Ogres novada domes Sabiedrisko attiecību nodaļa Publicēts: 2015-01-14 11:01:00 /
Ziņot redakcijai
Ogre un Jelgava atrodas upju krastos, un abās pašvaldībās plūdi sagādā ne mazums raižu.
Zinot to, ka Jelgavā civilās aizsardzības jautājumu risināšanā ir krietni priekšā citām pašvaldībām, 13.janvārī Ogres novada domes priekšsēdētājs Artūrs Mangulis, priekšsēdētāja vietniece Ineta Tamane, izpilddirektora pirmais vietnieks Pēteris Špakovskis, pašvaldības policijas priekšnieks Uģis Ulmanis, Valsts Ugunsdzēsības un glābšanas dienesta Ogres daļas komandiera vietnieks, un vairāki pašvaldības administrācijas speciālisti devās iepazīties ar jelgavnieku pieredzi šajā jomā.
Pēc tikšanās ar Jelgavas pilsētas domes priekšsēdētāja vietniekiem Aigaru Rubli un Juriju Strodu un pašvaldības izpilddirektori Irēnu Škutāni Ogres pašvaldības pārstāvji devās uz Pašvaldības Operatīvās informācijas centru (POIC), kura galvenā funkcija ir informācijas vākšana, apstrāde un pārraidīšana operatīvajiem dienestiem un Civilās aizsardzības komisijai. POIC vadītājs Gints Reinsons un Jelgavas pilsētas pašvaldības iestādes „Pilsētsaimniecība” vadītās Māris Mielavs sniedza izsmeļošu informāciju par šīs centra darbu, iepazīstināja ar mūsdienīgo aprīkojumu.
2011.gada sākumā atklātais POIC ir iestāde, par kādu citas pašvaldības, tostarp ari Ogres novada pašvaldība var tikai sapņot. Jelgava ir pirmā pilsēta Latvijā, kur ir izveidots šāds centrs, kas ir lielisks paraugs, pēc kura civilās aizsardzības sistēmu varētu veidot citas pašvaldības. Jāpiebilst, ka Jelgavas pašvaldībai POIC izveidei veiksmīgi izdevies piesaistīt Eiropas Savienības struktūrfondu finansējumu.
POIC darbu koordinē Jelgavas pilsētas pašvaldības iestāde „Pilsētsaimniecība”, POIC ir visaptverošs saziņas un informācijas apkopošanas mehānisms, kurš nodrošina tiešu komunikāciju starp Jelgavas pilsētas iedzīvotājiem, infrastruktūras uzturētājiem, operatīvajiem dienestiem, valsts un pašvaldības iestādēm, komercsabiedrībām un civilās aizsardzības komisiju.
POIC izveidotas četras struktūrvienības: Krīzes situāciju novēršanas vadības centrs, Pašvaldības policijas Operatīvā vadības nodaļa, Satiksmes vadības centrs un vienots dispečerpunkts, kas strādā ar Problēmu uzskaites kontroles sistēmu.
POIC darbojas diennakts režīmā - iedzīvotāji ar to var sazināties ikdienas 24 stundu laikā pa bezmaksas tālruni, saziņai ir arī elektroniskais pasts un interaktīvā karte.
No šī centra var uzraudzīt gan ielu krustojumus, transporta plūsmu, ielu apgaismojumu, analizēt informācija no piecām pašvaldības ierīkotajām meteoroloģiskajām stacijām, ūdens līmeņa svārstības upēs, sabiedrisko kārtību pilsētas publiskajā telpā – uz ielām, skvēros u.c. Jelgavā ir uzstādītas 84 video novērošanas kameras. Var teikt, ka no POIC ir redzams viss – arī tas, kur konkrētā brīdi, piemēram, tiek greiderēta iela, kur jānomaina ielu apgaismojuma lampas utt. Centrā pieejamo ģeotelpisko sistēmu izmanto digitālo karšu izveidei par pazemes inženiekomunikācijām, ūdens līmeņa kontrolei plūdu riska teritotijās un plūdu situāciju modelēšanai. Tā varētu turpināt vēl un vēl.
Nenoliedzami, šāda vienota informācijas sistēma ir lielisks priekšnosacījums civilās aizsardzības darba organizēšanai. „Mēs tiešām varam apskaust jelgavniekus par šo centru un darba organizāciju civilās aizsardzības jomā un komunālās saimniecības darbā. Jelgavas pašvaldība ir vismaz desmit soļus priekšā citām, arī mūsu pašvaldībai,” atzīst P.Špakovskis, vienlaikus paužot gandarījumu par kolēģu veikumu – vismaz ir, no kā pamācīties, pieredzi apgūt.
Jelgavā Civilās aizsardzības komisija 23 cilvēku sastāvā darbojas bijušā Jelgavas rajona teritorijā – Jelgavas pilsētā, Jelgavas novadā un Ozolnieklu novadā. Atšķirībā no Ogres Civilās aizsardzības komisijas, kuras koordinēšanas darbu veic pašvaldības policijas priekšnieks, Jelgavas pašvaldībā šī darba veikšanai izveidots civilās aizardzības speciālista amats. „Civilajā aizsardzībā ļoti būtiska nozīme ir preventīvajam darbam. Sadarbībai starp visiem dienestiem ir jānotiek ikdienā un regulāri – tad arī ārkārtas situācijā varēs operatīvāk rīkoties. Šis process kādam nepārtraukti ir jāvada, jākoordinē, un mūsu pašvaldībā to sekmīgi dara civilās aizsardzības speciālists, šāda amata esamība noteikti attaisnojas,” atzīst J.Strods.
Abu pašvaldību pārstāvji dalījās pieredzē iepirkumu organizēšanu plūdu situācijās, lai operatīvi varētu nodrošināt nepieciešamo tehniku un inventāru, par civilās aizsardzības mācību organizēšanu, civilās aizsardzības plāna izstrādāšanu un citiem jautājumiem.
|