Fakti.lv
Autorizācija

Lietotājs:
    Parole:

Noderīgas saites:

Fakti.lv/ogresnovads.lv
  Publicēts: 2023-04-06  11:29:00 /
 
 Ziņot redakcijai  

6. aprīlī Ogres novada Kultūras centrā notika forums "Jauniešu atkarību profilakse Ogres novadā – sākam sarunu!", kurā piedalījās Ogres novada izglītības iestāžu pedagogi, skolēni, vecāki un citi interesenti.

Konferenci atklāja Ogres novada pašvaldības Izglītības pārvaldes vadītājs Igors Grigorjevs, kurš pateicās konferences dalībniekiem par lielo interesi apmeklēt šo pasākumu un atzina, ka ne tikai Ogres novadā, bet arī Latvijā kopumā dažādas atkarības jauniešu vidū pieaug, turklāt saskaramies arī ar šī netikuma vissmagākajām iespējamām sekām.

“Lai mazinātu šo atkarību, mums ir jāveido kopīga izpratne par šo komplekso problēmu, un arī šīsdienas konferences mērķis ir visiem iesaistītajiem - jauniešiem, pedagogiem, vecākiem un citiem - iegūt vienotu informāciju par šo problēmu, lai pēc tam mēs visi kopā un katrs atsevišķi to varētu risināt savās skolās, mājās, draugu lokā,” atzina I.Grigorjevs.

Konferences dalībniekus uzrunāja arī Ogres novada pašvaldības domes priekšsēdētājs Egils Helmanis, kurš atzina, ka jauniešu atkarības ir ļoti nopietna un aktuāla tēma, kas liek domāt arī par līdzatbildību. “Nevaram spēlēt atbildības futbolu starp ģimeni, skolu, draugiem, jo mēs visi esam līdzatbildīgi par līdzcilvēkiem – kas ar viņiem notiek, kādus ceļus viņi iet,” sacīja E.Helmanis, piebilstot, ka bieži vien, risinot atkarību problēmas, tās nevar novērst moralizējot vai nosodot, bet daudz ko var mainīt attieksme, savs piemērs vai rīcība, līdzās būšana, vienkārša saruna ar līdzcilvēku, kuram tādas problēmas ir.

Konferencē uzstājās Slimību profilakses un kontroles centra Pētniecības un veselības statistikas departamenta Atkarības slimību riska analīzes nodaļas vecākā sabiedrības veselības analītiķe Una Mārtiņsone, kura pastāstīja par atkarības profilaksi skolās un iepazīstināja ar pētījuma rezultātiem par situāciju Latvijas vispārizglītojošās iestādēs (ar pētījuma rezultātiem var iepazīties: https://www.spkc.gov.lv/lv/media/18489/download?attachment) un atkarību profilakses rīcības plāna īstenošanu.

Psihoterapeite, atkarību speciāliste, biedrības “Esi brīvs” valdes priekšsēdētāja Dace Caica ieskicēja jauniešu dzīves saturu un vajadzības, kā arī runāja par kognitīvo disonansi. D.Caica uzsvēra, cik ļoti jauniešiem nepieciešama sarunāšanās, tāpēc pieaugušajiem, kuri ir līdzās jauniešiem, ieteica ieplānot sarunu vai turpināt nepabeigtu sarunu, parādīt savas rūpes, pievērst uzmanību jauniešu ķermeņa valodai, iedrošināt viņus būt atklātiem un sarunāties, nevis "lasīt lekcijas".

Konferencē uzstājās arī ārste – narkoloģe Ilze Maksima, kura informēja, ka atkarība ir centrālās nervu sistēmas slimība, kas izpaužas kā vielu vai procesu lietošanas traucējumi, kas tiek turpināti, kaut radušās kaitējošas sekas. Atkarību var skaidrot ar smadzeņu atalgojuma sistēmas darbības traucējumiem, kad mainās šūnu kodolos esošā informācija Atkarība ir primāra, hroniska, progresējoša slimība, kas palielina invaliditātes veidošanās un mirstības risku.

Ārste pastāstīja, ka atkarību izraisoši faktori ir dažādi: iedzimtība, ģimenes atmosfēra, tradīcijas un audzināšana, arī piedzīvota fiziska, seksuāla vai emocionāla vardarbība; socializēšanās veids, vēlme iekļauties, iegūt statusu vai pieņemšanu (vienaudžu vidū). Atkarību var izraisīt arī pazemināta patības un atbildības sajūta, izklaide (atpūtas veidi, azartspēles, totalizatori); mudinājumi no masu medijiem, kino, sociāliem tīkliem un arī nepietiekama psihoizglītošana un psihiskās veselības aprūpe.

I.Maksima norādīja, ka atkarību izrausošu vielu lietošanas iemesli ir dažādi – vispārēja labsajūta, iespēja labāk justies, uzlabot veiktspēju, vai arī vienkārši aiz ziņkārības un apkārtējo spiediena. Un atkarības ir dažādas – vielu (alkohols, narkotikas, nikotīns, cukurs, ēšana u.c.), uzvedības (smēķēšanas/veipošanas process, spēles, darbs, iepirkšanās, ekstremālais sports, slimošana, kompulsīva tīrīšana u.c.), kā arī attiecību (līdzatkarība, atkarība no otra un attiecībām, sekss u.c.).

Ārste pastāstīja, ka ir vairāki faktori, pēc kuriem var noteikt, vai cilvēks cieš no kādas atkarības, piemēram, notiek izmaiņas cilvēka uzvedībā, emocionālās reakcijās, attieksmē, ārējā izskatā un fiziskajā veselībā. Ārste dalījās arī ar informāciju, kas var noderēt jauniešiem, vecākiem, skolotājiem. Piemēram, ieteikumi bērnu un pusaudžu atkarību izraisošo vielu lietošanas un procesu atkarības pazīmju agrīna atpazīšana, profilakse un palīdzības iespējas: https://www.spkc.gov.lv/lv/media/17327/download?attachment

Padomi, kā runāt ar pusaudzi par smēķēšanu un alkoholu, atrodami: https://www.spkc.gov.lv/sites/spkc/files/data_content/informativais_bukletswww_m1.pdf

Par dažādām atbalsta grupām: anonīmie alkoholiķi www.aa.org.lv, anonīmie narkomāni www.na-latvija.lv, anonīmie spēlmaņi www.as.org.lv, līdzatkarīgie www.alanon.org.lv, pieaugušie alkoholiķu bērni www.pab.org.lv.

Konferences otrajā daļā klātesošie strādāja darba grupās, visi kopā domājot par to, kā mazināt atkarību izraisošo vielu un procesu izplatību jauniešu vidū.

Forumu organizēja Ogres novada Sporta centra veselības veicināšanas nodaļa jeb Oveselība, Ogres novada Izglītības pārvalde un Ogres novada Kultūras centrs.
Pievienot komentāru:     

   Vārds vai segvārds:*
  Skaitlis "7":*   
   Komentārs:*

    


Portāla Fakti.lv vadība neatbild par rakstiem pievienotajiem apmeklētāju komentāriem, kā arī aicina to autorus, rakstot atsauksmes, ievērot morāles un pieklājības normas, nekurināt un neaicināt uz rasu naidu, iztikt bez rupjībām. Lūguma neievērošanas gadījumā rakstu komentēšanas iespēja var tikt liegta.

        


 1. 

1
Aktuāli
Jaunākās ziņas
Arhīvs
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        


© JP. Visas tiesības rezervētas.  | Kontakti  | Reklāma portālā  | Komentāri portālā  | Autortiesības