ogresfakti Publicēts: 2009-01-19 14:55:00 / Sabiedrība
Ziņot redakcijai
Publiskās apspriešanas sanāksme par detālo plānojumu grandiozas cūku fermas būvniecībai Lauberes pagastā izvērtās par asu radikāli pretēju viedokļu apmaiņu, kurā ierakumu pretējās pusēs atradās pagasta padomes priekšsēdētājs Ārijs Plūģis un paši lauberieši kopā ar apkārtnes iedzīvotājiem.
Vēl līdz rītdienai ikviens iedzīvotājs var izteikt savu vērtējumu par Lauberes pagastā esošo zemes gabalu „Rukši”, „Vepri”, „Vikingi” un „Troļļi” detālplānojumu. Šajos zemesgabalos, apmēram 4 kilometrus no pagasta centra SIA “Lauberes bekons” iecerējusi uzbūvēt cūku kompleksu 12 000 cūkām. Kompleksā plānots ievest no citām fermām iegādātos sivēnus, lai tos nobarotu līdz 100 kilogramu svaram un pārdotu gaļas kombinātiem. Gada laikā plānots nobarot ap 38 000 cūku. Tas būšot vismodernākais komplekss Latvijā, kura izcilie gaisa filtri neļaušot izplatīties smakai Lauberē un apkārtējos pagastos, bet mēslu pārstrādes procesā tiks iegūta elektroenerģija un biogāze, ar kuras palīdzību varētu apkurināt pagasta ēkas. Turklāt, pateicoties cūku fermai, tikšot būtiski uzlabota zemes auglība, jo cūku mēslus plānots vest uz laukiem Lauberē, Suntažos, Ķeipenē, Lēdmanē, Madlienā un Meņģelē apmēram 800 hektāru kopplatībā.
Protestētāji pagājušajā piektdienā bija sagatavojuši arī plakātus ar uzrakstiem: „Cūkām nē!”, „Ļaujiet elpot svaigu un tīru gaisu!”, „Lauberē cūku monstrs – smaka visā rajonā!” un citiem.
Izskanēja aicinājums cūku kompleksa būvniecību saskaņot arī ar apkārtējiem pagastiem, kuru dzīves vides kvalitāti komplekss varētu pasliktināt.
Vizīte Saaremā nepalīdz
Lauberieši jau iepriekš izteikuši asus protestus pret cūku fermas būvniecības ieceri. Tam par spīti process virzās tālāk, tiesa gan, pērn noorganizēts brauciens uz Saaremā Igaunijā, kura laikā protestētāju pārstāvjiem bija iespēja iepazīties ar tur esošo cūku fermu. Vizītes iespaidā neviens no publiskās apspriešanas sanāksmē klātesošajiem savas domas nebija mainījis – Lauberei no cūku fermas nebūs nekāda labuma, tieši pretēji, tā atnesīs lielu postu: neciešamu smaku, piesārņotu zemi un gruntsūdeņus. Saaremā apskatītā cūku ferma bijusi daudz mazāka, nekā Lauberē plānotā, līdz ar ko tās piemēru grūti attiecināt uz Lauberes gadījumu. Vairāki iedzīvotāji gan piekrita, ka pagastā varētu būvēt daudz mazāku fermu, kā pozitīvu piemēru minot Vāciju, kur viena ferma gada laikā izaudzē līdz 5000 cūkām Lauberē plānoto 38 000 vietā.
Latvijas pieredze - negatīva
Vairāki klātesošie norādīja, ka neviena no pēdējā laikā Latvijā uzbūvētajām lielajām cūku fermā pretēji solītajam nav izrādījusies nekaitīga, tās visas plašā apkārtnē izplata nepanesamu smaku un piesārņo dabu. Lauberes un apkārtējo pagastu bērniem būs jāaug, elpojot cūku mēslu smaku.
Saskaņā ar teritorijas plānu
Iedzīvotāji vēlējās zināt, kad ir apstiprināts teritorijas plāns, ar kuru Lauberes pagasts apstiprināts par smirdošu cūku pagastu un kad šādu plānu ir akceptējuši iedzīvotāji. Lauberes pagasta padomes priekšsēdētājs Ārijs Plūģis skaidroja, ka lauku teritorijā fermas esot ir atļauts. Turklāt attiecīgajos zemesgabalos paredzēta jaukta ražošanas zona.
