Fakti.lv
Autorizācija

Lietotājs:
    Parole:

Noderīgas saites:

Pārsla Sniedziņa, «Ogres Vēstis Visiem»
  Publicēts: 2010-03-23  16:24:00 / Dzīvnieki
 
 Ziņot redakcijai  

Atšķirībā no mums, autovadītājiem, meža dzīvnieki Ceļu satiksmes noteikumus nepārzina. Kā liecina apdrošināšanas sabiedrības «ERGO» un Valsts meža dienesta (VMD) apkopotie statistikas dati – pērn visā valsts teritorijā aptuveni 1000 ceļu satiksmes negadījumi notikuši pēc sadursmes ar meža zvēriem, taču autovadītāji ziņojuši vien par pāris desmitiem šāda veida negadījumu un tie, kas nav ziņojuši, tādejādi ir pārkāpuši likumu.

Nobraukto dzīvnieku skaits valstī ir daudz lielāks, kā to atspoguļo oficiālā statistika. VMD pārstāvju novērojumi liecina, ka pārsvarā visu izšķir tas, vai autovadītājiem ir KASKO apdrošināšana un vai viņi ir ieinteresēti pieteikt negadījumu, jo OCTA polise šādos gadījumos nedarbojas, taču tas nebūt nenozīmē, ka par notriektajiem meža dzīvniekiem drīkst neziņot.

Nokūstot sniegam, meža dzīvnieki var aktivizēties
VMD pārstāvji prognozē, ka līdz ar sniega nokušanu, uzlabojoties braukšanas apstākļiem un palielinoties braukšanas ātrumam, prognozējams būtisks to negadījumu skaita pieaugums, kuros iesaistīti meža dzīvnieki. Visbiežāk ceļu satiksmes negadījumu notiek, notriecot stirnas, taču ir arī sadursmes ar lielākiem dzīvniekiem –  alņiem vai mežacūkām, kad bojājumi nereti ir ļoti smagi un var būt bīstami – beigties letāli ne vien dzīvniekiem, bet arī braucējiem.
Negadījumi, notriecot meža zvērus, visbiežāk notiek vakara stundās, kad šosejas ir visnoslogotākās. Diemžēl tieši šajā laikā arī meža dzīvnieki dodas barības meklējumos, jo pa dienu viņi pārsvarā guļ, turklāt ziemā meža dzīvnieki nereti iet laizīt uz ceļa izkaisīto sāli.

Ir pienākums ziņot par nobrauktajiem dzīvniekiem
«Par daudzām sadursmēm VMD uzzina nevis no negadījumā iesaistītā autovadītāja, bet no negadījuma liecībām, piemēram, asins peļķes vai pamesta dzīvnieka līķa. Vēlos atgādināt, ka saskaņā ar Ministru kabineta noteikumu Nr.760 (Medību noteikumi) 82.punktu, ikvienam ir pienākums ziņot VMD par ievainotiem vai bojā gājušiem medījamiem dzīvniekiem. Tāpat notriekto zvēru nedrīkst vest līdzi – arī tas ir Medību noteikumu 83.punkta pārkāpums, par kuru var piemērot sodu 20 līdz 250 latu apmērā,» skaidro VMD Medību nodaļas vadītāja vietnieks J.Ozoliņš.

Lai saņemtu KASKO atlīdzību, apdrošinātājam jāiesniedz atlīdzības pieteikuma iesniegums ar Ceļu policijas protokolu, jo tāds nepieciešams saskaņā ar apdrošinātāja noteikumiem.

Ja nevar sazvanīt VMD, jāzvana policijai
Ja negadījumā cietuši cilvēki, vai ja transportlīdzeklis saskaņā ar Ceļu satiksmes noteikumiem nevar turpināt ceļu, autovadītājam jāziņo Ceļu policijai, kas savukārt informēs attiecīgos VMD pārstāvjus. Ja nav cietušo un transportlīdzeklis ir braukšanas kārtībā, Ceļu policija nav jāsauc un par notikušo sadursmi ar meža zvēru jāinformē tikai VMD.

