Fakti.lv
Autorizācija

Lietotājs:
    Parole:

Noderīgas saites:

ikskile.lv/fakti.lv
  Publicēts: 2018-05-14  10:11:00 /
 
 Ziņot redakcijai  

Šogad Ikšķiles novada pašvaldības iedibinātās Dzintara Soduma literatūras balvas pasniegšana notika rakstnieka 96. dzimšanas dienā - 13. maijā Raiņa un Aspazijas mājā, Rīgā.

Žūrijas pārstāve Liega Piešiņa atklāja, ka teju vienbalsīgs ir bijis lēmums piešķirt balvu tulkotājai Silvijai Bricei par vācu rakstnieka Gintera Grasa pēdējās grāmatas "Par beidzamību" (apgāds "Zvaigzne ABC") tulkojumu. "Silvija Brice ieguldījusi milzīgu darbu, to latviskojot, tulkojot viņa piedalās radošā grāmatas radīšanā, nevis veic tehnisku darbu kā bieži vien tiek teikts par tulkošanu. Silvija ir paveikusi nebūt ne vieglu un patiesi nozīmīgu ieguldījumu literatūras bagātināšanā, kas nu ir papildināts un kļuvis pieejams arī lasītājam latviešu valodā,” atzina L.Piešiņa. Kā atzina S.Brice, viņai ar autoru bija ļoti īpašas personiskas attiecības, līdz ar to bija iespēja pēc iespējas labāk izprast un uztvert grāmatas radītāja domas, kurām nu ir sniegta iespēja nonākt arī pie lasītāja latviešu valodā.

Savukārt vīrišķā viedokļa pārstāvis no žūrijas vidus rakstnieks Roalds Dobrovenskis teica, ka piešķirtā balva Mārtiņam Zvīdriņam par grāmatu "#Fudzi 161 km" (autora izdevums) ir lielisks un negaidīts Ikšķiles pirmatklājums. Tas ir romāns, kas pilnībā pieder 21. gadsimtam, līdz ar to neapšaubāmi atbilst balvas uzstādījumam – novitātei un novatorismam. Šis ir literārs darbs par paša autora piedzīvoto skrējiena apkārt Fudzi kalnam laikā piedzīvoto, kas veltīts autora pāragri no dzīves aizgājušā brāļa piemiņai par ceļu uz mērķi. M. Zvīdriņš atzīst, ka šobrīd grāmata ir kā ķieģelis (tā ir vairāk kā 600 lapaspušu bieza), tādu „ķieģeļu” ir viens tūkstotis, kas kopā veido pieminekli brālim. „Sodums reiz izteicās, ka latviešu valoda ir strupa, bet ar plašām poētisma iespējām. Valodas telpa ir bezgalīga. Man tas ir tikai sākums. Ir doma un iecere veidot šim darbam tulkojumus – angļu, varbūt pat japāņu valodās,” atklāja grāmatas autors.

Rakstniecības un mūzikas muzeja vadītāja Iveta Ruskule izteica patiesu gandarījumu, ka muzeja krātuves tiek papildinātas ar izcilā latviešu rakstnieka un tulkotāja Dz.Soduma rakstu darbu oriģināliem. Šīs personas izcilākais un vislabāk zināmais ieguldījums ir Džeimsa Džoisa darba “Uliss” tulkojums. Kopumā muzeja un literatūras pētnieku rīcībā nonāk vairāk kā 1000 dažādi Dz.Soduma arhīva materiāli – manuskripti, rokraksti, vēstules un citas piemiņas lietas.

Zīmīgi, ka 13.maijā tiek atzīmēta arī Valsts valodas diena, kuras vēstnese rakstniece Nora Ikstena, atceroties 2006. gadu, kad kopā ar domu biedrēm Gundegu Blumbergu un Andru Ceriņu pārveda dzimtenē tulkotāju Dzintaru Sodumu, kā arī viņa plašo arhīvu, izteica siltus pateicības vārdus Ikšķiles pārstāvjiem: „Paldies manai Ikšķilei par palīdzību visu šo gadu garumā arhīvu sakārtot un uzturēt. Tagad tas nonāk muzejā, kur to varēs izmantot studenti un pētnieki, kā Dzintars Sodums to vienmēr bija vēlējies.”

Ikšķiles novada pašvaldībai un tās vadītājam Indulim Trapiņam pateicību par balvas iedibināšanu, sniedzot finansiālu atbalstu autoriem, un Dz.Soduma devuma ilggadēju glabāšanu izteica ikviens pasākuma dalībnieks. Īpaši atzinīgus vārdus veltīja kultūras ministre Dace Melbārde:”Ir patiess prieks, ka tiek atbalstīts mūsdienu autoru ieguldījums literatūras bagātināšanā. Radošs process vienmēr prasa laiku un līdzekļus, savukārt apkārtējie to var novērtēt ar savas puses ieguldījumu, tostarp laiku pavadīt lasot grāmatas, tās nav zemē nomestas stundas, bet gan aizraujoši un interesanti pavadīts laiks.” 

Vairāk - pievienotajā videomateriālā.
Pievienot komentāru:     

   Vārds vai segvārds:*
  Skaitlis "7":*   
   Komentārs:*

    


Portāla Fakti.lv vadība neatbild par rakstiem pievienotajiem apmeklētāju komentāriem, kā arī aicina to autorus, rakstot atsauksmes, ievērot morāles un pieklājības normas, nekurināt un neaicināt uz rasu naidu, iztikt bez rupjībām. Lūguma neievērošanas gadījumā rakstu komentēšanas iespēja var tikt liegta.

        


 1. 

1
Aktuāli
Jaunākās ziņas
Arhīvs
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    

© JP. Visas tiesības rezervētas.  | Kontakti  | Reklāma portālā  | Komentāri portālā  | Autortiesības