Fakti.lv
Autorizācija

Lietotājs:
    Parole:

Noderīgas saites:


  Publicēts: 2009-03-16  09:45:00 / Ekonomika
 
 Ziņot redakcijai  

Vakar vakarā TV3 raidījums "Nekā personīga" demonstrēja sižetu, kurā atklāts mēģinājums no ES negodīgā ceļā iegūt ievērojamu naudas summu, kā arī Ogres novada domes deputāta Arvja Auziņa mēģinājums uzpirkt "Nekā personīga" žurnālistus.

Lai noskatītos sižetu, klikšķiniet ŠEIT.

“Nekā personīga” ziņo, ka kopš pērnā gada mazajiem un vidējiem uzņēmējiem īpaši atbalstāmajos Latvijas reģionos iespējams saņemt Eiropas naudu biznesa attīstībai. Latvijas investīciju un attīstības aģentūra atbalstījusi 106 projektus par kopējo summu 5 miljoni latu.

Vairāku projektu autori izrādījušies patiešām izdomas bagāti. “Nekā personīga” devies uz divām vietām Latvijā, kur pēc piektdaļmiljona tērēšanas vajadzētu parādīties pagrimušos reģionus atdzīvinošiem projektiem.

Kombuļu pagastā – grandiozs lāzeršovs?

Lai nonāktu Kombuļu pagastā, jābrauc aptuveni 300 kilometri no Latvijas galvaspilsētas. Pagasta centrs atrodas netālu no Krāslavas. Ja kādreiz te dzīvoja 800 iedzīvotāju, tad tagad labi ja 200. Taču tieši te plānots realizēt vienu no lielākajiem ES biznesa projektiem - projektu par lāzeršovu, kas solās būt patiesi grandiozs, jo lāzertehnikas iegādei vien tērēs aptuveni 200 tūkstošus latu.

Projekta ietvaros iegādāsies jaunu lāzersistēmu ar kuru veikt vizualizācijas pakalpojumus un veidot lāzeršovu. Lāzeršovu iecerējusi realizēt SIA "Dautvest", kurai iepriekš nekādas pieredzes izklaides jomā nav. Projekta kopējā summa – aptuveni 182 tūkstoši latu no kuriem 70 tūkstoši ir ES nauda. Tā ir maksimālā summa, kuru uzņēmums var saņemt no ES.

Iepirkums par lāzertehnikas iegādi noslēdzās februārī, bet pats projekts jārealizē līdz maijam. Pagaidām gan nekas neliecina, ka saistības tiks pildītas. Vienīgā piemērotā telpa šovam varētu būt pagasta vienstāvu tautas nams, kur parasti notiek dažādi pasākumi.

Par vērienīgo projektu un tā realizētājiem pagasta ļaudīm, arī pagasta padomei nekas nav zināms. Tās pārstāve atzīst, ka nez vai lāzeršovs pagasta ļaudīm ir vajadzīgs. Izskan viedoklis, ka nauda daudz vairāk vajadzīga lauksaimniekiem, ražošanas attīstīšanai, jo pagastā ir liels bezdarbs.

Indras pagastā tehnika tā arī neparādās

Apjoma un izdomas ziņā līdzīgu projektu plānots īstenot arī Daugavpils rajona Indras pagastā. Latvijas investīciju un attīstības aģentūra noslēgusi līgumu ar SIA "Baltic solo" par profesionālas apskaņošanas tehnikas iegādi. Projekta kopējās izmaksas - 195 tūkstoši latu no kuriem uzņēmums atpakaļ saņemtu 70 tūkstošus. Iekārtas solīts izmantot, organizējot kultūras pasākumus un arī atbalstot projektus un pasākumus, kurus organizē pašvaldības un uzņēmumi.

Šim projektam šobrīd jau būtu jābūt realizētam, taču Indras tautas nama vadītāja rāda, ka vienīgā tehnika, kas viņai pieejama pasākumu organizēšanai ir par aptuveni diviem tūkstošiem latu no pašvaldības budžeta iepirktie mikrofoni un tumbas.

