Fakti.lv
Autorizācija

Lietotājs:
    Parole:

Noderīgas saites:

Ritvars Raits, «Ogres Vēstis Visiem»
  Publicēts: 2010-04-08  20:48:00 / Kārtība
 
 Ziņot redakcijai  

Pagājušajā mēnesī TV3 izmeklējošās žurnālistikas žanra raidījums «Nekā Personīga» demonstrēja sižetu ar nosaukumu «Hipotēku banka izputina Birzgales lielsaimnieku». Šajos notikumos viena no galvenajām personām ir mūsu lasītājiem labi zināmais birzgalietis Kārlis Okmanis, tāpēc šajā lietā iedziļinājās arī laikraksts «Ogres Vēstis Visiem».

Kārļa Okmaņa vārds mūspuses cilvēkiem īpašus komentārus un iepazīstināšanu neprasa, bet, ja nu tomēr, tad – viņam piederošā sabiedrība ar ierobežotu atbildību «Birzgale K», kurā Okmaņa kungs ir arī valdes priekšsēdētājs, ir lielākais uzņēmums un darba devējs Birzgales pagastā, kas nodarbojas ar zemkopību, pamatā – piena un gaļas lopkopību. «Birzgale K» apsaimnieko vairāk kā 1260 hektāru zemes, kas iegādāta pamazām, naudu pirkumam aizņemoties Latvijas Hipotēku un zemes bankā. Lielākā daļa kredīta jau esot atdota bankai, atlicis samaksāt vēl 132 tūkstošus latu.

Kad pirms kāda laika ievērojami kritās piena un citu lauksaimniecības produktu iepirkuma cenas, saimniecībai radās problēmas ar ikmēneša maksājumu nokārtošanu. Kārlis Okmanis tobrīd piedāvājis bankai daļu no saviem īpašumiem pārdot, lai varētu atdot parādu. Zemes kopējā vērtība tad bija apmēram miljons latu, pārdot domātajām platībām bijuši arī pircēji. Lai vai cik tas būtu neloģiski, banka Okmanim nedeva atļauju pārdot daļu zemes, lai dzēstu kredītu. Toties, kā vēlāk izrādījās, viņa parādu cedēja (pārdeva) tikai pirms nedēļas izveidotam uzņēmumam ar nosaukumu «Mana pļava». Cesijas līgumā norādīts, ka darījuma summa bijusi 132 tūkstoši latu – tieši tikpat, cik lielas bija zemnieka Okmaņa kredītsaistības pret Hipotēku banku.

SIA «Mana pļava» vārdā rīkojās jurists Haralds Neverževskis, kurš sevi sauc par ļoti veiksmīgu cesiju darījumu speciālistu. Darījums firmai «Mana pļava» bijis ļoti izdevīgs, jo starp Hipotēku banku un SIA «Birzgale K» noslēgtajā līgumā ir punkts, kurā paredzēts, ka, ja kredītņēmējs nokavē divus maksājumus, tad kreditoram ir tiesības pieprasīt visu atlikušo parādu atdot uzreiz un uzrēķināt vēl 40 soda procentus gadā. Tas ļāva «Manai pļavai» no Birzgales lielsaimnieka 132 085 latu vietā pieprasīt ievērojami lielāku summu – 641 996 latus. Neatbildēts gan paliek jautājums, kā SIA «Mana pļava» īpašnieki uzzināja par šo līguma punktu, kā arī par to, ka Hipotēku un zemes banka vēlas «Birzgale K» izsniegto kredītu cedēt...

Interesanti, ka Hipotēku bankas pārstāvji raidījuma «Nekā personīga» žurnālistiem noliedza, ka Okmaņa kungam bijis liegts pārdot daļu zemes, lai norēķinātos ar savu kredītiestādi. Par laimi, SIA «Birzgale K» valdes priekšsēdētājs ar Hipotēku banku bija sazinājies arī rakstiski – ar iesniegumu, uz kuru saņemta negatīva atbilde.

Hipotēku bankas Saistību izpildes un kontroles departamenta vadītājs Ainārs Barbejs TV kameras priekšā izslēdza iespēju, ka kāds no bankas darbiniekiem dalās informācijā ar ieinteresētiem cilvēkiem, tiesa, ne pārāk pārliecinoši, teikdams: «Baidos, ka nē, ir ļoti grūti, lai tā notiktu.».

Runājot par SIA «Birzgale K» piederošās zemes likteni, vietā ir teiciens «Laime nelaimē», jo Neverževskim un viņa pārstāvētajai firmai «Mana pļava» tomēr neizdevās tikt pie kārotā kumosa – tādi paši mērķi, kā izrādās, bija vēl kādam. Atklājies, ka kāds Vitālijs Guļijevs, iesniedzot Uzņēmumu reģistram viltotus dokumentus, mēģinājis kļūt par SIA «Mana pļava» īpašnieku, iegūstot arī visas tiesības piedzīt no SIA «Birzgale K» iespaidīgo parādu. «Nekā personīga» gan arī noskaidroja, ka Guļijevs varētu būt tikai īsto mahinatoru aizsegs. Par šo krāpšanas faktu policija ir uzsākusi kriminālprocesu, bet, kamēr notiek izmeklēšana, Kārļa Okmaņa zemes īpašumam ir uzlikts arests, tāpēc nekādas darbības ar to nav iespējamas.

