimtsarakstu nodaļā, mainoties gadam, ir nelielas izmaiņas. Pirmkārt, nedaudz pieaugusi pakalpojumu maksa, jo pievienotās vērtības nodoklis palielināts no 21 uz 22 procentiem. Otrkārt, aktīvi un apņēmīgi vecāki panākuši, ka, izvēloties savam bērnam vārdu, tajā pieļaujami divi līdzskaņu dubultojumi, kas iepriekš, balstoties uz latviešu valodas pareizrakstības normām, bija liegts. Piemēram, Otto vai Vanessa. “Bet citos gadījumos gan mums jāvadās pēc šīm normām,” piebilst L. Vītola, jo ir vecāki, kuri vēloties bērnam likt vārdu bez galotnes. “Daudzi interesējas, vai šogad dzimtsarakstu nodaļās būs iespējams šķirt laulību, diemžēl šāds lēmums nav pieņemts un to var izdarīt tikai tiesā vai pie notāriem,” turpina nodaļas vadītāja.

2010.gada nogalē Ogres Dzimtsarakstu nodaļā notikušas priecīgas pārmaiņas – jaunu veidolu ieguvusi svinību zāle, kas no sarkana toņa ietērpta pavasarīgi zaļos, tāpat nomainīts grīdas segums, iegūti jauni vecāku goda krēsli un ceremoniju vadītāja galds. Jaunajā zālē reģistrētas jau 14 laulības.
Pievienot komentāru:     

   Vārds vai segvārds:*
  Skaitlis "7":*   
   Komentārs:*

    


Portāla Fakti.lv vadība neatbild par rakstiem pievienotajiem apmeklētāju komentāriem, kā arī aicina to autorus, rakstot atsauksmes, ievērot morāles un pieklājības normas, nekurināt un neaicināt uz rasu naidu, iztikt bez rupjībām. Lūguma neievērošanas gadījumā rakstu komentēšanas iespēja var tikt liegta.

        


 1. 

1
Aktuāli
Jaunākās ziņas
Arhīvs
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    

© JP. Visas tiesības rezervētas.  | Kontakti  | Reklāma portālā  | Komentāri portālā  | Autortiesības