Projektu īstenotāji nav atrodami

Abi projekti – Kombuļu un Indras pagastā - ir līdzīgi arī ar to, ka nav vairs atrodami paši projektu īstenotāji. Uzņēmumi aģentūrai norādījuši, ka atrodas Daugavpilī, taču tur to vairs nav. Uzņēmumi nav atrodami arī UR norādītajās adresē Rīgā. Abi uzņēmumi izveidoti gandrīz vienlaicīgi – neilgi pirms projekta iesniegšanas pērnā gada sākumā. Dibinātājas abos gadījumos ir jaunas sievietes, pēc tam uzņēmumi pāriet kādas citas personas īpašumā. Norāde uz citiem biznesiem šīm personām nav, kas liecina, ka uzņēmumi šīm personām vajadzīgi tikai ES naudas saņemšanai. Visu nedēļu sazināties ar projekta realizētājiem “Nekā personīga” neizdevās, bet piektdienas vakarā negaidīti pazvanīja SIA "Dautvest" pārstāvis, kurš atzina, ka projektu nav izdevies īstenot, jo finanšu iestādes nedod naudu šim mērķim.

Pārkāpj ES programmas noteikumus

Ar lāzeršoviem plānots braukāt un pelnīt pa Eiropas valstīm un Krieviju, bet Kombuļi būs tikai vieta, kur lāzertehniku uzglabās. Tas gan neatbilst ES programmai, kas naudu dod sīkajiem un mazajiem komersantiem biznesam īpaši atbalstāmajās Latvijas teritorijās. Pagasti kā projektu īstenošanas vieta bija tikai vairogs, lai uzņēmēji dabūtu naudu.

LIAA direktors Andris Ozols raidījumam norāda: "Mans personiskais viedoklis, ka naudu šie projekti nedabūs. Mums nebija pamata neapstiprināt šos projektus. Es gan nevaru apgalvot, ka tie ir slikti. Ir bijuši praksē ļoti veiksmīgi novatoriski projekti, kuriem sākotnēji neviens netic, piemēram, "Aerodium"".

Pie secinājuma, ka vairāki no apstiprinātajiem projektiem nav atbilduši mērķim celt labklājību atpalikušajās Latvijas teritorijās, nonākusi arī pati attīstības aģentūra. Kontroles departaments sācis izmeklēšanu par 16 noslēgtajiem līgumiem. Turpmākai finansējuma piešķiršanai plānots ieviest stingrākus kritērijus, toties arī pieejamā naudas summa būs lielāka. Maksimālā pieejamā summa būs 150 tūkstoši latu, no kuriem ES atmaksās 55 procentus no projekta vērtības. Taču noteikumi ir mainījušies. Ražošanas iekārtas un citu tehniku nedrīkstēs pārvietot, bet darbināt tikai tajā vietā, kur ir plānots īstenot projektu.

"Nekā personīga" žurnālisti ir pilnīgi pārliecināti, ka šie divi projekti nav tie, kas vēlāk izrādīsies pozitīvu ietekmi nesoši valsts novadiem. Tomēr ne iekšējie kontroles mehānismi pašā aģentūrā, ne pat tiesībsargājošo iestāžu iejaukšanās pēc būtības nav noregulējuši šo procesu tā, lai naudu nebūtu iespējams saņemt negodīgiem un nelietderīgiem mērķiem.

Arvis Auziņš piedāvā kukuli

Nākamajā dienā pēc "Nekā personīga" viesošanās Indrā ar raidījuma veidotājiem sazinājās Ogres novada domes deputāts, Ogres estrādes saimnieks Arvis Auziņš, piedāvājot kukuli par to, lai sižets netiktu rādīts. Viņš bija viens no uzņēmējiem, kurš nevēlējās, lai plānotais darījums ar Eiropas naudu nojūk. Par sižeta nerādīšanu Arvis Auziņš “Nekā personīga” piedāvāja 5 tūkstošus un bija gatavs nekavējoties izsniegt avansu no šīs summas. Sarunas ierakstu "Nekā personīga" atskaņoja TV ēterā. Pēc tikšanās ar Arvi Auziņu Nekā personīga vērsās policijā. Uz naudas nodošanu Nekā personīga kukuļdevējs neieradās.

