Fakti.lv
Autorizācija

Lietotājs:
    Parole:

Noderīgas saites:

Fakti.lv
  Publicēts: 2020-05-08  15:06:00 /
 
 Ziņot redakcijai  

2019.gada izskaņā, novembrī tika īstenots Lielvārdes un Ķeguma novadu pašvaldību sadarbības projekts “Īpaši aizsargājamās dabas teritorijas “Daugava pie Kaibalas” dabas aizsardzības plānā noteikto tūrisma un dabas aizsardzības aktivitāšu ieviešana”, ko līdzfinansē Latvijas vides aizsardzības fonds.

Dabas lieguma platība ir  576 ha. Ķeguma novada pašvaldības administratīvajā teritorijā ietilpst lielākā lieguma daļa (51% lieguma teritorijas jeb 294,9 ha), kas atrodas Birzgales pagastā. 2004.gadā teritorijai tika piešķirts valsts nozīmes īpaši aizsargājamās dabas teritorijas statuss.  Līdz ar tās statusu ir izstrādāti dabas lieguma “Daugava pie Kaibalas” individuālie aizsardzības un izmantošanas MK noteikumi, kas izdoti saskaņā ar likuma “par īpaši aizsargājamām dabas teritorijām” 14panta otro daļu un 17.panta otro daļu.

Viens no svarīgākajiem noteikumiem, kas jāņem vērā ir atrašanās un pārvietošanās nosacījumi liegumā. Laikposmā no 1.marta līdz 1.jūlijam ir ierobežota cilvēku klātbūtne, no 1.marta līdz 1.maijam ir aizliegts pārvietoties ar jebkādiem motorizētiem ūdenstransporta līdzekļiem.

Tā ir putniem nozīmīgā vieta. Daugavā šajā posmā ir vairākas salas (Lielā, Mazā, Garā, Kaibalas sala, Dzelmju pussala) un sekli niedrāji, kas pavasaros un rudeņos ir nozīmīga migrējošo ūdensputnu atpūtas un barošanās vieta. Pavasara migrācijas laikā upē vienlaicīgi var novērot vismaz 3000 ūdensputnu, tajā skaitā mazos gulbjus, sējas un baltpieres zosis, dažādas pīļu sugas. Zemajās, mitrajās pļavās upes krastos ligzdo bridējputni un griezes. 

Ķeguma novadā šī projekta ietvaros tika attīstīta infrastruktūra Lielajā salā, kas ir dabas liegumā viena no lielākajām salām. Uz salas uzstādīta pontonu tipa ūdens transportlīdzekļu pietauvošanās vieta un informācijas stends. Tajā lasāma noderīga informāciju par dabas liegumā mītošajiem, aizsargājamiem biotopiem, putnu un zivju sugu daudzveidību, kā arī tuvumā esošajiem tūrisma objektiem.

Līdz ar ūdens transportlīdzekļu pietauvošanās vietas izveidi uz Lielās salas, tika izveidota 500 metrus gara un 1.2 metrus plata dabas pastaigu taka, kura atrodas uz esošās makšķernieku takas, apejot Lielās raganzālītes atradni un ūdeņu ērkšķuzāli, kas ir aizsargājamās augu sugas.  Pastaigas laikā, vasaras sezonā pēc 1.jūlija,  iespējams novērot šos augus ziedēšanas stadijā un iepazīt dabisku, neskartu mežu, mitrās un slapjās pļavas un Daugavas lejtecei raksturīgu ainavu.

Lai lieguma apmeklētājiem un atpūtniekiem tiktu dažādota iespēja tuvāk iepazīt neskartu dabu, vērot ūdensputnu daudzveidību un dzīvesveidu,  uz Lielās salas tika uzstādīta  arī skatu terase (6 x 6 m) un nojume (2,5 x 2 m) ar galdu un krēsliem, ierīkota ugunskura vieta.

Projekta laikā tika īstenota vēl viena aktivitāte, kas ir dabisko zālāju atjaunošana lieguma pļavās arī uz Lielās salas Daugavā, nepieļaujot to aizaugšanu ar krūmiem, veicinot bioloģiskās daudzveidības palielināšanos, kā arī radītu labvēlīgu vidi ligzdojošiem putniem.

Kaut arī Daugava vairs nav uzskatāma par pilnībā neskartu dabas veidojumu, pēc savas ainaviskās vērtības un vispārējās pievilcības tā vēl aizvien ir viens no nozīmīgākajiem Lielvārdes novada, Birzgales un Jumpravas pagastu tūrisma un rekreācijas resursiem.

Tā kā projekta īstenošanas rezultātā ir izveidota labiekārtota dabas tūrisma infrastruktūra gan uz Lielās salas, gan pie Dzejas ozoliem, tad gribētu iedrošināt tūrisma nozarē strādājošos uzņēmējus piedāvāt vietējiem iedzīvotājiem un viesiem nokļūšanas iespējas uz  dabas liegumā esošajām salām. Vai tas būtu, piemēram, ar sup dēli, katamarānu, laivu, kanoe, vai varbūt izstrādāts maršruts ar kuģīti, iekļaujot šo vietu kā vienu no ūdens maršruta  pieturpunktiem, tas, lai paliek uzņēmēju rokās to izvērtēt. Tas ir veids kādā dažādot tūrisma piedāvājumu, jo Daugava kā ūdens tūrisma potenciāls netiek pilnvērtīgi izmantots.

Atsaucoties uz Dabas aizsardzības pārvaldes un Pasaules Dabas Fonda aicinājumu mainīt sabiedrības priekšstatus un uzvedību par atkritumu apsaimniekošanu,  arī Ķeguma un Lielvārdes novadu pašvaldības izvietoja dabas liegumā “Daugava pie Kaibalas” kampaņas “Dabā ejot, ko atnesi, to aiznes!  informatīvās plāksnes.

Ieva Vējone

Projektu vadītāja ar specializāciju 

uzņēmējdarbības un tūrisma attīstībā




Pievienot komentāru:     

   Vārds vai segvārds:*
  Skaitlis "7":*   
   Komentārs:*

    


Portāla Fakti.lv vadība neatbild par rakstiem pievienotajiem apmeklētāju komentāriem, kā arī aicina to autorus, rakstot atsauksmes, ievērot morāles un pieklājības normas, nekurināt un neaicināt uz rasu naidu, iztikt bez rupjībām. Lūguma neievērošanas gadījumā rakstu komentēšanas iespēja var tikt liegta.

        


 1. 

1
Aktuāli
Jaunākās ziņas
Arhīvs
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31


© JP. Visas tiesības rezervētas.  | Kontakti  | Reklāma portālā  | Komentāri portālā  | Autortiesības