Trešdien, 28.septembrī, domes deputāti atkārtoti apstiprināja saistošos noteikumus par Lielvārdes novada simboliku. Kā iepriekš tika solīts, par simbolikas jautājumu atbildīgie pašvaldības speciālisti bija apkopojuši dažādu iestāžu viedokli par iepriekš pieņemto noteikumu atbilstību vispārīgi pieņemtajai praksei un likuma normām. Kā uzskatāmi materiāli deputātiem tika sagatavoti un komitejās izskatīti vairāk kā 15 citu pašvaldību līdzvērtīga prakse simbolikas, tostarp ģerboņu lietošanā (piem., Carnikavas, Cēsu, Jaunpiebalgas, Jelgavas, Jēkabpils, Jūrmalas, Kuldīgas, Ogres, Olaines, Pļaviņu, Rīgas, Rēzeknes, Rundāles, Salaspils, Skrundas, Valmieras gadījumi).
Pašvaldība, aicinot komentēt iepriekš apstiprināto saistošo noteikumu saturu, vērsās Heraldikas komisijā, kā arī pie Vides aizsardzības un reģionālas attīstības ministrijas (VARAM) pārstāvjiem, kas atbild par pašvaldību saistošo noteikumu apstiprināšanu.
VARAM Pašvaldību departamenta direktors savā atbildē pašvaldībai norādījis, ka „Ģerboņu likuma 7.pants paredz reģistrēta ģerboņa īpašnieka izņēmuma tiesības. Atbilstoši 7.panta pirmajai un otrajai daļai ģerboņa īpašniekam ir izņēmuma tiesības izmantot ģerboni un aizliegt to izmantot jebkurai citai personai. Izņēmuma tiesības uz ģerboni var nodrošināt ar tā reģistrāciju, un par ģerboņa īpašnieku ir uzskatāma persona, uz kuras vārda ģerbonis ir reģistrēts. Savukārt Ģerboņu likuma 8.panta pirmā daļa paredz, ka ģerboņa īpašniekam, uz kura vārda reģistrēts ģerbonis, ir tiesības to lietot un nodot lietošanas tiesības citām personām. Tādējādi Ministrijas ieskatā, ja ģerbonis ir reģistrēts uz pašvaldības vārda, pašvaldība ir tiesīga saistošajos noteikumos noteikt ģerboņa lietošanas nosacījumus, tajā skaitā ierobežojumus ģerboņa izmantošanai” (pilns VARAM skaidrojumsVARAM_atbilde.pdf).
Ņemot vērā, ka pašvaldība bija izskatījusi vairāk kā 15 citu pašvaldību saistošos noteikumus par simboliku, kur noteikti tādi paši vai līdzīgi ģerboņu un cita veida simbolikas lietošanas principi, pašvaldība lūdza Heraldikas komisijas pārstāvi komentēt raidījuma „Bez Tabu” sižetā sacīto, elektroniski pielikumā nosūtot arī citu pašvaldību saistošos noteikumus. Atbildē Heraldikas komisijas pārstāve rakstīja, ka komisijas kompetencē nav komentēt apstiprinātus saistošos noteikumus, papildus norādot, ka noteikumu prasības nevarētu būt stingrākas, kā likumā „Par Latvijas valsts ģerboni”. Jāpiebilst gan, ka VARAM savā atbildē pašvaldībai norādīja, ka ”likums ”Par Latvijas valsts ģerboni” ir attiecināms uz Latvijas valsts ģerboņa (lielā valsts ģerboņa, mazā valsts ģerboņa un papildinātā mazā valsts ģerboņa) lietošanu, bet ne uz pašvaldības ģerboņa un citas pašvaldības simbolikas izmantošanu”.
Šī brīža apstiprinātajos saistošos noteikumos par simboliku, atšķirībā no iepriekšējās redakcijas, veiktas korekcijas, lai simbolikas izmantošana iedzīvotājiem būtu pēc iespējas saprotamāka. Kā viena no veiktajām korekcijām ir ieviestais simbolikas lietošanas pārejas posms juridiskām un fiziskām personām. Ja simbolika lietota pirms noteikumu spēkā stāšanās, fiziska persona to ir tiesīga izmantot bez pašvaldības atļaujas līdz 2017. gada 30.jūnijam. Pēc noteiktā termiņa fiziskas personas ir tiesīgas izmantot Simboliku saskaņā ar noteikumu prasībām, nepieciešamības gadījumā saņemot Simbolikas komisijas atļauju. Turpretī juridiskas personas drīkst bez atļaujas lietot simboliku divus mēnešus pēc noteikumu spēkā stāšanās.
Svarīgi piebilst, ka noteikumos atrunāta divu veidu simbolu– ģerboņu un logotipa – lietošana. Lielvārdes novada logotipu pašvaldība izstrādājusi Lielvārdes novada vārda popularizēšanai. Līdz ar to logotipa lietošana nekomerciālos nolūkos nav jāsaskaņo, izņemot gadījumus, ja to izvieto uz celtnēm vai konstrukcijām. Savukārt, ja uzņēmējs logotipu izmanto komerciālos nolūkos, tā izplatīšanai jābūt saskaņotai ar Simbolikas komisiju.
Turpretī Lielvārdes novada, Lielvārdes pilsētas, Jumpravas un Lēdmanes pagastu ģerboņus bez atļaujas drīkst lietot pašvaldības dome, pašvaldības izveidotās iestādes un institūcijas, pašvaldības kapitālsabiedrība un aģentūra, kā arī pašvaldības amatpersonas, pildot amata pienākumus. Tāpat, kā noteikts Ģerboņu likumā, ģerboņus bez saskaņošanas drīkst lietot arī enciklopēdijās un mācību līdzekļos, kā arī citos zinātniska un uzziņu rakstura izdevumos. Ģerboņus bez papildu saskaņojuma var lietot arī tad, ja Pašvaldība ir oficiālais pasākuma/projekta atbalstītājs.
Ģerboni bez saskaņošanas ar Simbolikas komisiju var lietot fiziskas personas personīgām vajadzībām un fiziskas un juridiskas personas, veidojot aktuālo notikumu apskatu, izņemot, ja ģerboņu lietošana maldina par lietotāja juridisko statusu, kā arī, ja ģerboņi tiek lietoti komerciālos nolūkos vai nekomerciālos nolūkos produkcijas izgatavošanai un/vai izplatīšanai. Svarīgi atcerēties, ka jebkura veida simbolikas lietošanas gadījumos jāgarantē pienācīga cieņa.
Saistošie noteikumi par simboliku, kā arī nolikums par Simbolikas komisiju stāsies spēkā pēc saistošo noteikumu apstiprināšanas VARAM un to publicēšanas pašvaldības izdevumā „Lielvārdes Novada Ziņas”.