ogresnovads.lv Publicēts: 2012-02-08 14:14:00 / Sabiedrība
Ziņot redakcijai
Otrdien Ogrē noslēdzās Hengelo pašvaldības pārstāvju divu dienu vizīte.
Jau ziņots, ka Ogrē šīs nedēļas sākumā viesojās Ogres sadraudzības pilsētas Hengelo (Nīderlande) pašvaldības pārstāvji, lai iepazītos ar sociālo un medicīnisko aprūpi Ogrē un Madlienā, kā arī uzzinātu par dažādu energoefektivitātes, videi draudzīgu un veselības veicinošu projektu īstenošanu, lai rastu sadarbības iespējas abu pašvaldību starpā.
Iepazīstas ar darbu Madlienā
Vizītes otrajā dienā viesi devās uz Madlienu, kur tikās ar ģimenes ārsti Gaidu Bērziņu, pansionāta "Madliena" vadītāju Alvaru Šteinbergu, darbiniekiem un klientiem, kā arī iepazinās ar biedrības "Otrās mājas" vadītāju Liliju Paegli un biedrības izveidošanās vēsturi, paveiktajiem darbiem un nākotnes plāniem.
Tiekas ar ģimenes ārsti
Viens no Hengelo pārstāvjiem, Ari Fāss (Arie Faas), ir ģimenes ārsts ar vairāk kā 30 gadu darba pieredzi šajā jomā, tādēļ viņam bija interesanti iepazīties ar sociālo darbu un ģimenes ārstu prakses vietām Latvijā, kā arī ar šiem speciālistiem pārrunāt aktuālākās problēmas, darba specifiku. G. Bērziņa, kurai arī ir vairāk kā 30 gadu darba pieredze, Hengelo pārstāvjiem pastāstīja, ka viņa strādā gan Madlienā, gan blakus pagastā – Ķeipenē, un apkalpo ap 2450 pacientu, dienā – vidēji 25, ir 1 – 2 mājas vizītes dienā. Ģimenes ārsta praksē strādā divas ārsta asistentes. Tā kā Latvijā ģimenes ārstu prakses sāka ieviest 90. gadu sākumā, šī ir jauna sistēma, kura vēl attīstās, tādēļ tajā ir vēl daudz nepilnību. G. Bērziņa atklāja, ka šobrīd lielākā uzmanība viņas darbībā tiek pievērsta visu paaudžu veselības aprūpei un veicināšanai, kā arī vecu cilvēku motivēšanai aktīvi kustēties un neaizmirst par veselīgu dzīvesveidu. Šiem jautājumiem pastiprināta uzmanība tiek pievērsta arī Nīderlandē, tādēļ abu ārstu starpā izvērtās interesanta diskusija, turklāt G. Bērziņa pasniedz lekcijas topošajiem ārstiem, kā arī savā praksē uzņem jaunos ārstus, lai viņi varētu apgūt šī darba specifiku. G. Bērziņas ģimenes ārsta praksei ir noslēgts līgums arī ar Madlienas vidusskolu, kā rezultātā regulāri tiek apsekoti skolēni un nepieciešamības gadījumā sniegta pirmā palīdzība, kā arī tiek veikts profilaktiskais darbs. Ārste pastāstīja arī par to, ka laukos, kur ārsta pakalpojumi nav tik pieejami, nereti pacienti vēlas, lai ārsts būtu pieejams visu diennakti, tādēļ savai ģimenei un atpūtai nereti pāri paliek visai maz laika. Šajā ziņā atvieglojums ir konsultatīvā tālruņa ieviešana Latvijā, pa kuru iedzīvotāji var saņemt kvalitatīvu pirmo konsultāciju par jautājumiem, kas saistīti ar veselību. Hengelo pārstāvji bija patīkami pārsteigti par šīs ģimenes ārsta prakses vietas darba organizāciju, attīstību, progresīvajām idejām un aicināja Gaidu Bērziņu doties pieredzes apmaiņā arī uz Nīderlandi.
Vērtē sadarbības iespējas ar pansionātu
Viesi tika uzņemti arī Madlienas pansionātā. Pansionāta vadītājs A. Šteinbergs pastāstīja par pansionāta izveidošanās vēsturi, ēkas pielāgošanas darbiem pansionāta vajadzībām, jo sākotnēji tā celta kā viesnīca. Šobrīd pansionātā uzturas 83 klienti vecumā no 49 līdz pat 103 gadiem, no kuriem 38 ir tādi, kuri nevar kustēties un sevi apkopt. Pansionāta vadītājs arī pastāstīja par nākotnes iecerēm. Jau izstrādāts tehniskais projekts piebūves celtniecībai pie pansionāta, ko plānots izmantot kā dienas centru veciem cilvēkiem, kur viņi varētu saņemt nepieciešamo aprūpi un uzraudzību, bet vakarā atgriezties pie tuviniekiem, kuri ikdienā ir aizņemti darbā. Vadītājs arī pastāstīja, ka, lai īstenotu projektu, nepieciešams finansējums, bet, startējot kādā ES struktūrfondu izsludinātā projektu konkursā – līdzfinansējums. No valsts puses projekts nav apstiprināts, par argumentu minot – tas atrodas pie pansionāta. Meklēti arī sadarbības partneri Igaunijā, diemžēl tur nevienai iestādei šāda veida projekts nav tik tālu sagatavots. Hengelo pārstāvji izrādīja patiesu ieinteresētību, lai projektu izdotos īstenot, tādēļ lūdza sagatavot informāciju viņiem, lai varētu meklēt kādu sadarbības partneri Nīderlandē. A. Šteinbergs arī minēja vēl kādu no nākotnes plāniem – uzlabot ēkas energoefektivitāti, jo ilgstoša sala laikā ēka izsalst, tādēļ plānota ēkas fasādes un jumta siltināšana, kā arī saules paneļu uzstādīšana, ar kuru palīdzību pansionātā varētu iegūt silto ūdeni.