Var piesārņot arī 100 cūkas
Ā.Plūģis norādīja, ka Latvijā nepieciešams attīstīt ražošanu, turklāt plānotais komplekss būšot daudz modernāks par līdz šim Latvijā būvētajiem, līdz ar ko līdzšinējo negatīvo pieredzi uz jauno kompleksu nevarot attiecināt. Ja kompleksu izbūvējot pareizi, tad cūku skaitam tajā neesot nozīmes, bet pretējā gadījumā dabu piesārņot varot arī 100.
Ā.Plūģis: Es jau tāpat esmu korumpēts
„Kā tas var būt, ka visa Laubere ir „pret”, bet jūs esat „par” un visas saskaņošanas iet tik raiti uz priekšu?!” izraisot vētrainas klātesošo ovācijas, savu sašutumu pauda kāds lauberietis, „Jūs esat pagasta vecis, nostājieties tautas pusē.” Uz šādu repliku Ā.Plūģis atbildēja ar pretuzbrukumu: izrādās, ka protestētājam pieder kokmateriālu ražotne. „Ko tu būtu teicis, ja tad, kad gribēji to būvēt, tev to būtu aizlieguši?” vaicāja pagasta vadītājs. Citi klātesošie gan norādīja, ka tas ir stulbs jautājums, jo kokmateriālu ražotne ir pilnīgi cita rakstura objekts, kas neapdraud apkārtējo vidi.
Lauberieši aicināja savu pagastveci nostāties viņu pusē. „Cik tev vajag, mēs sametīsimies,” sauca kāds vīrs, mudinot klātesošos „pārpirkt” pagastveci un solot pagasta iedzīvotāju atbalstu gadījumā, ja cūku fermas būvētāji pēc ieceres noraidīšanas uzsāktu tiesas procesu. „Nu pilnu kabatu,” atbildēja Lauberes pagasta padomes priekšsēdētājs Ā.Plūģis, „Es jau tāpat esmu korumpēts.”
Lauberieši no tiesas nebaidās
Ā.Plūģis aicināja paust konkrētus pierādījumus, kur cūku fermas būvniecības ieceres virzībā pārkāpta likumdošana. A.Plūģis arī norādīja, ka, lai atteiktu būvniecības ieceres autoriem, nepieciešami likumīgi argumenti, citādi pagasts tikšot iesūdzēts tiesā. Kāds no klātesošajiem gan aizrādīja, ka Ogrē vēl pavisam nesen izdevies apturēt „Saint Gobain” rūpnīcas būvniecību, taču neviena pašvaldība tiesā tāpēc nav iesūdzēta.
Lauberes piens var iegūt mēslu garšu
Iedzīvotāji iebilda, ka labprāt atbalstītu citus ražošanas veidus, taču smaku savā pagastā nevēlas. Turklāt netīkamo aromātu radīšot ne tikai pati ferma, it īpaši mēslu izvešanas procesā, bet arī apmēslotie lauki, kā arī transporta līdzekļi, kas pārvadās cūkas un mēslus, pavisam izdangājot jau tā sliktā stāvoklī esošos pagasta ceļus. Turklāt ar 800 hektāriem, kurus plānots mēslot ar cūku mēsliem, pietiks labi ja vairākiem mēnešiem, ja arī turpmāk uz tiem tiks vesti cūku mēsli, zeme tiks pārmēslota un vairs nebūs piemērota lauksaimniecībai. Turklāt mēslu smaku elpos arī mājlopi, bet zāle iegūs mēslu garšu, līdz ar ko šādu garšu iegūs arī no pagasta govīm iegūtais piens. Iedzīvotāji norādīja arī uz Satversmes 15.pantu, kas norāda
Paši būvēt gribētāji nav ieradušies
Uzklausot vēl virkni pārmetumu kompleksa detālā plānojuma izstrādātāja, arhitekte Ingrīda Priedīte norādīja, ka paši ieceres autori uz apspriešanu nav ieradušies, taču tieši viņiem un nevis pašvaldības vadītājam, būtu jāatbild uz sāpīgajiem jautājumiem. Izskanēja ierosinājums rīkot jaunu apspriešanu, uzaicinot ierasties arī kompleksa būvniecības ieceres autorus. Vairāki klātesošie gan norādīja, ka nav laika tik bieži apmeklēt sanāksmes un savu viedokli – cūku kompleksam „Nē!” – jau pauduši.
|