Fakti.lv Publicēts: 2017-12-15 15:16:00 /
Ziņot redakcijai
Gatavojoties Ogres pilsētas 90 gadu jubilejas svinībām, kas notikusi nākamgad, līdz taustāmam rezultātam nonākusi novada logotipa izstrāde.
Tā sākusies 2014.gadā. Nu pēc Ogres novada Kultūras konsultatīvās komisijas iniciatīvas ir izstrādāta logotipa skice. Tajā savu redzējumu ielikuši komisijas sastāvā esošie mākslinieki – Ogres novada Kultūras centra māksliniece Ūna Laukmane, Ogres Vēstures un mākslas muzeja mākslinieks Māris Ruskulis un Ogres novada pašvaldības Būvvaldes mākslinieks Gunārs Platpīrs. “Sākam ar grafiskās zīmes izstrādi, ņemot vērā, ka ir veiktas ļoti daudz aptaujas, izstrādāta stratēģija,” norāda komisijas vadītāja Antra Purviņa. Logotipa izstrādei pieaicināts arī neatkarīgs speciālists – mārketinga un komunikāciju speciālists Pēteris Pūrītis, kurš komunikācijas jomā strādā jau 30 gadus, bet reklāmā un mārketingā – 20 gadus.
“Kritēriji, kas ir svarīgi jebkuram logotipam – ir jābūt skaidri redzamai atšķirībai, šai zīmei ir jābūt ar savu raksturu, jo zīmei, tāpat kā cilvēkam ar savu personību, jādzīvo, mijiedarbojoties ar cilvēkiem un jārada noteiktu sajūtu kopumu. Ir jābūt iespējai zīmi piepildīt ar jēgu. Ir svarīgi, kādas ir zīmes proporcijas, no kā izriet zīmes lietojamība, lasāmība, iespējas “spēlēties” ar viņu, attīstīt, ļaut viņai dzīvot,” skaidro P.Pūrītis.
“Ņemu kā paraugu krāsu torņus, kas ir Ogres pilsētai apstiprināti, kas būtu jālieto māju fasādēs un vispār pilsētvidē. Pelēkais un zilais. Logo ir veidots kā ornaments, raksts, izmantojot Ogres nosaukuma burtus. Kā svarīgs moments iedzīvotāju aptaujās parādījās centrs – Ogre, kā Latvijas centrs,” norāda skices autore Ūna Laukmane.
“Šai zīmei ir raksturīgi, ka tā ir ļoti daudznozīmīga un reizē nezaudē pati savu raksturu. Gandrīz visi cilvēki, kas to ierauga, nolasa vispirms pirmo līmeni – tie ir četri burti. Tas rada sajūtas, kas saistītas ar Latviju, vēsturi, mūsdienām. Princips, pēc kura veidojās logotips, ir laukums, kas ir 26x26 kvadrātus liels. Princips veidot ornamentu no nelieliem kvadrātiņiem, ir izmantots vissenākajā vēsturē, ar ko saistīta logotipa skices līdzība ar senajām latvju zīmēm. Šis pats princips bija ārkārtīgi svarīgs, kad 70-80 gados parādījās pirmā datorgrafika, kad viss, ko redzam uz datora veidojās no maziem kvadrātiņiem – pikseļiem. Šis pats princips ir pazīstams arī māksliniekiem – noformētājiem un pat tādām mūsdienīgām lietām kā QR kodi. Princips veidot attēlu matemātiski no nelielām šūnām, ir pazīstams arī grāmatvežiem. No pikseļiem veidoto attēlu mode atgriežas arī datorspēlēs. Līdz ar to, ja runājam par laikmetu, tad šī pieeja ir reizē gan vēsturiska, sena, gan mūsdienīga. Šādam logotipa stilam nav sava laikmeta, tas pielāgojas tai vajadzībai, kurai to vēlamies izmantot, pastiprinot to ar šo logotipu, vai izmantojot to kā spēcīgu parakstu zem tā, ko mēs darām,” turpina P.Pūrītis, skaidrojot, ka šobrīd izstrādāta vien logotipa formas skice, vēl nerunājot par krāsām un pielietojuma vīziju.
Tomēr jau šobrīd logotipā iekļauta dziļa simboliska jēga. Tā centrā esošais kvadrātiņš simbolizē novada centru, nesot novada lielākās pilsētas nozīmi. Vienlaicīgi logotipā var ieraudzīt ielu krustojumus, ļaujot logo uztvert kā visa novada karti. “Pateicoties logotipa formai, to varam izmantot kā logu, caur kuru, šķirot lappusi pa lappusei, varam redzēt nelielu daļu no satura, kas ir nākošajā lappusē. Logotipa proporcijas ir līdzīgas Latvijas karoga proporcijām. Pateicoties kvadrātiņu stilam, logotipu var izmantot dažādākā veida prezentācijas materiālu ražošanai,” stāsta P.Pūrītis.
“Novads iegūs logotipu, ko būsim radījuši mēs paši, un par to ir liels prieks,” norāda Ogres novada domes priekšsēdētājs Egils Helmanis, “Paši saviem spēkiem varam izdarīt daudz vairāk un labāk, tikai vajag izmantot savus cilvēkus, to ko viņi dara un māk, viņu talantus.”
Vairāk - pievienotajā sēdes tiešraides video fragmentā. |