Fakti.lv
Autorizācija

Lietotājs:
    Parole:

Noderīgas saites:

Ogres novada domes Sabiedrisko attiecību nodaļa
  Publicēts: 2015-08-24  11:29:00 /
 
 Ziņot redakcijai  

Kopš 2001. gada 1. septembra kādreizējā Krapes pamatskola darbojas kā filiāle Madlienas vidusskolas sastāvā. Nelielā skolēnu skaita dēļ bērniem jāmācās apvienotajās klasēs.

Krapes skolā skolēnu skaits ir neliels, bērni mācās apvienotās klasēs, turklāt ne tikai sākumskolas, bet arī pamatskolas posmā. Pagājušajā mācību gadā uz dažu mācību priekšmetu stundām vecāko klašu skolēni tika vesti uz Madlienas vidusskolu.

Drīz sāksies jauns mācību gads, un Krapes bērnu vecāki, līdzīgi kā iepriekšējos gados, atkal ir satraukti par to, kā tiks organizēts mācību process Krapes filiālē.

Kopā 1. – 9. klasēs šajā mācību gadā filiālē mācīsies 30 bērni. Vissarežģītākā situācijā ir 5. - 7. klasēs, jo skolēnu skaits šajā klašu grupā ir niecīgs - 5. klasē - 1 skolēns, 6. klasē - 5 skolēni un 7. klasē - 1 skolēns. Tas nozīmē - ja mācību process tiks organizēts Krapē, trīs klašu skolēniem būs jāmācās vienā, apvienotā klašu komplektā. Otrs risinājums ir šo klašu audzēkņus katru dienu vest uz bāzes skolu Madlienā, kur viņi attiecīgajās klasēs mācītos kopā ar Madlienas vidusskolas audzēkņiem.

Pirms nedēļas Ogres novada pašvaldībā vērsās Krapes iedzīvotāji, paužot satraukumu un arī neizpratni par to, ka Madlienas vidusskolas vadība teju ar varu liekot augstāk minēto klašu bērnu vecākiem savas atvases sūtīt uz Madlienu.

Pagājušās nedēļas piektdienas pievakarē un tikšanos ar Krapes skolēnu vecākiem un filiāles skolotājiem devās Ogres novada domes priekšsēdētāja vietnieks Egils Helmanis, Izglītības un sporta pārvaldes vadītāja Sandra Grunte, pašvaldības izpilddirektora otrais vietnieks Aleksandrs Dementjevs, Madlienas vidusskolas direktors Edgars Viņķis un direktora vietniece izglītības jomā Vanda Kalniņa.

"Par to, kā rīkoties, lai Krapes bērniem nodrošinātu kvalitatīvu izglītību, runājām arī pirms iepriekšējā mācību gada - pagājušā gada maijā. Tad norunājām, ka visus jautājumus Madlienas vidusskolas vadība risinās sadarbībā ar Krapes skolēnu vecākiem un pedagogiem, neko, kas saistās ar mācību procesa organizēšanu Krapes filiālē, neizlems vienpersoniski. Ja tā vienojāmies, tad tā arī jārīkojas. Pirms nedēļas saņēmu ziņu, ka, gatavojoties jaunajam mācību gadam, šī noruna tomēr netiek ievērota," sacīja E.Helmanis, kurš bija arī šīs tikšanās iniciators. 

E.Helmanis arī uzsvēra, ka visas pārmaiņas lauku skolās, un šajā gadījumā tā ir Krape, drīkst notikt tikai ar vecāku piekrišanu, jo vecāki pagastos ar nelielu iedzīvotāju skaitu ir pamatoti satraukti par to, ka kādudien skola viņu pagastā varētu tikt slēgta. "Strādājot pašvaldības domē, es centīšos panākt, lai laukos skolas tiktu saglabātas, jo, kā zināms, ja skolu slēdz, tad tas parasti ir neatgriezeniski. Bērnu skaits Krapes skolā ir ļoti mazs, taču šī skola ir viņu skola, un mums visiem kopā jāvienojas, kā labāk organizēt mācību procesu. Ja Krapes skolēnu vecāki teiks, ka trīs dažādu klašu bērni var mācīties apvienotā klasē, tad lai tā būtu. Saprotams, Madlienas vidusskolas vadībai ir jārūpējas, lai tiktu nodrošināts pilnvērtīgs mācību process un kvalitatīva izglītība gan bāzes skolā, gan filiāle, taču, ja gri ko mainīt, tad jāspēj vecākus pārliecināt, ka skolas vadības piedāvātais modelis patiešām ir labākais. Ir jābūt dialogam," skaidro E.Helmanis.

Madlienas vidusskolas direktors Edgars Viņķis vada skolu kopš pagājušā gada 1.septembra. "Dialogu par to, kā Krapes filiālē organizēt mācību procesu, mēs sākām, ņemot vērā skolēnu skaitu - tikai pa vienam skolēnam 5. un 7. klasē. Kā nodrošināt vienam bērnam mācības, ja katrā mācību priekšmetā jānodrošina skolotājs ar augstāko izglītību un sertifikātu ar tiesībām mācīt attiecīgo priekšmetu? Tādēļ arī zvanījām šo skolēnu vecākiem un piedāvājām 5. un 7.klases audzēkņiem mācīties attiecīgajās klasēs Madlienas vidusskolā," uz tikšanos sanākušajiem Krapes filiāles skolēnu vecākiem, skolotājiem un pašvaldības pārstāvjiem skaidroja E.Viņķis.

