Fakti.lv
Autorizācija

Lietotājs:
    Parole:

Noderīgas saites:

Ogres novada domes preses dienests
  Publicēts: 2013-09-10  08:00:00 / Pašvaldība
 
 Ziņot redakcijai  

   

Ogrē, Mālkalnes prospektā 30, nepilnu mēnesi darbojas profilakses punkts, kurā ir pieejami dažādi pakalpojumi, kas vērsti uz to, lai mazinātu atkarību izraisošo vielu radīto kaitējumu indivīdiem, ģimenēm un sabiedrībai kopumā.

6.septembrī notika profilakses punkta Atvērto durvju diena un simboliska atkāšana, kurā varēja iepazīties ar profilakses punkta telpām, darbu un speciālistiem. 

Ogres novada sociāla dienesta vadītāja Sarmīte Ozoliņa atgādina, ka rehabilitācijas punkta darbība uzsākta Ogres sociālajā dienestā 2002. gadā, kad Profilakses centrs Rīgā bija saņēmis finansējumu ar mērķi sākt veidot HIV profilakses tīklu visā Latvijā, tostarp Ogrē. Šī projekta ietvaros sociālais darbinieks Ogres sociālajā centrā uzsāka mainīt šļirces, veica eksprestestus, tika piesaistīts ielu sociālais darbinieks. Diemžēl telpas šāda veida darbam nebija piemērotas, tāpēc no šļircu apmaiņas un testu veikšanas stacionārā 2012. gadā nācās atteikties, un profilakses darbu (šļircu maiņa, prezervatīvu izsniegšana, konsultāciju sniegšana injicējamo narkotiku lietotājiem) turpināja veikt tikai ielu sociālais darbinieks. Statistika rāda, ka pagājušajā gadā šis darbinieks samainījis 3942 šļirces (2010. gadā stacionārā un uz ielas samainītas 8227 šļirces, 2011. gadā – 6779 šļirces), kas ir ievērojams daudzums. Par ielu sociālo darbinieku strādā Juris Ekšteins un līdz šim viņš veicis 773 šļircu nomaiņu, viņam ir 25 patstāvīgie klienti mēnesī, 45 – sekundārie, atkarīgajiem sniegtas 60 konsultācijas par rehabilitācijas iespējām valstī.

S.Ozoliņa norāda, ka pēc Slimību profilakses un kontroles centra valsts HIV infekcijas un AIDS saslimšanas gadījumu reģistra datu bāzes Ogres novadā pirmais HIV infekcijas gadījums reģistrēts 1995. gadā un ik gadu šis skaits pieaug. Šobrīd novadā reģistrētas 59 HIV inficētas personas (45 vīrieši un 14 sievietes), no kurām 32 personas HIV infekciju ieguvušas injicējamo narkotiku lietošanas rezultātā, 22 – seksuālo kontaktu ceļā un 5 cilvēkiem inficēšanās ceļš nav zināms. Salīdzinot ar pārējiem Latvijas novadiem (iedzīvotāju skaita ziņā), Ogrē HIV infekcijas izplatība vērtējam kā augsta.

S.Ozoliņa piebilst, ka profilakses punkts darbojas Ogres sociālā centra paspārnē (vadītāja Inta Auziņa) un tā tiešā vadītāja ir Rehabilitācijas un aprūpes nodaļas vadītāja Lana Feigina. Profilakses punktā būs pieejami dažādi pakalpojumi – ne tikai atkarīgajiem, bet arī viņu ģimenēm un pusaudžiem, tiks organizēts darbs grupās, notiks sadarbība ar izglītības iestādēs. Punktā strādā medmāsa Ilze Rumpe (nodrošina un veic ekspresdiagnostiku HIV/AIDS, vīrushepatītu B, C noteikšanu, veic šļirču un adatu maiņu, konsultē profilakses un higiēnas jautājumos), sociālā rehabilitētāja Lidija Ābelīte (īsteno klientu individuālos sociālās rehabilitācijas plānus, palīdz klientam uzlabot esošās un attīstīt jaunas sociālās prasmes, organizē un sniedz atkarību profilakses pakalpojumus Ogres novada iedzīvotājiem) un sociālā darbiniece Svetlana Bērziņa (veic sociālo darbu ar personām ar atkarības problēmām un personām pēc atbrīvošanas no brīvības atņemšanas soda izciešanas, kā arī personām, kuras nosacīti pirmstermiņa atbrīvotas no brīvības atņemšanas soda un to piederīgajiem. Izstrādā individuālos sociālās rehabilitācijas plānus, veicina klientu funkcionēšanas spēju uzlabošanos, nosaka klientiem pieejamos, atbilstošākos un efektīvākos sociālās rehabilitācijas pakalpojumus), kā arī ielu sociālais darbinieks J.Ekšteins (veic šļirču un adatu maiņu, informē par rehabilitācijas un profilakses pakalpojumiem).

