ogresfakti Publicēts: 2009-12-05 10:01:00 / Kārtība
Ziņot redakcijai
Jau ziņots, ka, saasinoties ekonomiskajai situācijai, zagļi un laupītāji Ogrē arvien retāk izvēlas savus upurus, vadoties pēc ārējām pazīmēm.
Līdz ar to apdraudēta ir daudz plašāka sabiedrības daļa - ne vien tā saucamie "biezie", bet arī cilvēki ar vidēju vai nelielu rocību. Turklāt laupītāji kļūst arvien "profesionālāki" un arvien rūpīgāk gatavojas uzbrukumiem. Tajā pat laikā valsts ieguldījums pilsoņu drošībā strauji sarūk - samazinās finansējums gan preventīvo pasākumu veikšanai, gan drošības iestāžu uzturēšanai.
Tā kā tā ir tikai seku, kas radušās dēļ ekonomiskās un cilvēku labklājības straujā krituma, likvidācija, tad ir skaidrs kā šī situācija tik ātri nemainīsies, un mums, kas esam šajos procesos iesaistīti, nāksies apbruņoties ar pacietību, vienam ar otru sadarboties, lai saglabātu savu un savu tuvinieku drošību. Un tas, ko varam izdarīt mēs paši, ir parūpēties par savu drošību tik, cik tas ir mūsu spēkos, nenoveļot šo atbildību uz valsti, policiju, apsardzes darbiniekiem.
Gāzes baloniņš ne vienmēr palīdzēs
Aikido Kultūras Federācijas instruktors Artūrs Spilbergs skaidro, ka šādā situācijā arvien vairāk jādomā par savu drošību pašiem. Turklāt atsevišķu pašaizsardzības paņēmienu apgūšana vai speclīdzekļu, piemēram, gāzes baloniņa līdznešana, daudzos gadījumos var izrādīties neefektīva, ja nebūsiet veiklāks un tālredzīgāks par uzbrucēju. Arī izmantojot gāzes baloniņu, jāprot novērtēt situācija – vide (baloniņu nevar izmantot telpās), vēja virziens (izpūšot baloniņu pret vēju, nodarīsiet kaitējumu pats sev). Neveiksmīgs mēģinājums pielietot gāzes baloniņu vai kādu citu speclīdzekli var radīt vēl bīstamāku situāciju - šī paša līdzekļa izmantošanu pret tevi pašu.
Drošība ir komplekss pasākums
"Pēc būtības cilvēki reti kad aizdomājas par bīstamām lietām, kamēr tās viņus neskar tieši, taču tad, kad tas pēkšņi notiek, domā tikai par seku likvidāciju un reti par cēloņu novēršanu" skaidro A.Spilbergs, "Turpretim likumpārkāpēji, bieži vien rūpīgi plāno savas darbības, nereti iegulda daudz spēka un enerģijas un noteikti rēķinās ar jūsu pretdarbību, izmanto māņu kustības, pārsteiguma momentu, kura dēļ jūsu fiziskajam spēkam varētu nebūt nekādas nozīmes. Tādēļ svarīgi ir veikt arī tādus pasākumus, kuri ļaus Tev izvairīties no nonākšanas bīstamā situācijā, kurā pret Tevi var tikt izmantoti dažādi līdzekļi,” teic A.Spilbergs.
Drošība ir komplekss pasākums. Nozīme ir visam – gan veselībai un fiziskajai formai, gan iekšējam līdzsvaram, jātrenē uzmanība un koordinācija, jāpazīst sava ķermeņa spējas un iespējas, jāmācās novērtēt vidi un apkārtējos cilvēkus. Būtiski saglabāt rīcībspēju stresa situācijā. Lai objektīvi novērtētu riska situāciju un zibenīgi pieņemtu lēmumus, vajadzīgs treniņš.
Tāpat kā veselības problēmu risināšanai var būt nepieciešams ilgāks laiks, arī apgūstot cīņas mākslu, jāapbruņojas ar pacietību. Reālā situācijā uz ielas apgūtos paņēmienus efektīvi varēsiet izmantot tikai tad, ja tos būsiet noslīpējuši līdz automātismam, jo uzbrucējs diez vai dos jums laiku situācijas analīzei un eksperimentiem. Vislabāk šādas iespējas kļūdīties izmantot vietā, kur to var izdarīt droši – treniņu zālē.
