Fakti.lv
Autorizācija

Lietotājs:
    Parole:

Noderīgas saites:

Dzintra Dzene, "Ogres Vēstis Visiem"
  Publicēts: 2010-12-17  12:53:00 / Sabiedrība
 
 Ziņot redakcijai  

«Milzu nelaime» – tā suntažnieki saka par ieceri Suntažu pagasta «Lubkalnos» ierīkot SIA «Ulbroka» šķidro mēslu glabātuvi, kur paredzēts uzkrāt no Ulbrokas cūku audzēšanas uzņēmuma atvestos mēslus.

Trešdien, 15.decembrī, Suntažu kultūras namā pulcējās vairāki desmiti pagasta iedzīvotāju, lai publiskās apspriedes laikā izteiktu savu viedokli pret iecerētās šķidro mēslu glabātuves ierīkošanu «Lubkalnos». Ar minēto projektu iedzīvotājus iepazīstināja tā arhitekte Zane Skrūzkalne.

Krātuvi sola hermētiski noslēgt
Cūku audzēšanas uzņēmums SIA «Ulbroka», kurš atrodas Ulbrokā, vēlas izbūvēt šķidro mēslu glabātuvi nekustamajā īpašumā «Lubkalni», kura īpašnieks ir Aivars Kokts. Saskaņā ar zemes robežu plānu zemes gabals «Lubkalni» ir 11,1 hektāru liels. SIA «Ulbroka» ar zemes īpašnieku ir noslēgusi nomas līgumu viena hektāra platībā slēgtās šķidro mēslu krātuves būvniecībai un tālākai izmantošanai. Būvniecības ieceres ietvaros ir paredzēts ierīkot slēgto šķidrmēslu glabātuvi. Tās plānotais apbūves laukums ir 43,4 x 43,4 metri, tilpums 6 000 kubikmetri, dziļums trīs metri. Krātuves pamatni plānots veidot no sablīvētas grunts, virs tās ieklāt ģeotekstilu, ar kuru paredzēts nostiprināt arī nogāzes. Virs ģeotekstila paredzēts klāt plēvi, kas veidos hermētiski izolētu krātuvi. Pārsegumu paredzēts blīvi savienot ar krātuves sienu augšējo malu, tā nodrošinot nepieciešamo hermētiskumu. Krātuvi iztukšot plānots, piebraucot ar cisternu, kura aprīkota ar vakumsūkni.

Lai konstatētu iespējamo šķidrās mēslu frakcijas noplūdi rezervuāra dibenā, zem plēves, plānots ierīkot kontroles drenāžu. Lai novērstu nepatīkamo smaku, krātuves virsma tiks nosegta ar ģeomembrānu, kas apgādāta ar ventiļiem gāzu izvadīšanai. Krātuves virsma «staigās» līdzi mēslu līmenim. Ģeomembrānas ir veidotas no augsta blīvuma polietilēna granulām.

Mēģina pārliecināt, ka smirdēs pavisam maz...
Z. Skrūzkalne skaidroja, ka nebūtisks smaku apjoms no glabātuves nokļūs atmosfērā tikai pie mēslu atvešanas un aizvešanas, kā arī, tos iestrādājot zemē. Tādējādi, kā apgalvo arhitekte, netiks ietekmēti sadzīves apstākļi netālu esošo māju iedzīvotājiem. Arhitekte piebilda, ka glabātuvi paredzēts veidot maksimāli tālu no pagasta centra.

Mēslus paredzēts ieart zemē, nevis izsmidzināt, līdz ar to smakošanas laiks krietni samazināsies. «Lauki Suntažos ir un būs, šis mēslojums lauksaimniekiem ir fiziski nepieciešams. Ir iespēja izvēlēties putnu mēslus, kas ir daudz smirdīgāki, vai cūku mēslus, kas smird mazāk. Tos iestrādāt var, smidzinot vai iearot. Šajā gadījumā mēslus paredzēts ieart, līdz ar to smakas būs mazākas, un arī zemju īpašniekiem tas būs lētāk, jo nevajadzēs mēslus vest no tāluma, bet glabātuve būs līdzās. Ar zemju īpašniekiem ir noslēgts konkrēts līgums par mēslu piegādi,» skaidroja Z.Skrūzkalne.

