Fakti.lv
Autorizācija

Lietotājs:
    Parole:

Noderīgas saites:

PPP biedrība Zied zeme
  Publicēts: 2015-07-20  14:49:00 /
 
 Ziņot redakcijai  

 

Ogresgalā vēsturiski ir bijušas lielas un varenas saimniecības, un brīvajā laikā ļaudis šeit veicinājuši daudzveidīgu, kvalitatīvu izklaidi un kultūras dzīvi – Auseklis te iestudējis pirmās lugas, Rozīšu ģimenes mājās regulāri viesojies Emīls Dārziņš. Šajās mājās tagad atrodas Ogresgala Tautas nams – iecienīta aktīvo ogresgaliešu tikšanās vieta. „Ja dejo bērni, nezinām, kā lai zālē visiem vietu atrod,” stāsta Daina Čalpa, Ogresgala pagasta biedrības Ogresgalieši dibinātāja un Ogresgala Tautas nama pasākumu organizatore.

Vēl studiju laikā Liepājas universitātē Daina ir nodibinājusi Ogresgala pagasta biedrību Ogresgalieši, kas no 2009.gada realizējusi sešus Zied zeme projektus. Viņa ir pārliecināta, ka ikvienam pašam jārūpējas par savas dzīvesvietas un apkārtnes uzlabošanu, negaidot to no citiem: „Kurš cits darīs, ja ne es? Nedrīkst šai vietai ļaut aiziet bojā.”

No mobilās grīdas līdz jauniem brunčiem

Pirmais biedrības projekts bija saistīts ar Ogresgala Tautas namu un apstākļu uzlabošanu kolektīviem, kas šeit tiekas mēģinājumos un sniedz koncertus. Dejotājiem bija vajadzīgs viegli noņemams grīdas segums, kas mazinātu traumu risku, tāpēc iegādāta mobilā grīda, kas ir piemērota tautisko deju prasībām koncertos un mēģinājumos. Otrs šī projekta mērķis bija uzlabot skaņas kvalitāti Tautas nama zālē, tāpēc pasākumu apskaņošanai iegādāta un uzstādīta kvalitatīva mūzikas aparatūra.

Tautas namā šobrīd darbojas jauktais vokālais ansamblis Saime, bērnu, skolēnu deju kolektīvs Ābolēni, instrumentālais ansamblis Kanēlis, jauniešu popgrupa, kā arī dāmu klubs, radošā darbnīca un keramikas pulciņš bērniem, te notiek arī jogas un vingrošanas nodarbības. „Mūsu dziedātāju kopa izkopj un pilnveido tautas tradīcijas un paražas, Ogresgalā tā ir aktīva jau desmit gadus,” stāsta Daina. „Reizi nedēļā kopā sadziedāt sanāk 8 vīri un 18 sievas, cilvēki, kam rūp tautas kultūras un tradīciju saglabāšana. Nav iedomājami Ziemassvētku, Lieldienu un Jāņu pasākumi bez dziedātāju līdzdalības.” 

Dažādos pašdarbības kolektīvos kopumā ir iesaistījušies ap 230 cilvēku. Ņemot vērā, ka visi kolektīvi savā veidā nes pagasta vārdu Latvijā, tiem vajadzīgi atbilstoši tērpi koncertiem un priekšnesumiem. Tāpēc Zied zeme projekta ietvaros tika iegādāti 18 Vidzemes tautas tērpi sievietēm, 12 jakas un 8 tautas tērpi vīriem.

Citā projektā ar tautas tērpiem nodrošināti bērnu un jauniešu kolektīvi – četru vecuma grupu ansambļu dalībnieces un dalībnieki tika pie jaunām blūzēm, brunčiem, ņieburiem, sarafāniem, jostām, vestēm un kurpēm. Daina stāsta, ka vecie tērpi daudziem bijuši vēl no kolhoza laikiem, kožu saēsti, vairākkārt lāpīti, citi bijuši spiesti uz koncertiem tērpus aizņemties.

