Fakti.lv
Autorizācija

Lietotājs:
    Parole:

Noderīgas saites:

Fakti.lv
  Publicēts: 2014-01-15  19:21:00 /
 
 Ziņot redakcijai  

Jau pavisam drīz arī Ogrē un tās apkārtnē deklarētu, bet Rīgā strādājošu iedzīvotāju tūkstošus skars Rīgas domes lēmums, kas paredz, ka no 1.marta par biļeti Rīgas sabiedriskajā transportā maksāsim dubultā – 1,20 eiro.

Šāda summa atbilstot brauciena pašizmaksai, norādījusi Rīgas dome. Savukārt Rīgā deklarētajiem par biļeti būs jāmaksā vien 0,60 eiro. Līdzīgas atšķirības plānotas arī mēnešbiļešu cenās, tomēr skolēniem un studentiem, kuri apmeklē izglītības iestādes, Rīgas administratīvajā teritorijā, neatkarīgi no deklarētās dzīvesvietas atlaides tiks palielinātas no 60% līdz 80%.
 
E-talona vietā – rīdzinieka karte
Rīgas Satiksmes preses sekretārs Viktors Zaķis skaidro, ka rīdzinieku karšu ieviešana uzsākta jau pagājušā gada novembrī un norit pēc plāna. Karšu izgatavošanai saņemti jau vairāk nekā 150 tūkstoši pieteikumu, izgatavots jau vairāk nekā 100 tūkstoši karšu, kuru vairums jau nonācis sabiedriskā transporta pasažieru rokās. Kartes varot saņemt ikviens, kas kaut vai no šodienas ir deklarēts Rīgā un jau šobrīd tās var izmantot e-talona vietā. Savukārt biļešu cenu diferenciācija atlikta līdz 1.martam. Attiecībā uz VARAM pretenzijām pret jauno kārtību Rīgas sabiedriskajā transportā, V.Zaķis norāda, ka Rīgas Satiksme vadīsies pēc Rīgas domes saistošajiem noteikumiem.
 
Arī citi varētu saņemt atlaides
Tikmēr Rīgas dome piedāvājusi noslēgt vienošanos ar citām pašvaldībām par atlaižu piešķiršanu to iedzīvotājiem. Tā gan būtu jāfinansē no attiecīgo pašvaldību budžeta. Kas tieši, piemēram, Ogres novada domei būtu jādara lai Rīgā strādājošie ogrēnieši uz darbu brauktu par 60 centiem, šobrīd gan pateikt nevarot. „Konkrētas vadlīnijas nav izstrādātas, tas ir sarunu objekts,“ atzīst Rīgas domes Sabiedrisko attiecību nodaļas vadītāja vietnieks Uģis Vidauskis. 
 
Skaidrs ir viens - Ogres novada pašvaldības budžetā līdzekļi novadnieku biļešu cenas starpības segšanai Rīgas sabiedriskajā transportā pagaidām nav paredzēti. Lēmums kompensēt transporta izmaksas Rīgā strādājošajiem novada iedzīvotājiem nozīmētu samazināt paredzēto budžetu citām nozarēm, kuru vidū ir gan izglītība un kultūra, gan sociālā palīdzība, gan infrastruktūras uzturēšana un ceļu remontdarbi.
 
Uz biļetēm – trešdaļa algas
Kāda Fakti.lv lasītāja norāda, ka jau janvāra sākumā kādā Narvessen tirdzniecības vietā Rīgā mēģinot papildināt e-talonu, viņai atteikts, norādot, ka nepieciešama rīdzinieka karte. V.Zaķis gan skaidro, ka tā nedrīktētu būt un pārdevēja visticamāk kļūdījusies. Tikmēr citiem e-talonus papildināt izdevies, vien izstāvot garas rindas Rīgas Satiksmes apkalpošanas centros. „Man uz Rīgu jābrauc katru darba dienu, jo tur strādāju. Jau šobrīd par vilciena mēnešbiļeti līdz Rīgai maksāju 78.65 eiro. Vēl 30 eiro par mēnešbiļeti Rīgas sabiedriskajā transportā. Tātad kopā 108 eiro, bet no 1.marta būs 138. Mana alga ir 290 eiro un vēl taču ir pusdienas jāpaēd. Pat minimālā alga nepaliek,” stāsta ogrēniete Baiba. Savukārt Aigars, kurš uz darbu Rīgā dodas ar savu auto, neuzskata, ka sabiedriskā transporta izmantotājiem pienāktos kādas atlaides. „Arī es labprāt saņemtu atlaidi degvielas iegādei,” viņš teic.
 
