ogresfakti Publicēts: 2010-10-20 08:47:00 / Kultūra
Ziņot redakcijai
Piektdien, 22.oktobrī, pl. 19 Ogres kultūras centra Mazajā zālē ikvienam būs iespēja baudīt senās mūzikas ansambļa Obsidienne (Francija) koncertu.
Koncerts notiks Eiropas projekta “Sievietes aiz klusuma” ietvaros. Projekta fokusā trīs izcilas 19./20. gadsimta mijas sievietes - mākslinieces, jauna ceļa gājējas – franču rakstniece Kolete (Colette, 1873-1954), vācu gleznotāja Paula Moderzone–Bekere (Paula Modersohn-Becker, 1876–1907) un latviešu dzejniece un dramaturģe Aspazija (1865–1943).
Projekta ietvaros Francijā, Vācijā un Latvijā notiek koncerti.
Aspazijas daiļradi mūzikā reprezentē Ogres kultūras centra vokālā grupa Anima Solla, kura nesen atgriezās no Francijas, kur kopīgā koncertā ar Koletes daiļrades atspoguļotājiem - senās mūzikas ansambli Obsidienne (mākslinieciskais vadītājs Emanuels Bonardo) tika pirmatskaņotas Riharda Dubras un Renātes Stivriņas dziesmas ar Aspazijas vārdiem. Nu Obsidienne kārta iepazīstināt Latvijas klausītājus ar Koletes dzīves un daiļrades skaistākajām lappusēm.
Hildegarde fon Bingena, Francijas Marija, Kristīne de Pizāna… Viduslaiku un Renesanses laikmeta sievietes dzejnieces un mūziķes, kuras dzīvojušas pirms Koletes. Kolete ir tikpat mūsdienīga un brīva kā Fransuā Vijons. Koncerts veidots muzikāls priekšnesums, kurā atspoguļoti viduslaiku, Renesanses laikmeta un Koletes laikabiedru sacerēti skaņdarbi. Viduslaiku dziesmas mijas ar tradicionālo mūziku, uzburot Koletes Puizē pavadīto jaunības gadu ainavas, atsaucot atmiņā viņas dzīves posmus, kas pavadīti Bretaņā, Rivjērā un visbeidzot dzīves noslēgumu Parīzē. Poētiskās un ārpuslaika fantāzijas, toņa brīvība, himna sievietēm - rakstniecēm un menestrelēm.
Obsidienne velta šo programmu radošajām sievietēm, kuras dzīvojušas laikā no 12. līdz 15. gadsimtam. Tradicionālās ganu dziesmas tikušas pārmantotas no mātēm kopš ebreju izraidīšanas no Spānijas 15. gadsimtā.
Vokālo un instrumentālo senās mūzikas ansambli Obsidienne vada Emanuels Bonardo, kurš neapšaubāmi ir viens no atzītākajiem viduslaiku un Renesanses laikmeta mūzikas speciālistiem.
Ansamblis Obsidienne ir koncertējis uz daudzām prestižām Eiropas festivāla skatuvēm (Senās mūzikas festivāls Barselonā, Gulbenkiāna fonda dibināšana Portugālē, Flandrijas festivāls, Mūzikas sala Parīzē etc.). Tas rada savu muzikālo projektu, balstoties uz dabīgu un vienkāršu pieeju, vienlaikus apvienojot interpretācijas mākslu ar improvizāciju.
Sasaistot dzeju, teātri vai dejas mākslu, dažreiz mūsdienu un tradicionālo dziesmu repertuāru, ansamblis turpina atšifrēt un izskaidrot vēl neizdotos un mazpazīstamos skaņdarbus, kā arī nodarbojas ar viduslaiku instrumentārija atjaunošanu.
Šī elastība un dažādība ansamblim Obsidienne ir nodrošinājusi ilgu radošo mūžu, kā arī ļāvusi tam sasniegt īpašu mūzikas kvalitāti.
Ansambļa mājvieta ir Burgundija, tas ir arī Vokālo ansambļu un Specializēto instrumentu federācijas loceklis. To atbalsta Francijas Kultūras un Komunikācijas ministrijas Burgundijas Reģiona kultūras nodaļa un Burgundijas reģiona padome, kā arī Jonas reğiona padome. Ansambā rezidence 2009. gadā ir Sensas pilsētā .
"Skaņas materiāls, kas nosaka interpretācijas liriku – dažreiz drūmu, dažreiz rožainu, vienmēr dzīvīgu un pacilājošu, bet kas, tai pat laikā, nekad nesabojā melodijas visā to smalkjūtībā un trāpīgumā,” uzsver Marks Demē 2004. gada izdevuma "Mūzikas pasaule” numurā par Calliope apgādā iznākušo ansambļa disku "Jardin des délices”.
Iznākuši diski apgādos Calliope un Opus 111 Naive. |