Veicina sporta dzīvi

Daina ir bijusi arī dedzīga sporta un aktīvās atpūtas dzīves veicinātāja, jo uzskata par savu pienākumu radīt uz veselīgu dzīvesveidu orientētu vidi, it īpaši bērniem un jauniešiem. „Domājot par šiem projektiem, mana devīze ir: jābūt laimīgam par katru dienu, ko tavs bērns nav nosēdējis pie veikala vai pie datora,” viņa raksturo savu iesaisti projektos, kas saistīti ar inventāra iegādi florbolam un nūjošanai. Arī Daina pati ir aktīva nūjotāja – katru svētdienas rītu viņa nelielā kompānijā dodas aptuveni 11 kilometrus garā distancē uz Ciemupes pusi un atpakaļ.

 „Tā ir dabas baudīšana – redzēt, kā dažādos gadalaikos pamazām mainās mežmalas krāsa,” viņa saka.

Ņemot par pamatu citu pagastu iedzīvotāju nūjošanas aktivitātes, ogresgalieši izveidojuši savu nūjotāju pulciņu. Daina smejas, ka 24 nūju iegāde bijis Zied zemes vēsturē vismazākais projekts, bet atdeve no šīs naudas ir liela, jo nūjošana mudina ļaudis būt aktīviem.

Vēl vienā Dainas rakstītā un organizētā projektā tika iegādāts inventārs popularitāti strauji audzējošā florbola vajadzībām. Skolā jau vairākus gadus darbojas florbola pulciņš, Ogresgala skolnieki ar panākumiem piedalās Ogres novada sacensībās, taču treniņiem pietrūcis inventāra. Iegādātas florbola laukuma apmales un vārtsargu formas. Treniņi un spēles notiek Ogresgala pamatskolā, kur brauc arī florbolisti no citiem pagastiem.

Šogad, 14.jūlijā, Ogresgala Tautas namā, ar Zied zeme un Ogres novada pašvaldības atbalstu, tika atklātas biedrības telpas, kurās veikta vienkāršota renovācija un iegādātas mēbeles, lai organizētu dažādus interešu izglītības pasākumus pagasta iedzīvotājiem.

Runājot par nākotnes iecerēm, Daina vispirms min Tautas nama vajadzības – būtu jāuzbūvē skatuve un jāizveido mobilie stendi izstāžu rīkošanai: „Esam uzgājuši senas sienas avīzes, lielisks materiāls izstādei.” Viņa ir gatava rakstīt un organizēt nākamos projektus sava pagasta attīstībai, jo „es esmu ogresgaliete no matu galiņiem līdz papēžiem.”

Projekti īstenoti „PPP biedrība Zied zeme” attīstības stratēģijas 2009 – 2013 un Eiropas Lauksaimniecības fonda lauku attīstībai Lauku attīstības programmas pasākuma „Lauku ekonomikas dažādošana un dzīves kvalitātes veicināšana vietējo attīstības stratēģiju īstenošanas teritorijā” ietvaros.

 
Pievienot komentāru:     

   Vārds vai segvārds:*
  Skaitlis "7":*   
   Komentārs:*

    


Portāla Fakti.lv vadība neatbild par rakstiem pievienotajiem apmeklētāju komentāriem, kā arī aicina to autorus, rakstot atsauksmes, ievērot morāles un pieklājības normas, nekurināt un neaicināt uz rasu naidu, iztikt bez rupjībām. Lūguma neievērošanas gadījumā rakstu komentēšanas iespēja var tikt liegta.

        


 1. 

Kristīna 
2015-07-22  11:12:08
Lūdzu,uz priekšu!Izrādiet inicatīvu!Projektus var rakstīt ne tikai Ogresgala iedzīvotāji!Daina neatteiks palīdzību projekta izstrādei.Beidziet ''čīkstēt''.Diezvai Jūs kādreiz Dainai esat palīdzējuši,projektu realizēšanā!

Dainai Čalpai - čaklajai projektu rakstītājai 
2015-07-21  00:22:38
Daudzu ieceru piepildījumu nākotnē! Ogrēnieši ļoti ilgi gaida un gaida, un gaida, kad ogresgalieši saņemsies atjaunot vismaz minimāli kāpnes uz slaveno-garšīgā ūdens avotiņu! Šogad tās ir tādā stāvoklī, ka pat gados vēl ne "dziļā rudenī" (arī vietējie) pie tā fiziski nevar piekļūt. Tā sacīt - uz avotiņu tagad no attāluma var tikai noraudzīties...

1
Aktuāli
Jaunākās ziņas
Arhīvs
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30    

© JP. Visas tiesības rezervētas.  | Kontakti  | Reklāma portālā  | Komentāri portālā  | Autortiesības