Iedzīvotāju viedokļi dalās
Vērtējot iespēju piešķirt līdzekļus atlaižu nodrošināšanai, jautājumu netrūkst. Vai atlaides nav nepieciešamas vien iedzīvotājiem ar zemāku ienākumu līmeni? Ar ko sliktāki tie novadnieki, kas nestrādā Rīgā, bet citos novados?  Varbūt labāk domāt par dažāda veida atlaidēm un bonusiem tiem cilvēkiem, kuri brauc strādāt uz Ogri? „Pašvaldības uzdevums ir ieraudzīt kopējo situāciju un saprast kā varam efektīvāk izmantot budžeta līdzekļus, kas īstenībā ir visu novada iedzīvotāju nauda. Tādēļ esam pieprasījuši informāciju no vairākām iestādēm un veikuši aptauju,” norāda Ogres novada domes priekšsēdētāja padomnieks Ivars Kupcis.
Līdz 8.01.2014 aptaujā piedalījušies 152 cilvēki, pagaidu rezultāti:
Atbildot uz jautājumu „Vai jūsuprāt Ogres novada pašvaldībai no sava budžeta būtu jāapmaksā Rīgas sabiedriskā transporta izmaksu pieaugums tiem iedzīvotājiem, kuri strādā Rīgā?” iedzīvotāji norādījuši:
nē - tā ir pašu iedzīvotāju darīšana (11%);
izmaksu pieaugums būtu jāsedz daļēji (10%);
būtu jāapmaksā ierobežotam lokam, izvērtējot individuālo ienākumu līmeni un nepieciešamību (8%);
būtu jāatbalsta visi, kuri strādā Rīgā (52%);
pašvaldībai tad būtu jāatbalsta arī tie, kuri strādā ne tikai Rīgā, bet arī citās pašvaldībās (18%).
 
Aptauja turpinās, bet ar tās rezultātiem tiks iepazīstināti Ogres novada deputāti. Tieši viņi lems – piešķirt vai nepiešķirt līdzekļus atlaižu nodrošināšanai Ogres novada iedzīvotājiem Rīgas sabiedriskajā transportā. 
 
Jautājums aktuāls tūkstošiem novadnieku
Lai noskaidrotu, cik lielam ogrēniešu skaitam varētu būt nepieciešamas atlaides, novada pašvaldība apkopojusi informāciju no vairākām institūcijām. Saskaņā ar Valsts ieņēmumu dienesta datiem Rīgā strādā apmēram 7500 Ogres novada iedzīvotāju. Tiesa gan - ne visiem šīs atlaides ir nepieciešamas, jo liela daļa uz Rīgu dodas ar savu transportu.
 
Savukārt AS „Pasažieru vilciens” pašvaldību informējis, ka maršrutā Ogre-Rīga no Ogres un Jaunogres stacijām ik dienu brauc apmēram 4300 pasažieru. Tomēr arī šie dati ir tikai orientējoši – daudzi no vilciena pasažieriem ir studenti, kuri arī turpmāk Rīgas sabiedriskajā transportā varēs braukt par pazeminātu maksu.
 