Aikido – „Harmonijas ceļš”
Aikido japāņu valodā nozīmē „Harmonijas ceļš”. Tā ir ne vien cīņas māksla, bet arī līdzeklis sevis pilnveidošanai. Treniņi jau no paša sākuma atvieglo mūsu dzīvi - pusotra stunda, ko pavadām vienā nodarbībā, ir laiks, kad varam atstāt aiz zāles durvīm domas par nesamaksātiem rēķiniem, parādiem un citām ikdienas likstām, atbrīvojot prātu un gūstot iespēju uz problēmām paskatīties no malas, tādējādi atrodot tām risinājumus. Nodarbībās iegūtās iemaņas palīdzēs gan riskantās situācijās uz ielas, gan arī ikdienā, novērtējot jebkuru dzīves situāciju un izvēloties tai atbilstošu risinājumu.
Cīņas mākslu vēsturē Aikido atvēra jaunu lappusi, izvirzot augstas morāles prasības pret cīņas iznākumu. Ja senāk jebkuras divkaujas mērķis bija nogalināt, tad Aikido māca izvairīties no sadursmes līdz pat galējai robežai, bet, ja tā tomēr sākusies, izmantot pretinieka spēku, kustības virzienu un citus faktorus, lai neitralizētu viņa agresiju, nodarot pēc iespējas mazāku kaitējumu gan uzbrucējam, gan sev pašam. Ļoti būtiska ir savu fizisko spēju un garīgā potenciāla apzināšanās, noskaidrojot to treniņu zālē. Atklājot un apzinoties savus trūkumus un vājās vietas, kā arī zinot savas stiprās puses, parasti audzēkņu vēlme pēc agresijas un sāncensības sarūk.
Pats sev miesassargs
Esi pats sev un savai ģimenei miesassargs. Kā tas jāsaprot? No vienas puses - sevis un tuvinieku pasargāšanu no bīstamām situācijām, no otras – gatavošanos šīm situācijām, saglabājot iekšējo līdzsvaru. „Daba cilvēkam ir devusi līdzekļus, kas ļāvuši izdzīvot no alu laikmeta līdz pat mūsdienām. Tie ir mūsu prāts, maņas, rokas un kājas, reakcija un citas īpašības, kas mūsdienās ir krietni vien notrulināti. Varbūt skanēs dīvaini, taču tavam „trauksmes uztvērējam” jābūt ieslēgtam nepārtraukti. Daba mūs katru ir apveltījusi ar tādu „ekstru”. To nevajadzētu apzināti atslēgt. Ja tu ej pa tumšu ielu, austiņās klausoties skaļu mūziku, rēķinies ar to, ka vari būt viegls mērķis uzbrucējam vai arī vienkārši nelaimes gadījuma upuris,” skaidro A.Spilbergs un uzsver, ka cīņas māksla pēc būtības nav nekas cits, kā mūsu Dabas doto īpašību aktualizēšana, mācot pilnvērtīgi izmantot savu ķermeni, prātu un garu. Kādu cīņas mākslu apgūt – tas jāizvēlas pašam. A.Spilbergs atzinīgi vērtē pašaizsardzības iemaņas, kuras apgūst gan karatē, tae-kvon-do, gan Kadačņikova un citās cīņas mākslās, papildus kurām dalībnieks iegūst labāku fizisko sagatavotību. „Vissvarīgākā vienmēr ir tava dzīvība un veselība. Vai to var likt svaru kausos ar līdzpaņemto maku vai citām tev dārgām mantām, kuras, iespējams, iekārojis laupītājs, ja visu to tu vari iegūt no jauna?” liek aizdomāties A.Spilbergs un uzsver, ka uzbrucējs vairāk vai mazāk paļaujas uz to, ka īstenos savus nodomus, tāpat kā tu domā, ka tas ar tevi nenotiks. Cilvēks, kas apguvis cīņas mākslu un kuram izdevies ļaundari neitralizēt, tam nenodarot miesas bojājumus, pārtrauc vardarbības ķēdi un dod ieguldījumu visas sabiedrības drošībā.
Aikido nodarbības notiek arī Ogrē. Tām var pieteikties pa tālruni 29171013, vai rakstot uz e-pastu: arturs.spilbergs@gmail.com. |