Ogres novada domes preses dienests Publicēts: 2010-02-24 08:18:00 / Kultūra
Ziņot redakcijai
21.februāra pēcpusdienā Ogres kultūras centra Mazajā zālē sarīkojuma "Es dzīvoju tepat starp jums" laikā virmoja dažādu mākslu radoša, gaiša un pavasarīga atmosfēra.
Sarīkojumu “Es dzīvoju tepat starp jums” organizēja un vadīja Ogres novada kultūras darba organizatore Anita Ausjuka un muzikologs Guntars Pupa.
Sarīkojuma ieskaņā A.Ausjuka klātesošos uzrunāja šādiem vārdiem: “Negaidīta pieclapīte ceriņos, negaidīts “jā” margrietiņas ziedā, smaržojoša bērzu birzs pēc tikko nolijuša lietus, un saules un mākoņu spēle, uzceļot varavīksnes tiltu.. Ko mums vairāk vēlēties? Iemērciet savas plaukstas zvaigznēs un apsoliet sev plaukstošu pavasari, ziedošu vasaru, dāsnu rudeni un balti mirdzošu ziemu, mīlošu sirdi un sapni, ka viss labākais vēl tikai priekšā. Jā, kas tad ir Ogre, mūsu pilsēta? Plašas ielas, lieli nami, Zilie kalni, Lazdu kalni, priežu meži, skolas, bērnu dārzi, veikali...tā vēl varētu turpināt, bet pats galvenais mūsu pilsētā ir cilvēki, jo bez tiem nebūtu nekas.” Arī šajā reizē stāsts ir par cilvēkiem. Par divām brīnišķīgām māksliniecēm - komponisti Vinetu Līci un tekstilmākslinieci Astru Rubeni.
Koncerta laikā skanēja Vinetas Līces komponēti skaņdarbi – “Lūgšana” (Friča Bārdas dzeja), ko izpildīja Ance Purmale un Gunta Trasūne, “Monologs ar vīziju čellam un klavesīnam”, ko atskaņoja Agne Sprūdža un pati autore V.Līce, “Vēja dziesmas čellam un arfai”, ko izpildīja A. Sprūdža un Dagnija Zilgalve, “Dziedājums saulei, flautai un čellam”, ko atsakņoja Dace Bičovska un A. Sprūdža, un citi skaņdarbi. Pirmatskaņojumu piedzīvoja skaņdarbs “Gaišais zvaigznājs”, ko pie klavesīna izpildīja autore V. Līce, pie klavierēm G. Trasūne. Koncerta noslēgumā V. Līces audzēknes Gundas Miķelsones skaņdarbu diviem saksofoniem “Divas dzērves pļavā” izpildīja Ogres mūzikas skolas pedagoga Maigoņa Makara audzēkņi Rūdolfs Rubenis un Pauls Raubišķis.
Koncerta laikā muzikologs G. Pupa atzīmēja, ka komponiste Vineta Līce izvēlējusies iet savu noteiktu klasiskās mūzikas ceļu. Viņš atzina, ka V. Līces mūzika saista ar savu dabiskumu, ar latviskumu, jo V.Līce savā skaņu mākslā izmanto dažādus latviešu tautas dziesmu motīvus. “Šī mūzika uzrunā ar tās faktūru, instrumentalitāti, formas izveidi, protams, arī ieceri,” uzsvēra muzikologs.
Atbildot uz G.Pupas jautājumu par sadarbību ar izpildītājiem, komponiste atzina: “Komponējot skaņdarbus, protams, cenšos iejusties izpildītāju ādā – lai būtu patīkami spēlēt un arī klausīties. Man ir interesanti strādāt dažādos žanros un ar dažādiem instrumentu sastāviem, tāpat prieks sadarboties gan ar profesionāliem kolektīviem un mūziķiem, gan ar pašdarbības kolektīviem,” viņa atzina. “Komponistam nepietiek ar to, ka tiek aprakstītas nošu lapas, svarīgi, lai radītā mūzika skanētu. Tāpēc man paldies jāsaka izpildītājiem, kuri atskaņo ne tikai labi zināmus klasiskus skaņdarbus, bet arī ķeras klāt mūsdienu mūzikai, tās pirmatskaņojumiem.”
Sarīkojuma laikā A. Ausjuka iepazīstināja ar abu mākslinieču dzīves gaitām ar ieskatu nelielā foto reportāžā. Viņas abas dzimušas Rīgā, dzīvojušas Pārdaugavā, mācījušās Rīgas 5.vidusskolā. Pēc skolas gaitām katra gan izvēlējusies citu turpmāko mācību ceļu. A. Rubene iestājusies Rīgas Lietišķās mākslas vidusskolā, tekstila nodaļā, savukārt V. Līce - J. Mediņa bērnu mūzikas skolā, tad E. Dārziņa speciālajā mūzikas vidusskolā un J. Vītola Latvijas Valsts Konservatorijā (J. Vītola Latvijas Mūzikas akadēmija), Kompozīcijas nodaļā. A.Rubene uz dzīvi apmetusies Ikšķilē, V. Līce no Rīgas uz Ogri pārnākusi dzīvot 80. gados un drīz pēc tam sākusi pasniegt mūzikas literatūras, kompozīcijas un solfedžo nodarbības Ogres mūzikas skolā. Astra ar Ogri iepazinusies 1990.gadā, kad uzsākusi darbu lietišķās mākslas studijā “Saiva”, nu jau 11 gadus ir Ogres Amatniecības vidusskolas direktore. A. Rubene sarīkojuma laikā atzina, ka bez darba skolā viņas lielākais hobijs ir ceļošana un aktīvs dzīvesveids – riteņbraukšana, peldēšana, slēpošana.
Mākslinieces A.Rubenes tekstildarbu izstāde kultūras centra Mazajā zālē būs apskatāma līdz nedēļas beigām. |