Ar Hengelo pārstāvjiem tika pārrunāts arī jautājums par brīvprātīgo iesaistīšanu šajā darbā. Pēdējo 3 gadu laikā pansionāts aktīvi izvietojis informāciju dažādās informācijas vietnēs par brīvprātīgo meklēšanu, tomēr reāli šo darbu veikusi tikai viena sieviete divus vasaras mēnešus. A. Šteinbergs minēja iemeslu, kāpēc brīvprātīgo darbs nav tik izplatīts, kā, piemēram, Nīderlandē, -brīvprātīgie galvenokārt dzīvo Rīgā, bet nav iespējams viņiem nodrošināt transportu vai dzīvošanu uz vietas. Tomēr pansionātā labprāt savu prakses darbu veic studenti. Pansionāta vadītājs vērsa uzmanību arī uz to, ka darbiniekiem, kuri strādā pansionātā, ir zems atalgojums, grūti arī piesaistīt speciālistus no citām pilsētām, tādēļ maksimāli tiek izglītoti tie, kuri jau strādā pansionātā.
Hengelo pārstāvis Ari Fāss, izvērtējot šo situāciju, izteica viedokli, ka šādiem apstākļiem ir divas puses – protams, ja nevar piesaistīt attiecīgu speciālistu, cieš klienta aprūpes kvalitāte, tomēr tā ir iespēja pansionāta darbiniekiem gūt lielisku pieredzi un apgūt aizvien jaunas zināšanas.
Hengelo pārstāvji par pansionātā redzēto un dzirdēto bija patīkami pārsteigti un atzina, ka gaišās un mājīgās telpas, kā arī šeit dzīvojošo cilvēku smaidīgās sejas liecina par pansionāta darba kvalitāti un nepieciešamību, ievēroja pozitīvo saskarsmi starp personālu un klientiem.
Pārsteigti par biedrības aktivitāti
Iepazīšanās ar Madlienu noslēdzās biedrības "Otrās mājas" mājīgajās telpās, kur par šīs organizācijas darbu pastāstīja biedrības vadītāja Lilija Paegle. Viņa atzina, ka pirms aktīvās rīcības biedrības un visu madlieniešu labā bija nonākusi depresijā un cieta no mazvērtības sajūtas, tomēr, uzsākot aktīvi darboties 2003. gadā, sev piesaistījusi domu biedrus un guvusi arī pagasta pārvaldes atbalstu, kā rezultātā Madlienā izveidota aktīva, radoša sabiedriskā organizācija. Biedrība šo gadu laikā īstenojusi jau 6 projektus, bet ar to darbs nebūt nav apstājies – padomā jau ir nākamie. Plānots iekārtot datortelpu, iegādāties cepeškrāsni kulinārijas nodarbību vajadzībām, izremontēt vēl vienu telpu radošo nodarbību organizēšanai, nomainīt jumtu, vienu no garāžas telpām pielāgot sportisko aktivitāšu veikšanai, otru izmantot kā vietu, kur stāvētu speciāli cilvēkiem ar kustību traucējumiem aprīkots busiņš. Nīderlandieši bija pārsteigti par organizāciju, kura strādā ar tik dažādām mērķgrupām (invalīdi, pensionāri, bezdarbnieki, daudzbērnu un vientuļie vecāki, citi krīzes situācijā nonākušie), kā arī veic tik daudz funkcijas: dažādu programmu ietvaros veic labdarību, izdalot pārtikas pakas un dāvanu kartes; izglīto un iesaista cilvēkus, nodrošinot viņiem radošās nodarbības, dažādas lekcijas un aktivitātes.
Svarīgi kopīgi mērķi un ideja
Atgriežoties no Madlienas, Ogres novada pašvaldībā, iesaistoties dažādiem sociālā darba un pašvaldības speciālistiem, notika diskusija, pārrunājot Hengelo pārstāvju gūtos iespaidus par redzēto Ogrē un Madlienā, kā arī par iespējām pārņemt nīderlandiešu pieredzi, smagi slimajiem cilvēkiem bez piederīgajiem nodrošinot iespēju pavadīt savas pēdējās mūža dienas mājīgi iekārtotās telpās, kur viņu aprūpi nodrošina brīvprātīgā darba veicēji. Šāda sistēma Nīderlandē ir ļoti izplatīta, un kas zina, varbūt jau tuvākā nākotnē šāda iespēja tiks nodrošināta arī Latvijā. "Ja ir kopīgi mērķi, tad var atrast arī kopīgas sadarbības iespējas. Svarīgi izstrādāt ideju un to pamazītēm īstenot, sākot ar mazumiņu," atvadoties atzina Hengelo pārstāvji. |