Fakti.lv
Autorizācija

Lietotājs:
    Parole:

Noderīgas saites:

Fakti.lv/ogresnovads.lv
  Publicēts: 2015-12-10  21:23:00 /
 
 Ziņot redakcijai  

Jaunās katlu mājas būvniecības procesā 10.decembris ieies vēsturē ar svarīgu notikumu – ir uzstādīti no Austrijas atvestie apkures katli un būves pamatos iemūrēta laika kapsula ar audiovizuālu Ogres novada pašvaldības vēstījumu nākamajām paaudzēm.

Laika kapsulu būves pamatos iemūrēja Ogres novada pašvaldības domes priekšsēdētājs Artūrs Mangulis, pašvaldības izpilddirektors Pēteris Dimants, pašvaldības SIA “MS Siltums” valdes loceklis Normunds Ševels, būvfirmas SIA “Filter” būvdarbu vadītājs Jānis Veckaktiņš un SIA “Orions Celtniecības kompānija” valdes loceklis Igors Tarkovs, p/a "Ogres namsaimnieks" ditektors Aigars Briedis.

Šajā vēsturiski svarīgajā brīdī gan A.Mangulis, gan P.Dimants pauda gandarījumu par to, ka, lai gan jaunās katlu mājas būvniecības ģenerāluzņēmējs ir Rīgā reģistrēta, darba fronte apakšuzņēmēja statusā ir nodrošināta arī Ogres uzņēmumam – SIA “Orions Celtniecības kompānija” speciālistiem. 

Jāatgādina, ka šoruden Ogres novada pašvaldības uzņēmums SIA “MS Siltums” uzsāka jaunas katlu mājas (14 MW) būvniecību Rietumu ielā 1, Ogrē – ārpus pilsētas centra. Darbi rit pilnā sparā.

Projekts tiek realizēts ar Eiropas Savienības struktūrfondu atbalstu 50% apmērā, bet pārējo finansējumu nodrošina Nordea banka.

Pamatotu iemeslu dēļ uzņēmums ir saņēmis pagarinājumu izbūves termiņiem un realizēs projektu atbilstoši Latvijas investīciju un attīstības aģentūras (turpmāk – LIAA) nosacījumiem. Jau līdz šī gada beigām būs uzbūvēta moderna augstas efektivitātes katlu māja, nākamā gada sākumā notiks katlu mājas ieregulēšanas darbi un siltumtrašu savienošanas savienošana vienotā sistēmā ar pārējām katlu mājām Ogres pilsētas centrālajā zonā.

Pēc biomasas katlu mājas nodošanas ekspluatācijā siltumapgāde pilsētā vairs nebūs atkarīga no privātajām koģenerācijas stacijām un elektrības atbalsta sistēmas (obligātā iepirkuma komponente), kas tiks likvidēta jau 2017. gadā. Jaunajā katlu mājā  50 – 60% no pilsētai nepieciešamās siltumenerģijas saražos, izmantojot vietējo kurināmo – šķeldu, kas ir 2 – 3 reizes lētāks kurināmais nekā dabasgāze. Lai gan šobrīd dabasgāzes cena ir samazinājusies, biomasas katlu mājā saražotās siltumenerģijas izmaksas būs ievērojami zemākas, nekā ražojot ar dabasgāzi, līdz ar to jau nākamajā apkures sezonā  pilsētā būs zemākie siltumenerģijas tarifi pēdējo gadu laikā. Ir svarīgi, ka līdz ar šī projekta realizēšanu pilsētā ir nodrošināta kurināmā diversifikācija un neatkarība no importētās dabasgāzes – siltumenerģijas tarifs būs zems un to būtiski neietekmēs fosilo energoresursu cenu izmaiņas pasaulē.

Projektu realizē būvnieks SIA “Filter”, apkures katli ir ražoti Kolbach firmā Austrijā. Gan būvniekā, gan katlu ražotāja pieredze garantē šī projekta kvalitāti. Kolbach ir viens no vadošajiem apkures katlu ražotājiem Eiropā, un šāda veida katlu mājas ir izbūvētas vairākos simtos projektu Eiropas valstīs. Līdzīgi projekti ir realizēti arī daudzviet  Latvijā.