Raidījums «Nekā personīga» ieguvis ziņas par vēl vairākiem līdzīgiem darījumiem, kuros iesaistīta Hipotēku un zemes banka ar saviem klientiem, kā arī nu jau bēdīgi slavenais cesiju līgumu speciālists Haralds Neverževskis. Viens no tādiem gadījumiem fiksēts Ogrē, kur 2001. gadā Gintas Zariņas ģimene par 23 tūkstošiem latu iegādājās dzīvojamo māju. Pirms gada, kad bankrotējis ģimenes uzņēmums, radušās problēmas ar kredītsaistību kārtošanu. G.Zariņas ģimene devusies peļņā uz Angliju, un šis solis attaisnojies, jo atkal parādījusies nauda. Hipotēku bankai neatdotā kredīta summa uz to brīdi bijusi 13 tūkstoši latu. Diemžēl pie Gintas Zariņas ieradies tas pats Haralds Neverževskis, kurš informējis viņu, ka no bankas atpircis parādsaistības, un piecu dienu laikā licis samaksāt jau 20 tūkstošus latu, pretējā gadījumā tikšot atņemta māja. «Nekā personīga» informēja, ka vairākos gadījumos par šādiem faktiem uzsākta tiesvedība, turklāt tiesā uzvar tā sauktie parādnieki, tomēr, kamēr notiek tiesāšanās, un tas nebūt nav ātri, īpašumi, kā likums, tiek pazaudēti.

Tiesu gaida arī Kārlis Okmanis, kurš atzīst, ka parāds par zemi bijis 132 tūkstoši latu, bet, lai to nokārtotu, vairāk nekā pietiekami bijis pārdot 500 – 600 hektāru zemes. Tagad viņam grib atņemt visu. Okmaņa kungs ir pārliecināts, ka uz viņa rēķina kāds grib negodīgi iedzīvoties, tāpēc gatavs savu taisnību meklēt kaut vai Eiropas Savienības tiesās.

Laikrakstam «Ogres Vēstis Visiem» K.Okmanis atklāja, ka, lai arī bankas pārstāvis televīzijas raidījumā paudis, ka taisnība tiks noskaidrota tiesā, jau pēc tam Hipotēku bankas pārstāvji mēģinājuši panākt kompromisu ar viņu, laikam jau apzinoties, kā tiesa varētu vērtēt kredītiestādes rakstisko atteikumu atļaut pārdot daļu SIA «Birzgale K» zemes, lai varētu nokārtot kredītsaistības, un savu turpmāko rīcību. Tomēr, kā izskatoties, Hipotēku banka tagad varētu būt nonākusi tādā kā ķīlnieku lomā, jo darījums ir noticis un iespējams, ka noteikumus jau diktē Neverževskis.

Katrā ziņā Birzgales zemnieks Okmanis atstāja pozitīvi un optimistiski noskaņota cilvēka iespaidu. Kārlis Okmanis ir pilnīgi pārliecināts, ka taisnība ir viņa pusē, ka zemi izdosies no krāpniekiem izglābt un bez darba nepaliks arī tie 40 birzgalieši, kuri savu dienišķo maizi pelna, strādājot SIA «Birzgale K». Laikraksts «Ogres Vēstis Visiem» sekos līdzi notikumu attīstības gaitai un arī cer uz labvēlīgu iznākumu.
Pievienot komentāru:     

   Vārds vai segvārds:*
  Skaitlis "7":*   
   Komentārs:*

    


Portāla Fakti.lv vadība neatbild par rakstiem pievienotajiem apmeklētāju komentāriem, kā arī aicina to autorus, rakstot atsauksmes, ievērot morāles un pieklājības normas, nekurināt un neaicināt uz rasu naidu, iztikt bez rupjībām. Lūguma neievērošanas gadījumā rakstu komentēšanas iespēja var tikt liegta.

        


 1. 

jāzeps 
2010-04-09  13:23:42
Okmaņa kungam Ludzas tiesa ir pasludinājusi maksātnespējas procesu un pēc 2 gadiem viņš plāno noēķināties ar saviem kreditoriem.

7 
2010-04-09  10:12:09
Šajās lietās neesmu speciālists, bet neizslēdzu iespēju, ka 40% no sākotnējās parāda summas - varbūt tā kaut kā?

:):) 
2010-04-09  07:37:48
Varu paskaidrot kā cesijas pircējs uzzināja. Ja man interesē kāds īpašums - es eju uz vietējo pašvaldību un noskaidroju īpašuma nosaukumu, tad eju uz zemesgrāmatu nodaļu, kur pēc nosaukuma man iedod ieskatīties visos šī īpašuma ierakstos - t.sk. aizdevuma līguma nosacījumos. Tas ir vienkārši, BET es nesaprotu kā pie soda likmes 40%gadā no 132000 LVL izauga 642000 LVL? Cik tad gadus Okmaņa kungs nemaksāja tai bankai?

1
Aktuāli
Jaunākās ziņas
Arhīvs
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    

© JP. Visas tiesības rezervētas.  | Kontakti  | Reklāma portālā  | Komentāri portālā  | Autortiesības