ogresfakti Publicēts: 2009-01-08 12:20:00 / Ekonomika
Ziņot redakcijai
Ogres novada domes rīkotajā iepirkumā par 10 dienesta dzīvokļu iegādi pedagogu izmitināšanai pieteikusies un uzvarējusi tikai viena firma. 99% tās kapitāldaļu pieder kādai mazpazīstamai ASV investīciju kompānijai.
Konkursa nolikumu izņēmuši 19 pretendenti, taču pieteicies tikai viens. Pārējie atzinuši, ka neatbilst iepirkumu komisijas izvirzītajām prasībām, kas izklāstītas 18 lappušu biezajā konkursa nolikumā.
Konkursa nolikuma prasībām spējis piemēroties vien „Dienvidu celtnieks” – uzņēmums, kurā, saskaņā ar Lursoft datu bāzē atrodamo informāciju, 99% kapitāldaļu pieder ASV reģistrētajai firmai „Astendex Ltd.Co.” Atlikušais 1% šī uzņēmuma kapitāldaļu, pieder kādam Iecavā deklarētam Aivaram Spilvam. Viņš norāda, ka „Astendex Ltd.Co.” esot ASV investīciju kompānija, taču tās īpašniekus nenosauc. “Ogres faktiem” izmantojot meklētāju “Google” neizdevās atrast nevienu ASV mājas lapās izdarītu ierakstu par „Astendex Ltd.Co.”
“Lursoft” datu bāzē atrodamā informācija liecina, ka SIA „Dienvidu celtnieks” reģistrēti 2006.gadā. Šajā pašā gadā dibināts arī uzņēmums „Arida”, kurā 70% kapitāldaļu pieder tam pašam „Astendex Ltd.Co.”, bet 30% - kādam Krievijas pilsonim Aleksandram Sotņikovam.
Pirks par 1300 latiem par kvadrātmetru
Desmit dzīvokļus no „Dienvidu celtnieka” dome plāno iegādāties jaunajā namā Ogrē, Draudzības ielā 6A/1 par 867 latiem par kvadrātmetru (dzīvokļu platība no 60 – 86 kvadrātmetriem). Par dzīvokļiem dome norēķināsies 10 gadu laikā no pirkuma līguma slēgšanas dienas, papildus maksājot nomaksas procentu likmi 9,38% gadā. Kopējā līguma summa ir 825’247,62 lati. Domes priekšsēdētājs E.Bartkevičs norāda, ka kopējā summa, ko dome samaksās par vienu dzīvokļa kvadrātmetru ir 1300 latu. “Ogres fakti” noskaidroja, ka sludinājumu portālos dzīvokļi Ogrē tiek pārdoti, sākot no 500 latiem par kvadrātmetru.
“Megaprojektu” izskata steidzamības kārtā
Sākoties sēdei, deputāts Ludvigs Tribockis izteica neizpratni par kārtējā “megaprojekta” izskatīšanu steidzamības kārtā, iekļaujot to dienas kārtībā tikai šodien kā papildus jautājumu un nedodot deputātiem pietiekami daudz laika, lai iepazītos ar saistītajiem dokumentiem. Viņš arī apšaubīja darījuma likumīgumu, paužot viedokli, ka iepirkuma rezultāts bijis iepriekš plānots un viena kvadrātmetra cena, par kādu dome plāno iegādāties dzīvokļus, ir apmēram divas reizes augstāka par tirgū pieejamo dzīvokļu cenām.
Deputāti zina, kas te notiek
“Mēs jau zinam, kas te notiek,” sēdes laikā pie deputātiem G.Kārkliņa un Jura Tukiša vērsās Ilga Vecziediņa. “Ļoti labi, ka jūs to zināt,” atbildēja Juris Tukišs. “Pamēginiet pierādīt,” piebilda deputāts Gunārs Kārkliņš, kurš pirmais izteca atbalstu plānotajam darījumam un arī turpmākajās diskusijās dedzīgi aizstāvēja šo ieceri.
“Pirmo reizi pēc daudziem gadiem mēs izšķiramies par šādu soli. Mani izbrīna manu kolēģu teiktais, ka šis ir “megaprojekts”,” teica G.Kārkliņs, vēršot uzmanību uz to, ka dzīvokļi iegādājami pedagogu vajadzībām un ka viņus ir jāatbalsta. G.Kārkliņam piekrita arī viņa biznesa partneris J.Tukišs. Viņš pretendentu zemo aktivitāti skaidroja ar to, ka noteikumi bijuši ļoti drakoniski un darījums esot izdevīgs tikai domei.