Profilakses punkta atvēršanas pasākumā piedalījās Ogres novada domes priekšsēdētājs Edvīns Bartkevičs un vietniece Vita Pūķe. E.Bartkevičs interesējās par to, kā profilakses punkta klienti uzzinās par tajā pieejamajiem pasākumiem, kā arī darbiniekiem vēlēja izturību, veiksmi un empātijas spējas. Savukārt V.Pūķe norādīja, ka atkarība no dažādām vielām un infekcijas slimības ir nopietna problēma visā valstī, un cilvēkiem, kuriem ar to nākas saskarties, tā ir liela nelaime: „Man ir patiešām liels gandarījums, ka beidzot kopīgiem spēkiem mums ir izdevies atvērt profilakses punktu, kam iepriekš bija dažādi objektīvi šķēršļi. Profilakses punkta darbiniekiem novēlu izturību un sapratni, jo, strādājot ar šādiem cilvēkiem, ir vajadzīgs talants un zināšanas. Novēlu, lai šī problēma tiktu apzināta un cilvēki saņemtu nepieciešamo palīdzību.”

V.Pūķe ieteica orientēties arī uz profilaktiskiem pasākumiem, sadarboties ar citām iestādēm - krīzes centru, bāriņtiesu, valsts un pašvaldības policiju, izglītības iestādēm, lai kopīgiem spēkiem pamanītu cilvēkus, kuriem ir dažāda veida atkarības problēmas, kuri ir līdzatkarīgi vai kurus nākotnē šī problēma varētu skart - lai šos cilvēkus izglītotu un viņiem palīdzētu. Priekšsēdētāja vietniece norādīja, ka Ogres novads nav tikai pilsēta vien, tāpēc nākotnē sadarbība ar dažādām institūcijām jāpaplašina visa novada robežās.

Viens no lielākajiem profilakses punkta atbalstītājiem ir Slimību profilakses un kontroles centrs, kas finansē izdales materiālus (informatīvus, šļirces, testus, prezervatīvus) un tik nepieciešamās darbinieku apmācības. Punkta atklāšanā piedalījās arī centra vecākā veselības veicināšanas koordinētāja Agnese Freimane, kura atzina, ka Ogrē izveidotā punkta telpas ir vienas no plašākajām un labāk aprīkotajām Latvijā, kā arī atrodas klientiem izdevīgā un ērti sasniedzamā vietā, kas ir ļoti svarīgi. „Daudzviet valstī atkarības problēmas ir tabu tēma, un man ir prieks, ka līdz ar šī kabineta atvēršanu Ogre nebaidās atklāti par to runāt un atzīt, ka tā ir problēma,” uzsver A.Freimane, kura darbiniekiem vēl izturību un patiesi mīlēt savu darbu un klientus, kuri jāpieņem tādi, kādi tie ir.

Profilakses punkta darbiniekus sveica un izturību un veiksmi vēlēja Ģimenes atbalsta dienas centra vadītāja Gunda Gunta Rudene, krīzes centra „Laipas” vadītāja Mirdza Vaivare, kā arī Ogres sociālā centra vadītāja Inta Auziņa, kura atzina, ka liels ieguvums visai sabiedrībai būs palīdzības sniegšana ikkatram atkarības māktam cilvēkam, jo tikai vesels cilvēks un līdz ar to vesela sabiedrība ir laimīga.

Profilakses punkta darba laiki:

Medmāsa       Sociālais darbinieks
  Sociālais rehabilitētājs

P. 14.00 – 19.00
O. -----------   
T. 14.00 – 19.00
C. 14.00 – 19.00
P. 14.00 – 19.00

  P. 8.00 – 17.00
  O. 8.00 – 17.00
  T. 8.00 – 17.00
  C. 8.00 – 17.00
  P. 8.00 – 17.00

Profilakses punkts: Ogre, Mālkalnes pr.30; tālr.28807913

   

   

   

   

   
Pievienot komentāru:     

   Vārds vai segvārds:*
  Skaitlis "7":*   
   Komentārs:*

    


Portāla Fakti.lv vadība neatbild par rakstiem pievienotajiem apmeklētāju komentāriem, kā arī aicina to autorus, rakstot atsauksmes, ievērot morāles un pieklājības normas, nekurināt un neaicināt uz rasu naidu, iztikt bez rupjībām. Lūguma neievērošanas gadījumā rakstu komentēšanas iespēja var tikt liegta.

        


 1. 

lapa 
2013-09-10  19:26:25
Cik tur darbinieku uz vienu priekšnieku beigās sanāk?

1
Aktuāli
Jaunākās ziņas
Arhīvs
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    

© JP. Visas tiesības rezervētas.  | Kontakti  | Reklāma portālā  | Komentāri portālā  | Autortiesības