SIA “MS siltums” īpaši veiksmīga ir sadarbība ar Nordea banku, kas piešķīrusi finansējumu 6,4 miljonus eiro siltumapgādes projektu realizēšanai Ogrē, Madlienā un Suntažos. Tā kā projekta tehniski ekonomiskais pamatojums bija pārliecinošs, banka nodrošina 100% finansējumu projekta realizācijas periodā un pašvaldībai projekta realizācijai nav bijis nepieciešams piedalīties ar līdzfinansējumu, ne ar kādām citām garantijām, tādejādi neatraujot pašvaldības līdzekļus no citām novadam svarīgām jomām. Arī citi nosacījumi (kredīta termiņš, zema % likme, kredīta brīvdienas) ļauj jau no nākamās apkures sezonas brīža samazināt siltumenerģijas tarifus pilsētas iedzīvotājiem. Aprēķini liecina, ka ik gadu iedzīvotājiem ekonomija atkarībā no dabasgāzes cenas varētu būt ap 700 tūkstošu eiro, savukārt pašvaldības iestādēm (skolas, bērnudārzi, kultūras iestādes u.c.) – ap 68 tūkstošu eiro.

Kopējās kaltu mājas izbūves izmaksas ir 4,7 miljoni eiro, kas ir mazāk nekā līdzīgiem projektiem citās Latvijas pilsētās. Siltumtrašu izbūves projekti Ogrē, Madlienā un Suntažos izmaksāja 1,7 miljonus eiro.

Biomasas katlu mājas projekta izstrādes gaitā tika veikta sabiedriskā apspriešana, kuras laikā tika uzklausīti un ir ņemti vērā iedzīvotāju ieteikumi: nodrošināt Apiņu ielas stāvokli; risināt notekūdeņu jautājumus; iespēju robežās saglabāt apkārtējo vidi. Projektam nav negatīvas ietekmes uz vidi – katlu māja neradīs troksni, dūmgāzes būs attīrītas atbilstoši augstākajām prasībām, kā arī tiek ievērotas pārējās vides prasības. Projekta rezultātā būtiski samazināsies Skola ielas un Upes prospekta katlu māju ražošanas apjomi, līdz ar to pilsētas centrā uzlabosies gaisa kvalitāte.

Papildus Ogres novadā jau līdz 2015. gada 15. novembrim ir realizēti divi projekti – Madlienā siltumtrašu nomaiņa 2300 metru garumā un siltummezglu uzstādīšana, kas ļaus saņemt drošu un stabilu pakalpojumu, samazinās siltuma zudumus, kā arī ļaus ekonomēt siltuma patēriņu 11 pašvaldības ēkās. Turklāt līdz ar siltumtrasi tiek izbūvēta jauna ūdens trase. Savukārt Suntažos ir nomainītas siltumtrases 900 metru garumā, samazinot siltuma zudumus un apvienojot divas katlu mājas. Arī šos projektus finansē Nordea banka – 60% un LIAA – 40%.

Ļoti būtiski bija realizēt šos projektus šogad, jo šī ir pēdējā LIAA aktivitātes “Pasākumi centralizētās siltumapgādes sistēmu efektivitātes paaugstināšana” kārta. Iepriekšējā pašvaldības vadība bija palaidusi garām iepriekšējās piecas kārtas jau no 2008. gada, un, ja projekts netiktu realizēts tagad, tad no 2017. gada – līdz ar koģenerācijas staciju atbalsta izbeigšanos – siltumenerģijas tarifs Ogrē palielinātos par 10 – 15%, savukārt, Suntažos un Madlienā būtu apdraudēta drošas un nepārtrauktas siltumapgādes nodrošināšana, jo trases bija vecas un kritiskā stāvoklī.

Nākamajos gados pašvaldības uzņēmumi intensīvi strādās pie siltumtrašu nomaiņas un ēku iekšējām sistēmām, un siltināšanas jautājumiem Ogrē, lai vēl vairāk samazinātu izmaksas par apkuri. Savukārt pārējās novada apdzīvotajās vietās uzņēmumi strādās pie siltumenerģijas ražošanas modernizācijas, kā arī tiks optimizēta siltumapgādes sistēmu apkalpošana.
Pievienot komentāru:     

   Vārds vai segvārds:*
  Skaitlis "7":*   
   Komentārs:*

    


Portāla Fakti.lv vadība neatbild par rakstiem pievienotajiem apmeklētāju komentāriem, kā arī aicina to autorus, rakstot atsauksmes, ievērot morāles un pieklājības normas, nekurināt un neaicināt uz rasu naidu, iztikt bez rupjībām. Lūguma neievērošanas gadījumā rakstu komentēšanas iespēja var tikt liegta.

        


 1. 

?? 
2015-12-11  09:14:49
kas tur rēja ka nekas nenotiek. vai tikai ne vecā kliķe

1
Aktuāli
Jaunākās ziņas
Arhīvs
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29  

© JP. Visas tiesības rezervētas.  | Kontakti  | Reklāma portālā  | Komentāri portālā  | Autortiesības