Augsta procentu likme
Savukārt deputāts Jānis Latišs vaicāja, vai noteiktā nomaksas procentu likme – 9,38% - nav pārlieku augsta? A.Spilva “Ogres faktiem” paskaidroja, ka tā esot maksa par uzņēmuma risku. “Principā tā ir riska dotācija,” norāda “Dienvidu celtnieka” pārstāvis. “Man liekas, ka tā procentu likme salīdzinoši nav tik liela,” uzskata “Dienvidu celtnieka” projektu vadītājs Juris Pērkons.
Aicina nepārmaksāt
JL deputāts Georgs Gutpelcs atzina, ka dzīvokļi pedagogiem vajadzīgi, taču aicināja izvērtēt šābrīža nekustamo īpašumu cenas. Arī deputāte Ilga Vecziediņa norādīja, ka vecajos dzīvokļu fondos mitekļi nopērkami par daudz zemāku cenu.
“Mēs jau nemaksājam, mēs maksājam ļoti ilgā laikā,” projektu joprojām aizstāvēja Gunārs Kārkliņš. Savukārt deputāts Juris Tukišs argumentēja, ka nevarot tā vienkārši nopirkt to dzīvokli, kas patīk, ir jāievēro procedūras. “Dzīvokļu cenas pēc gada noteikti būs zemākas,” teica J.Tukišs, “Bet vai pēc gada mums vēl būs skolotāji.”
Uz skolotājiem taupīt nevar
Savukārt deputāts Pēteris Dimants aicināja domi iegādāties visu māju kopumā, jo desmit gadu pēcapmaksa vairs nekad nebūšot iespējama. P.Dimantam piekrita deputāte Ludmila Sokolova, sakot, ka “vēl vairāk ietaupīt uz skolotājiem nevar.” Viņa norādīja, ka vidējais skolotāju vecums ir virs 50 gadiem. Arī deputāte Vita Pūķe norādīja, ka dzīvokļu iegāde ir vienīgā iespēja pilsētai piesaistīt pedagogus. Viņa gan atzina, ka cena pie patreizējās situācijas ir salīdzinoši augsta, projekts uzsākts labākos laikos. Vēršot uzmanību uz budžeta problēmām, V.Pūķe vaicāja vai “Dienvidu celtnieks” gatavs vismaz šogad nākt domei pretī. J.Pērkons izteica piedāvājumu šogad domei samaksāt tikai pusi no noteiktās summas.
Konkursa nosacījumi – īpaši izstrādāti
L.Tribockis vaicāja, kas apstiprināja tieši šādus konkursa nosacījumus, saskaņā ar kuriem spēja uzvarēt tikai viens pretendents. E.Bartkevičs atbildēja, ka tos ar balsojumu apstiprinājusi dome, gan atzīstot, ka L.Tribocksi balsojis “pret”. “Nosacījumus var pakārtot arī tā, lai vispār nebūtu pretendentu,” savu viedokli pauda Ludvigs Tribockis.
“Ja kādam ir šaubas, tad lai veic aprēķinus,” norādīja Gunārs Kārkliņš atkārtoti vēršot uzmanību uz to, ka runa taču esot par cilvēkiem, pedagogiem.
Valsts krīzes rezultātā ne viens vien nekustamo īpašumu attīstītājs nonācis uz bankrota sliekšņa. Iespēja pārdot dzīvokļus, pat par “tirgus cenu” ne vien iekārojama, bet nereti ir arī pēdējais salmiņš krīzes laika uzņēmējiem. Vēl jo vairāk, ja pasūtītājs ir valsts vai pašvaldības iestāde ar tās sniegtajām garantijām.
(Scenārijs nedaudz atgādina Zilokalnu prospektā 9 īstenoto, kur, pašvaldībai sākotnēji izvirzot šķietami neizdevīgus konkursa nosacījumus, iespēju par sviestmaizi iegādāties 8 hektārus pilsētas zemes kā vienīgais kandidāts ieguva SIA "NĪA". 2007.gadā SIA "NĪA" vērtīgo pašvaldības īpašumu iegādājās par 300 000 latu - daudzkārt zemāku cenu, nekā tolaik tirgū novērojamā). |