Fakti.lv
Autorizācija

Lietotājs:
    Parole:

Noderīgas saites:

ogresfakti
  Publicēts: 2010-02-26  12:16:00 / Ekonomika
 
 Ziņot redakcijai  

Ogres novada pašvaldība apstiprinājusi atjaunojamo resursus izmantojušās biogāzes koģenerācijas elektrostacijas Mazozolu pagasta nekustamajā īpašumā “Kalna Kauliņi” būvniecības ieceri.

Aktīvi pret elektrostacijas būvniecību iebildusi tai noskatītā zemes gabala kaimiņiene, zemnieku saimniecības “Iņķi” saimniece Dzintra Liepiņa. “Mēs vācām parakstus pret šo ieceri. Parakstījās 159 cilvēki, kas Mazozoliem ir pietiekoši daudz, jo tas ir viens no mazākajiem pagastiem ar nelielu iedzīvotāju skaitu. Atbalsts iecerei pausts vien 47 anketās,” viņa norāda. Tiesa gan, aizvadītajā domes sēdē dienas kārtībai ritot straujāk nekā plānots, ātrāk tika izskatīts arī jautājumu par Mazozolu koģenerācijas elektrostacijas būvniecību. Līdz ar to, ieradusies norādītajā laikā, Dz.Liepiņa pirms lēmuma pieņemšanas palika neuzklausīta.

Tomēr, savu viedokli paužot jau pēc sēdes, Dz.Liepiņa nerimās, norādot uz valdošo vēju ietekmi no plānotās elektrostacijas puses, kas viņai projekta realizācijas gadījumā traucētu attīstīt augļkopību un plānoto tūrismu. “Zemes platības, kas viņiem ir nepieciešamas, neatbilst tām, kas ir viņu rīcībā,” uzsver Dz.Liepiņa, ”Mums ir vajadzīga zeme zāles pļaušanai. Šīs intereses saduras.” Dz.Liepiņa arī norāda, ka elektrostacijas projektam neesot ekonomiskā pamatojuma, jo nav piešķirta kvota, kas ļautu iegūto bioenerģiju pārdot par dubulto tarifu.

Savukārt deputāts Jānis Petrovičs uzskata, ka diskusijas par projekta ekonomisko pamatojumu ir nevietā, jo “neviens miljonus nekaisīs vējā tikai tāpēc, lai būtu kaut kas uzcelts. Mēs šādus aprēķinus neveiksim, šeit nav ekonomikas ministrijas sēde vai kaut kas tamlīdzīgs. Par platībām - neviens neliedz nomāt citas platības,” diskusijas laikā norādīja J.Petrovičs, uzsverot, ka kvotas trūkums ir pašu uzņēmēju, nevis pašvaldības problēma.

“Mūsu kompetencē nav lemt cik kurš bizness ir vai nav pamatots, tāpat kā nevaram lemt par to kāda tūrisma plūsma būs jūsu ābeļdārzā un cik pamatota tā ir, jo mūsu kompetence šobrīd ir izvērtēt iebildumus atbilstoši likuma prasībām,” Dz.Liepiņai skaidroja domes priekšsēdētājs Edvīns Bartkevičs. Viņš uzsvēra, ka Dz.Liepiņas publiskajā apspriešanā paustā pretenzija, ka koģenerācijas staciju plānots izvietot pārlieku tuvu viņas dārzam, ir uzklausīta. Domes lēmumā iekļauts punkts, kas liek elektrostacijas atrašanās vietu mainīt.

Atjaunojamos resursus izmantojošas biogāzes koģenerācijas staciju Mazozolos būvēt ierosinājusi SIA „BG Industry”. Vietējie iedzīvotāji gan apšaubījuši uzņēmuma plānus Mazozolu pagastā iegūt 40 tonnas zāles masas no hektāra. Apšaubīta arī iespēja ražot biogāzi tikai no zāles, jo, internetā iepazīstoties ar kompānijas „Zorg Ukraine Ltd” darbību, iedzīvotāji neesot atraduši nevienu šādu projekta piemēru, tas rada draudus par kūtsmēslu izmantošanu ražošanas procesā. Izteiktas bažas arī par smakām, kas izplatīsies no ražotnes, kā arī no skābbarības masas un ražošanas procesa pārpalikumu uzglabāšanas tvertnēm (laukumiem). Savukārt, norādot uz ceļu stāvokli pagastā, uzsvērts, ka rūpnīcas darbība to varētu pasliktināt. Turklāt biogāzes koģenerācijas stacijas torņi būs lieli, masīvi un negatīvi ietekmēs lauku ainavu, apdraudot tūrisma attīstība Mazozolu pagastā, bet kaimiņu saimniecība „Iņķi” atradīsies pastāvīgā skābbarības smaku un arī paaugstinātā trokšņu zonā, pasliktinās dzīves kvalitāti “Iņķos”, atbaidīs tūristus, būtiski samazinās nekustamā īpašuma tirgus vērtību un apdraudēs saimniecības turpmāko attīstību. Izteikts priekšlikums skābbarības uzglabāšanas kanāliem atrast citu vietu, tuvāk zāles masas ieguves vietai, ja iespējams, izmantot jau uzceltās, bet šobrīd neizmantotās skābbarības bedres.

14.janvāra publiskās apspriešanas sanāksmē speciālists, SIA „BG Industry” konsultants Uldis Jansons skaidrojis biogāzes ražošanas tehnoloģiskā procesa būtību un ražotnes nekaitīgumu apkārtējai videi. Ieceres atbalstītāji norādījuši, ka Mazozolu pagastā tiks radītas jaunas darba vietas, tiks sakopta vide, appļauti aizaugušie lauki, iedzīvotājiem būs dota iespēja gūt ienākumus no lauku iznomāšanas, būs ienākumi pašvaldības un valsts budžetā, tiks iegūta elektroenerģija no atjaunojamiem resursiem, Mazozolu pagasts Latvijā iegūs atpazīstamību ar jaunu un modernu ražotni.
Pievienot komentāru:     

   Vārds vai segvārds:*
  Skaitlis "7":*   
   Komentārs:*

    


Portāla Fakti.lv vadība neatbild par rakstiem pievienotajiem apmeklētāju komentāriem, kā arī aicina to autorus, rakstot atsauksmes, ievērot morāles un pieklājības normas, nekurināt un neaicināt uz rasu naidu, iztikt bez rupjībām. Lūguma neievērošanas gadījumā rakstu komentēšanas iespēja var tikt liegta.

        


 1. 

Zigurds 
2010-02-28  13:43:13
Bļaut, ka mums nekā nav, ka nav rūpniecības - to visi māk... Bet līdz ko kāds mēģina kaut jel ko darīt - vai būvmateriālus ražot, vai cūksa audzēt, vai gateri buvēt - uzreiz ir jānokauj!

Gints 
2010-02-27  12:14:19
Pareizi, nekā nevajag, bojā ainavu, tikai paši pēc tam nekauciet, ka jums nekā nav un lieli rēķini jāmaksā.

1
Aktuāli
Jaunākās ziņas
Arhīvs
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29  

© JP. Visas tiesības rezervētas.  | Kontakti  | Reklāma portālā  | Komentāri portālā  | Autortiesības