Kāpēc Suntažiem vajadzīgi sveši mēsli?
Arhitektes stāstītais par glabātuves nekaitīgumu un gaidāmajiem «labumiem» iedzīvotājus tomēr nepārliecināja. Tiklīdz prezentācija bija beigusies, suntažnieku jautājumi un iebildumi bira kā no pārpilnības raga. Iedzīvotājiem nav skaidrs, kādu reālu labumu pagastam dotu šāda glabātuve: «Vieniem būs nauda, citiem tikai smaka...», «Kāpēc šāda krātuve jābūvē tur, kur savu cūku nemaz nav?», «Ir ļoti neētiski atsevišķu personu biznesa interešu dēļ uzgrūst iedzīvotājiem šādu nelaimi. Tas, ko te stāsta, ir pasakas...», «Šāda būvniecība neatbilst Eiropas Savienības normām, tā ir nelikumīga... », «Smakas dēļ pie mums nebrauks vairs neviens tūrists. Normāli cilvēki laidīsies prom, bet kur lai paliekam mēs, kam te jādzīvo?», «Kāds mums, suntažniekiem, būs labums no tā, ka te smird, kā jūs mani varēsiet pārliecināt par šo labumu?», «Rudenī te izgāza mēslus, un smirdēja visa apkārtne. Tā bija tikai viena reize, bet kas notiks tad, ja šāda krātuve te būs pastāvīgi?», «Kuras domes un pagasta amatpersonas ir piekritušas šķidro mēslu krātuves izveidei un cik daudz par šo piekrišanu ir saņēmušas? Vai par to nevajadzētu painteresēties KNAB?», «Kāpēc Ulbrokas sūdi jāpieņem mums, mums pašiem savu sūdu pietiek!» – savu attieksmi pauda klātesošie iedzīvotāji.

Anketas apkopos Madlienas būvvaldē
«Pagasta nostāja izkristalizēsies šajā vakarā. Tāpēc arī ir sabiedriskā apspriešana, lai iedzīvotāji varētu izteikt savu viedokli un aizpildītu anketas. Vairākuma viedoklis tiks respektēts. Skaidrs, ka cūku ferma nav nekāda šokolādes fabrika, smaka būs. Es dzīvoju līdzās cūku fermai, turklāt tur ir vaļēja krātuve. Kad izved, kamēr apžūst, smaka ir, bet esmu jau pieradis. Rīdzinieki, protams, rauc degunu. Te ir mazliet divkosīga nostāja. Mēs cīnāmies pret šķidro mēslu krātuvi, bet tajā pašā laikā pašā centrā, Līvānu ciemata malā, ir izveidojusies govs mēslu izgāztuve, turklāt tie ieplūst dīķī, pret ko esam cīnījušies, bet pagaidām bez panākumiem. To mēs nez kāpēc neredzam, bet redzam tikai to, kas būs,» saka Suntažu pagasta pārvaldes vadītājs Andris Ronis. Šoreiz pagastveča teiktais iedzīvotājus nepārliecināja, un komentārs no zāles bija īss: «Te nav runa par nelielu fermu, te ir pavisam citi apmēri, Roņa kungs, jūs spēlējat muļķi!». Pagasta pārvaldnieks atgādināja, ka iedzīvotāji savu attieksmi var paust, aizpildot anketas, kuras tiks apkopotas Madlienas būvvaldē pirms galīgā lēmuma pieņemšanas Ogres novada domē.

Zaudējumi būs lielāki kā ieguvumi
Publiskajā apspriešanā piedalījās arī Ogres novada priekšsēdētāja vietnieks Tautsaimniecības un tūrisma jautājumos Egils Helmanis, kurš, uzklausījis iedzīvotāju viedokli, pauda arī savu attieksmi. «Kā Ogres novada domes deputāts varu apsolīt, ka es personīgi un arī mani kolēģi, ar kuriem esmu runājis, balsosim pret šo projektu. Suntaži neko no tā neiegūs. Pie jums atvedīs mēslus, jums būs smaka, vides piesārņojums, kādas divas – trīs darba vietas, bet vai ir parēķināts, kas notiks ar visām pagasta viesu mājām, ekoloģiskajām saimniecībām, piena ieguvi, bitēm utt. – tiem uzņēmējiem, kas darbojas šajās nozarēs, un, protams, iedzīvotājiem, kam šeit dienu dienā jādzīvo? Ja to visu izvērtējam, zaudējumi būs daudz lielāki kā ieguvumi,» sacīja E.Helmanis. Viņa teikto pavadīja aplausu vētra, un iedzīvotājos modās cerība, ka viss vēl nav zaudēts un kāda biznesa intereses netiks liktas augstāk par vesela pagasta iedzīvotāju interesēm. Publiskā apspriede turpināsies līdz nākamā gada 10.janvārim, un arī E.Helmanis aicināja iedzīvotājus nebūt kūtriem un aizpildīt anketu, tādējādi paužot savu nostāju «par» vai «pret» šķidrmēslu glabātuves izveidi Suntažos.
Pievienot komentāru:     

   Vārds vai segvārds:*
  Skaitlis "7":*   
   Komentārs:*

    


Portāla Fakti.lv vadība neatbild par rakstiem pievienotajiem apmeklētāju komentāriem, kā arī aicina to autorus, rakstot atsauksmes, ievērot morāles un pieklājības normas, nekurināt un neaicināt uz rasu naidu, iztikt bez rupjībām. Lūguma neievērošanas gadījumā rakstu komentēšanas iespēja var tikt liegta.

