Dzintra Dzene, "Ogres Vēstis Visiem" Publicēts: 2011-05-27 12:35:00 / Sabiedrība
Ziņot redakcijai
Pirms vairāk kā mēneša, domājot par pacientu ērtībām, svinīgi tika atklāts jaunais Ogres rajona slimnīcas korpuss. Jau tuvākajā laikā slimnīcas vadībai jāpieņem vairāki svarīgi lēmumi, kā organizēt tālāko darbu, lai izdzīvotu samazinātā finansējuma apstākļos un medicīniskos pakalpojumus varētu piedāvāt iepriekšējā līmenī.
Veselības ministrijas (VM) pārstāvji un slimnīcu vadītāji, aptuveni pusotru mēnesi strādājot darba grupās, mēģināja rast risinājumu, kā pašreizējos finansiālajos apstākļos saglabāt līdzšinējās lokālās slimnīcas. To slēgšana tuvākajā laikā nedraud, taču darba organizāciju paredzēts mainīt un attiecīgi mainīsies arī finansējums.
«Ķirurģiskajiem» un «terapeitiskajiem» pacientiem atšķirīga apmaksa
VM Komunikācijas nodaļas vadītāja Egita Pole norāda, ka jaunā kārtība ļaus uzlabot veselības aprūpes pieejamību iedzīvotājiem, kā arī noteiks objektīvus kritērijus turpmākai ārstniecības iestādes darbībai un sniegtās palīdzības klāstam. Pēc VM ieskata, veselības nozares finansējums tiks izmantots racionālāk, ļaujot palielināt ambulatoro konsultāciju apjomu pie ārstiem speciālistiem attiecīgajās ārstniecības iestādēs. VM pārstāve skaidro, ka lielākās izmaiņas, kas plānotas no šā gada 1. jūlija, saistītas ar slimnīcu pakalpojumu apmaksas tarifu sadalīšanu «ķirurģiskajos» un «terapeitiskajos», turpmāk diferencējot to apmaksu atbilstoši reālajām izmaksām. Šīs izmaiņas tiek veiktas, ņemot vērā konstatētās atšķirības slimnīcu sniegto pakalpojumu klāstā, kā arī pacientu sadalījumu pa ārstniecības profiliem, un lai rastu iespēju proporcionāli vairāk samaksāt par sniegto palīdzību pacientiem sarežģītākos gadījumos.
Lokālās slimnīcas sadala līmeņos
Papildus, izvērtējot sniegtās medicīniskās palīdzības līdzšinējo apjomu, specifiku un tendences, turpmāk plānots no valsts budžeta apmaksāt nepieciešamo obligāti nodrošināmo personālu. Atsevišķās ārstniecības iestādēs tas atbilst šā brīža personāla nodrošinājumam, bet daļā minēto iestāžu to vadībai būs jāmaina personāla noslodzes plāns dienas un nakts stundās. Lokālo slimnīcu darbības novērtēšana tika veikta, izmantojot desmit kritērijus, piemēram, attālumu līdz tuvākajai Neatliekamās medicīniskās palīdzības (NMP) slimnīcai, pērn slimnīcā ārstēto pacientu skaitu, iedzīvotāju skaitu apkalpes teritorijā utt. Atbilstoši minētajiem kritērijiem vienpadsmit lokālās slimnīcas un desmit traumpunkti jeb steidzamās medicīniskās palīdzības punkti (SMP punkti) ir sadalīti attiecīgi divos un trīs līmeņos, kuros turpmāk cilvēkiem būs pieejama vienlīdzīga medicīniskā palīdzība visā Latvijā.
Izveidojusies arī slimnīcu grupa (Ogres rajona slimnīca, Dobeles un apkārtnes slimnīca, Tukuma slimnīca, Jūrmalas slimnīca), kas pēc kritērijiem atrodas starp šiem līmeņiem un kurām, attiecīgi izpildot vai neizpildot noteiktās prasības, līdz gada beigām būs iespēja pievienoties vienai vai otrai lokālo slimnīcu grupai.
Slimnīcai dzemdību palīdzība būs jānodrošina par saviem līdzekļiem
Visās lokālajās slimnīcās no 1.jūlija valsts pēc tāmes principa 24 stundu režīmā septiņas dienas nedēļā apmaksās trīs ārstu speciālistu – internista, ķirurga/traumatologa un anesteziologa – darbu.
Ogres rajona slimnīcas galvenais ārsts Jānis Trops atzīst, ka viegli nebūs, jo slimnīca mēnesī valsts finansējumu saņem par 12 tūkstošiem latu mazāk kā pērn, bet iepriekšējie kvalitātes kritēriji jāsaglabā un pat jāuzlabo. Aizvien biežāk slimnīcā nonāk pacienti ar novēlotām diagnozēm, kas atveseļošanās procesu sarežģī un paildzina.
«Mēs nevaram slimniekus neuzņemt, ja viņi vēršas pēc palīdzības, bet tad rodas kvotu pārtēriņš, ko, visticamāk, no valsts neatgūsim. Par nākotni runājot, plānojam palikt augstākajā slimnīcu līmenī. Tas nozīmē, ka mums turpmāk par saviem līdzekļiem būs jānodrošina dzemdību palīdzība, kā arī ginekologa – dzemdību speciālista, pediatra (neonatologa) un vecmātes diennakts pieejamība. Piedāvāto pakalpojumu klāstu nesamazināsim, gluži pretēji, tas palielinās – no 6.jūnija darbu uzsāks digitālās mamogrāfijas kabinets. Speciālistu darbu organizējam tā, lai vismaz reizi nedēļā vakara stundās tie būtu pieejami arī strādājošiem. Jau tuvākajā laikā plānota poliklīnikas pārcelšana uz slimnīcas jauno korpusu, kas ļaus ietaupīt saimnieciskos izdevumus. Nākamās nedēļas sākumā paredzēta paplašināta Ogres rajona slimnīcas valdes un nodaļu vadītāju sēde, kurā tiks pārrunātas visas ar tālākā darba organizēšanu saistītās nianses un iespējas optimizēt izdevumus,» skaidro J.Trops.
Savukārt, kā informē E.Pole, Veselības ministrijā līdz oktobrim darbu turpinās darba grupa, kas izstrādās slimnīcu sniegto pakalpojumu kvalitātes rādītājus, kurus plānots ieviest nākamajā gadā. Tāpat jau tuvākajā laikā tiks ieviesta programma ģimenes ārstu pieejamības uzlabošanai, nākotnē atslogojot slimnīcu sektoru no pacientiem, kuriem vislabāk var palīdzēt ģimenes ārsti.
|