“Nekā personīga” informē, ka Arvis Auziņš ir Ogrē pazīstams uzņēmējs, Uzņēmēju savienības biedrs. Sarunā ar “Nekā personīga” pārstāvi Auziņš norāda uz uzņēmējiem, kas ar viņu kā starpnieki ieinteresēti patiesības noslēpšanā. Tomēr “Nekā personīga” rīcībā esošās ziņas liecina, ka projektā ieinteresēts pats Arvis Auziņš un norāda uz 100 tūkstošiem latu, ko dažādu koncertu rīkošanai no Ogres novada domes vēlējies saņemt deputāts. Tas gan nav izdevies.

Pēdējais salmiņš

“Nekā personīga” norāda, ka Agrāk A.Auziņam piederošā estrāde pelnīja labi. Te brauca gan Scooter, gan Dj Tiesto, vairākkārt bijusi arī Krievijas zvaigzen Dima Bilan. Taču vairāki ogrēnieši “Nekā personīga” norādījuši, ka krīze skārusi arī deputātu Auziņu. Iespējams, ka tieši tādēļ vai nu ar kāda starpniecību vai pašam ir ienākusi iecere apgūt ES līdzekļus Latgalē.

“Nekā personīga” sižets šim projektam pārvelk treknu svītru, tādēļ deputāts ķēries pie pēdējā salmiņa - kukuļdošanas. “Nekā personīga” norāda, ka tā ir prasta lietu bīdīšanas metode - mēģinājumi apklusināt žurnālistus par samaksu, lai noslēptu ES naudas izmānīšanu. To veicis Ogres novada domes deputāts, Latvijas zaļās partijas biedrs, arī dāsns partijas ziedotājs. “Nekā personīga” plāno prasīt partijas līdera vērtējumu vai Arvja Auziņa rīcība ir savienojama ar partijas principiem un idejām.
Pievienot komentāru:     

   Vārds vai segvārds:*
  Skaitlis "7":*   
   Komentārs:*

    


Portāla Fakti.lv vadība neatbild par rakstiem pievienotajiem apmeklētāju komentāriem, kā arī aicina to autorus, rakstot atsauksmes, ievērot morāles un pieklājības normas, nekurināt un neaicināt uz rasu naidu, iztikt bez rupjībām. Lūguma neievērošanas gadījumā rakstu komentēšanas iespēja var tikt liegta.

        


 1.  2.  3.  4. 

smiekligi! 
2009-03-18  17:17:06
jŪS TE VARAT RAKSTIT KO GRIBAT TAPAT VIS BUS TA KA VINJI GRIB NEVIS JUS UN NEVIENS JUSU SIZETS NEKO NEMAINIS.

smiekligi! 
2009-03-18  17:14:09
to smieklīgi 2009-03-17 22:49:52 smieklīgi, tu esi auza, kārkls vai ogreneta meiča? Ko tu te vispār meklē, ja ogrenet ne to vien dzēš. PATS TU AUZA UN NETIKAI, ČIVINĀTĀJS.....

to smieklīgi 
2009-03-17  22:49:52
smieklīgi, tu esi auza, kārkls vai ogreneta meiča? Ko tu te vispār meklē, ja ogrenet ne to vien dzēš.

smiekligi! 
2009-03-17  16:59:14
Varetu lūdzu nedzest komentus araa, ja taa , tad lūdzu liegt rakstiem komentarus vispar!!!

Disko 
2009-03-17  14:23:12
Auziņu vajadzētu Kombuļos ielikt par pagastveci, bet Kārkliņu ar Tukišu par ierindas deputātiem, lai taisa savus lāzer šovus!