        


 1.  2. 

Egle 
2011-02-07  23:58:04
Paldies, Eģīl Helmani! par to, ka iepazinies ar šo problēmu un par Tavu lēmumu! Cerams, ka būs labvēlīgs iznākums mums Suntažniekiem!

Petja 
2011-01-22  19:50:32
Kur tas ir redzēts, ka pagasta vadītājs to novēl savam pagastam???? Ārprāts! Bet izeja ir. To kūti Petrovičs lai ceļ pie savas mājas, uz savas zemes. Un māju nosaukums varētu būt - "Cūkas.

Sarma  
2011-01-17  15:16:59
Petroviču prom no Suntažiem ,lai iet no kurienes nācis !!!Lai strādā īstie Suntažnieki,ja tādi vēl ir!!!

Suntažnieks 
2011-01-05  13:03:52
Ja pagasta teritoriālajā plānojumā nav paraedzēta mēslu glabātuve, bet gan teritorija rūpnieciskai attīstībai, tad Ogres novada Domes lēmums būs prettiesisks un Vides ministrija to atcels. Ja Domei vajag kārtējo korupcijas skandālu, tad uz priekšu.

Nekas 
2010-12-22  13:14:08
Pricīgus Ziemassvētkus Ogres novada domei! Lai veicas pieņemt izsvērtus lēmumus, saskaņotus ar novada iedzīvotāju interesēm, neskatoties uz atsevišķu grupējumu ambīcijām un savtīgiem centieniem! Tai skaitā - noraidīt intensīvās cūkkopības ideju kā tādu, par labu esošās, videi draudzīgās cūku audzēšanas attīstīšanai un stimulēšanai !

sakarā ar ziņu 
2010-12-22  10:42:41
ka tik Petrovičam un komandai nesanāk ziepes jau gada sākumā... Žēl kādreiz bija normāls cilvēks, bet saslima ar cūku gripu, kā rezultātā komplikācijas - nepārvarama vilkme pēc atejas smakas

ziņa par cūku sūdu ietekmi 
2010-12-22  10:38:42
'Aizdomīgas smakas dēļ' evakuē ANO (8) AFP/Scanpix Ņujorkā otrdien ANO Drošības padome un Ģenerālā asambleja evakuēta "aizdomīgas smakas dēļ", pavēstīja organizācijas preses pārstāvis Farhans Haks.

petrovič 
2010-12-21  14:14:41
Ziemassvētku dāvanā - 6000m3 cūku sūdu, piesārņotu gaisu un ūdeni! Visu labu vēlot, solos nākošgad būt vēl dāsnāks

vietējais 
2010-12-21  12:15:20
Kāpēc Petrovičs ar Roni neatbalsta "Gretes"? No savējiem nevar neko izspiest/? Būtu ar tādu entuziasmu atbalstījuši vietējos kā citmāju sūdus un ārzemju cūkas, būtu rezultāts. Saprotams ne jau pa taisno kabatā

ha-ha 
2010-12-20  15:07:51
Ogres dome pieņēma lēmumu - teritoriju brīvu no modificētiem organismiem. Kādēļ deputāts Petrovič nepilda lēmumu, par kuru pats balsojis?

No laukiem 
2010-12-20  14:48:47
Es esmu no laukiem, bet tas nenozīmē, ka jums atļaušu piecūkot Suntažus vai Lauberi . Jums liekās, ka varat ignorēt cilvēku tiesības dzīvot tīrā nepiesārņotā vidē!

brīnums 
2010-12-20  14:36:47
novada centru atbrīvot modificētām cūkām?)!: Vai Petrovičs ar bandu nav Marsieši?

> no laukiem 
2010-12-20  14:18:26
tu tiešām izklusās esi no laukiem, jo ņesaproti kas notiek pilsētā ;-)

No laukiem 
2010-12-20  14:14:11
Petroviču amatā iecēla Bartkēvič lai nodrošinātos no Helmaņa, jo tad kopā ar tēvzemiešiem un politisko ielikteni var panākt vairākumu pie balsošanas.

Cerams  
2010-12-20  13:32:21
Novada dome nepieļaus Petroviča stulbās sūdu spēlītes un pārtrauks Lauberes - Suntažu piesūdošanas mafiozo plānu

1
Aktuāli
Jaunākās ziņas
Arhīvs
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          


© JP. Visas tiesības rezervētas.  | Kontakti  | Reklāma portālā  | Komentāri portālā  | Autortiesības