Izmaksas var pārsniegt pusmiljonu eiro
Tātad Ogres novada iedzīvotāju skaits, kuram varētu būt nepieciešami atvieglojumi Rīgas sabiedriskajā transportā, joprojām miglā tīts. Visticamāk, tas svārstās no 2-3,5 tūkstošiem. Lai nosegtu, piemēram, viena tūkstoša iedzīvotāju biļešu cenas starpības (rēķinot minimālo mēnešbiļetes cenu), būtu jātērē apmēram 20 tūkstoši eiro mēnesī. Uz diviem tūkstošiem Ogres novada iedzīvotāju pašvaldībai ik mēnesi būtu jāšķiras 40 tūkstošiem eiro jeb vairāk kā pusmiljona eiro gadā. Lieki piebilst, ka šāda summa šim mērķim pašvaldības budžetā diez vai atradīsies. Un, ja tā, tad novadniekiem atliks vien maksāt pilnu cenu vai deklarēties Galvaspilsētā – pie radiem, draugiem un paziņām. Kā šī tendence atsauksies uz pašvaldības budžetu, visticamāk redzēsim jau gada nogalē.
 
Tikmēr Ogres novada pašvaldība aicina iedzīvotājus nesteigties ar deklarētās dzīvesvietas maiņu no Ogres novada uz Rīgu, jo šobrīd vēl nav līdz galam skaidrs, vai Rīgas domes iecere īstenosies. „Iesaku Ogres novada iedzīvotājiem nesteigties deklarēties Rīgā, jo vēl nav īsti zināms, vai sabiedriskā transporta cenas Rīgā deklarētajiem un iebraucējiem būs atšķirīgas. Tajā pašā laikā mēs meklējam iespējas, kā novada iedzīvotājiem kompensēt transporta izmaksu pieaugumu, ja būs tāda nepieciešamība”, atzīst Ogres novada domes priekšsēdētājs Edvīns Bartkevičs. Pašvaldība sola informēt iedzīvotājus par situācijas turpmāko attīstību un iespējamajiem risinājumiem.
 Pievienot komentāru:     

   Vārds vai segvārds:*
  Skaitlis "7":*   
   Komentārs:*

    


Portāla Fakti.lv vadība neatbild par rakstiem pievienotajiem apmeklētāju komentāriem, kā arī aicina to autorus, rakstot atsauksmes, ievērot morāles un pieklājības normas, nekurināt un neaicināt uz rasu naidu, iztikt bez rupjībām. Lūguma neievērošanas gadījumā rakstu komentēšanas iespēja var tikt liegta.

        


 1. 

VEF 
2014-01-17  07:09:22
atvieglojumi tomer pienāktos tikai tiem kas nevar paši nopierkt

Zuze 
2014-01-16  23:01:46
>doma Un kur Ogrē ir tās darba vietas? >pensionars Un kāds gan Ogrei būs ieguvums, ja pensionāri vizināsies bez maksas? Varbūt pensionāram būtu arī jāatceras, ka kādam tomēr jāstrādā, lai kāds cits varētu saņemt savu pensiju.Un nevajag teikt, ka pensionārs savu pensiju pats nopelnījis, neviens jau to nenoliedz.

doma 
2014-01-16  10:32:06
Atvieglojumu par transportu ogrēneišiem lai peiškir Rīgas dome, jo viņi taču uz Rīgu brauc strādāt. Tā jau Ogre paliks tukša, ja visiem ceļu apmaksās. kur ņemsim darbiniekus?

pensionars 
2014-01-16  08:32:26
Ieviesot bezmaksas brauksanu Ogres novada ar Ogres autobusu pasvaldiba iegutu daudz vairak ka atbalstot tos kas strada Riga.Naudas lidzekjlus vajadzes mazak.Bartkevic Ogres iedzivotaji grib braukt par brivu.

tomer 
2014-01-15  19:48:49
http://www.tvnet.lv/zinas/latvija/482178-varam_nekavesies_ar_atzinumu_par_transporta_bilesu_cenu_diferencesanu

Vita 
2014-01-15  19:35:27
"..tomēr skolēniem un studentiem, kuri apmeklē izglītības iestādes, Rīgas administratīvajā teritorijā, neatkarīgi no deklarētās dzīvesvietas atlaides tiks palielinātas no 60% līdz 80%.."- liekas ka skolēniem atlaide 100% - bezmaksas.

1
Aktuāli
Jaunākās ziņas
Arhīvs
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    

© JP. Visas tiesības rezervētas.  | Kontakti  | Reklāma portālā  | Komentāri portālā  | Autortiesības