Ja sadursme ar meža dzīvnieku notikusi bijušā Ogres rajona teritorijā, kā skaidro J.Ozoliņš, jāzvana Rīgas reģionālajai virsmežniecībai pa tālruni 65035620, un darbinieki paši par notikušo informēs attiecīgo mežniecību. «VMD mājas lapā www.vmd.gov.lv var atrast kontakttālruņus visām mežniecībām, bet tad ir jāzina, kurā mežniecībā (novadā) braucējs atrodas. Var izmantot izziņu dienestu pakalpojumus, taču tas ir maksas pakalpojums. Jārēķinās arī, ka VMD nav diennakts dežūru un ārpus darba laika sazvanīt mūsu amatpersonas var tikai ugunsbīstamajā periodā,» skaidro J.Ozoliņš.

Kā savukārt skaidro Valsts policijas Rīgas reģiona pārvaldes 12.Ceļu policijas bataljona komandiera vietnieks Ilmārs Dogžents, ja, notriecot meža dzīvnieku, ceļu policijas iejaukšanās nav nepieciešama, bet VMD sazvanīt nav iespējams, lai netiktu uzskatīts, ka autovadītājs, nevienu neinformējot aizbraucis no negadījuma vietas, par notikušo jāziņo policijai, kuras darbinieki paši sazināsies ar VMD un sniegs norādījumus, kā tālāk rīkoties.

Der zināt:
– Ja auto priekšā pār ceļu veiksmīgi paguvis pārskriet viens dzīvnieks, jāuzmanās, jo, iespējams, tuvumā ir vēl kāds meža faunas pārstāvis, kurš negribēs atpalikt no sava ceļabiedra un metīsies pāri ceļam.

– Brīdinājuma ceļa zīmi – «Uzmanību – meža zvēri!» neuzstāda tāpat vien. Zīmes darbības zonā autovadītājiem jābūt piesardzīgākiem un jāsamazina braukšanas ātrums, lai nepieciešamības gadījumā spētu operatīvi reaģēt un izvairīties no sadursmes.
– Drošas braukšanas eksperti uzskata, – ja nav pieredzes ekstremālā auto vadīšanā, drošāk šādās situācijās ir ietriekties meža zvērā, nevis veikt bīstamus manevrus. Lai izvairītos no sadursmes, šoferi bieži vien iebrauc grāvī vai ietriecas kokā.

– Lai sadursme būtu pēc iespējas vieglāka, vispirms ieteicams strauji bremzēt un pēdējā brīdī, tieši pirms pašas sadursmes, atlaist bremzes pedāli. Automašīnas purngals nedaudz pacelsies uz augšu, viešot cerības, ka meža zvērs atsitīsies pret motora priekšējo režģi, nevis ielidos stiklā…
Pievienot komentāru:     

   Vārds vai segvārds:*
  Skaitlis "7":*   
   Komentārs:*

    


Portāla Fakti.lv vadība neatbild par rakstiem pievienotajiem apmeklētāju komentāriem, kā arī aicina to autorus, rakstot atsauksmes, ievērot morāles un pieklājības normas, nekurināt un neaicināt uz rasu naidu, iztikt bez rupjībām. Lūguma neievērošanas gadījumā rakstu komentēšanas iespēja var tikt liegta.

        


 1. 

naivais 
2010-03-24  14:18:27
Naivs jautājums!

insanti 
2010-03-24  14:11:19
Man ar pirms daudziem gadiem iznāca nobraukt stirnu, atbrauca policija, pateica, lai dokumentos rakstu, ka ieskrēja mežā. Insanti, kur tas lops pēc tam palika?

7 
2010-03-23  19:51:12
Civiltiesiski, idiot! Gadās taču dzīvē mudakus sastapt...

ints 
2010-03-23  19:00:51
traumpunktā tas zvērs lai uzrāda polisi!

> 7 
2010-03-23  18:59:05
:)))))))))))))))))) nu gan sasmīdināji. Apdrošinam visus meža zaķus, kaķus, stirnas, suņus un nelaimes gadījumā izmaksājam kompensācijas viņu sievām, bērniem :)))))))))))

7 
2010-03-23  18:42:58
Un kāpēc VMD nevar savus dzīvniekus civiltiesiski apdrošināt??? Šodien tepat pāri Turkalnes ielai stirna skraidīja...

1
Aktuāli
Jaunākās ziņas
Arhīvs
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    

© JP. Visas tiesības rezervētas.  | Kontakti  | Reklāma portālā  | Komentāri portālā  | Autortiesības