Holivuda 
2009-03-17  13:38:17
Ogrē notiekošais ir pietiekami interesants scenārijs filmai. Mafija, melnas mašīnas, kukuļdošana. Galvenās lomās Gunārs( barons) Arvis( kurjers) Paškovičs ( slepenais aģents) Tribis ( kasieris) Ilga ( mafijas grāmatvede) Vita ( mafijas tikšanās vietas - borģēļa saimniece. Filmas pamatā ir patiess stāsts par Ogres nolaupīšanu.

Pretīgi 
2009-03-17  13:01:53
Jāpiekrīt Dimanta spārnotajam teicienam ’’ Deputāti sākuši smirdēt’’

ogrenet un Dimanc 
2009-03-17  12:58:48
Ogrenet no pirmsākumiem taču piederēja Dimantam. Vai tad viņš ir duraks ka pārdeva Auziņam portālu, vai otrādi - gudrinieks?

Leila 
2009-03-17  12:54:03
Jā, nedomāju, ka AA ir tik aprobežots. Tādi jefiņi vada mūsu valsts dzīvi...

HA-HA 
2009-03-17  12:47:32
Vai tad kāds vēl nezina, ka Ogrenet pieder Auziņam?!

žēlabas 
2009-03-17  12:08:00
Varbūt tas lāzeršovs bija vajadzīgs, lai vēlētājie sagrozītu smadzenes. Iespējams, ka ar biļeti par balsi var arī nepietikt!

prese 
2009-03-17  09:13:03
Par ogrenet. Pakataties kas reklamējas uz lapas augšējā banera. Tāpēc arī tur nekas nav rakstītsDDD

guru 
2009-03-17  09:10:29
Kas vainīgs, tas bailīgs. Kārkliņš savās OV slēdzis iespēju komentēt šo kliedzošo nesmukumu ar savu domubiedru Auziņu. Kā redzams, ir ko slēpt, tāpēc raustās, ka komentos kādas vēl nebūt nesmukas patiesības neuzpeld. Laikam tiem domē stipri daudz tā slēpjamā.

comon 
2009-03-17  08:49:23
Nauda tomēr smird! Īpaši, ja tā atņemta nabadzībā nonākušiem. Tā nolaupa viņiem cerību par elementāru taisnīgumu šajā valstī. ToAuziņam un viņa domubiedriem Ogres domē derētu likt aiz auss. Bet izskatās, ka tā kompānija ir gatava soļot pāri līkiem, tāpēc vajaga konspiratīvās tikšanās pie Pūķes, krogos un iespējamos galma apvērsuma manevrus!

:) 
2009-03-17  03:26:39
krimināllikuma izpratnē kukuli var dot tikai valsts amatpersonai (tagad arī skolotājiem un ārstiem). naudas došana privātpersonai, lai tā veic vai neveic kādas devējam vajadzīgas darbibas, būtu jāsauc par uzpirkšanu. Tātad stāsta varonis mēģināja uzpirkt žurnālistu, lai tas nedara viņam netīkamas lietas! Ja žurnālists būtu piekritis, tad viņš nebūtu izdarījis neko kriminālsodāmu no Krimināllikuma viedokļa, jo nav amatpersona, pat vēl vairāk, strādā privātfirmā! Taču to darot žurnālists visticamāk būtu ļoti rupji kaitējis sava darba devēja interesēm, pārkāpis profesionālās ētikas kodeksu un visticamāk pelnījis pamatīgu spērienu pa sēžamvietu un vilka pasi! Iespējas, ka darba devējs varētu prasīt civieltiesiskā kārtā atlīdzināt tam ar šādu rīcību nodarītos materiālos un morālos zaudējumus!

1
Aktuāli
Jaunākās ziņas
Arhīvs
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    

© JP. Visas tiesības rezervētas.  | Kontakti  | Reklāma portālā  | Komentāri portālā  | Autortiesības