Direktors uzsvēra, ka vidusskolas vadībai nevienu brīdi un nevienā līmenī pat doma nav pavīdējusi par Krapes filiāles slēgšanu. Direktora teikto apliecināja arī direktora vietniece Vanda Kalniņa. "Skaidrs, ka sākumskolas, t.i., 1. - 4. klašu bērniem noteikti ir jāmācās tuvāk mājām. Runa ir tikai par 5., 6., un 7. klasi - par to, kā nodrošināt šo klašu skolēniem mācības. Esmu konsultējusies ar skolotājiem, viņi uzskata, ka tas tomēr ir riskants eksperiments - trīs dažādu klašu bērniem mācīties apvienotā klasē. Apvienotajās klasēs pat ar nelielu bērnu skaitu skolotājs vienkārši nespēs nodrošināt katram bērnam vajadzīgo uzmanību. Zinu, ka jau divās klasēs vienlaikus ir sarežģīti strādāt, kur nu vēl trijās," skaidroja direktora vietniece izglītības jomā. Madlienas vidusskolas matemātikas skolotāja Aelita Niedrīte, kur pagājušajā gadā Krapes filiālē jau strādāja apvienotajā klasē vienlaikus ar divu klašu bērniem, apliecināja, ka tas patiešām ir ļoti grūti, un pauda šaubas par to, vai, mācību stundā, strādājot vienlaikus ar trīs klašu bērniem, varēs ko savā mācību priekšmetā bērniem iemācīt atbilstoši attiecīgās klases mācību programmas prasībām. "No pieredzes zinu, ka bērni grib, lai skolotājs ar viņiem strādā individuāli, bet 40 minūtes to nekādi nevar atļauties," sacīja A.Niedrīte.

V.Kalniņa pauda neizpratni par to, ka par vecāku pretenzijām skolas vadība uzzinājusi no pašvaldības, bet ne no pašiem vecākiem.

E.Helmanis atgādināja, ka ikvienam ir tiesības izvēlēties, pie kā vērsties, lai sasāpējušu problēmu risinātu. Krapes bērnu vecāki vērsās pašvaldībā, un pašvaldība ir reaģējusi, ņemot vērā vecāku lūgumu. Domes priekšsēdētāja vietnieks uzsvēra, ka no Madlienas vidusskolas vadības puses šobrīd ir jūtama vēlēšanās rast pozitīvu risinājumu, kā Krapes bērniem organizēt mācības. "Iepriekšējos gados jau ir izveidojusies zināma sistēma veiksmīgai sadarbībai, tā jāturpina un jāpilnveido. Šobrīd galvenais jautājums ir par Krapes filiāli 6. klasi - vecāki, kā saprotu, vēlas, lai šīs klases skolēni mācītos uz vietas, Krapē. Ja tā, tad acīmredzot, ir jārod iespējas to nodrošināt," savu viedokli pauda E.Helmanis.

Saskaņā ar valstī noteikto skolu finansēšanas modeli klasē ir jābūt vismaz 8 skolēniem, lai tā varētu pastāvēt atsevišķi un iekļautos pedagogu darba samaksai piešķirtajā valsts mērķdotācijā. Krapes filiāles vadītāja Rita Sandore atzina, ka šī brīža situācijā Krapē tas faktiski nav iespējams, taču būtu ļoti vēlams, lai 5. - 7. klašu skolēni mācītos Krapē - jo daudzas lietas ir savstarpēji saistītas. Piemēram, ja uz vietas Krapē ikdienā apmācāmo bērnu skaits samazināsies, sadārdzināsies ēdināšanas izmaksas.

Izglītības un sporta pārvaldes vadītāja Sandra Grunte sarunā atgādināja, ka valsts mērķdotācijas tiek piešķirtas atbilstoši bērnu skaitam un katra skola atbilstoši mērķdotācijas apjomam nosaka pedagogu likmju skaitu. "Madlienas vidusskolā, ieskaitot Krapes filiāli, likmes šim mācību gadam ir sakoriģētas. Ja veido atsevišķu klasi ar mazāku skolēnu skaitu, nekā normatīvajos aktos noteikts, tad acīmredzot pašvaldības domei būs jālemj par papildu finansējuma piešķiršanu no pašvaldības budžeta."

E.Helmanis: "Finansēšanas jautājumam vecāki risinājumu neradīs. Skolas vadībai kopā ar Krapes filiāles vadītāju un skolotājiem ir jāizstrādā vairāki varianti par mācību procesa organizēšanu un ar tiem jāiepazīstina vecāki. No tā, kuru variantu izvēlēsies, būs skaidrs, kā rīkoties tālāk. Kompromisu var rast vienmēr."

Tikšanās nobeigumā visi vienojās, ka atkārtota sanāksme notiks 28. augusta vakarā. Līdz tam laikam tiks izstrādāti vairāki mācību procesa organizēšanas varianti, un, izvēloties vienu, mācību gads Madlienas vidusskolas Krapes filiālēs varēs veiksmīgi sākties.
Pievienot komentāru:     

   Vārds vai segvārds:*
  Skaitlis "7":*   
   Komentārs:*

    


Portāla Fakti.lv vadība neatbild par rakstiem pievienotajiem apmeklētāju komentāriem, kā arī aicina to autorus, rakstot atsauksmes, ievērot morāles un pieklājības normas, nekurināt un neaicināt uz rasu naidu, iztikt bez rupjībām. Lūguma neievērošanas gadījumā rakstu komentēšanas iespēja var tikt liegta.

        


 1. 

1
Aktuāli
Jaunākās ziņas
Arhīvs
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    

© JP. Visas tiesības rezervētas.  | Kontakti  | Reklāma portālā  | Komentāri portālā  | Autortiesības