ogresnovads.lv Publicēts: 2012-02-07 09:32:00 / Pašvaldība
Ziņot redakcijai
6. un 7.februārī Ogrē viesojas sadraudzības pilsētas Hengelo (Nīderlande) pašvaldības pārstāvji, lai iepazītos ar sociālo un medicīnisko aprūpi Ogrē, kā arī uzzinātu par dažādu energoefektivitātes un videi draudzīgu projektu īstenošanu, lai rastu sadarbības iespējas abu pašvaldību starpā.
Pirmdienas rītā viesi no Hengelo – Kīss van Hofs (Kees van Hoff), Ari Fās (Arie Faas) un Henijs Meijvis (Henny Meijvis) tikās ar Ogres novada domes priekšsēdētāju Edvīnu Bartkeviču un priekšsēdētāja vietnieci Vitu Pūķi, lai pārrunātu aktualitātes dažādu projektu īstenošanā, kas saistīti gan ar atkritumu apsaimniekošanu, gan zaļās enerģijas iegūšanu un izmantošanu, energoefektivitātes uzlabošanu, kā arī apspriestu veselības un sociālās aprūpes jautājumus.
Galvenais vizītes mērķis – iepazīties ar veselības un sociālo aprūpi - ģimenes ārstu praksēm, pansionātiem, dažādu profilu atbalsta centriem. Hengelo pārstāvji uzskata, ka, lai veidotu veiksmīgu medicīnas sistēmu, viens no pamatnosacījumiem ir savstarpējā komunikācija gan starp ārstiem, gan sociālajiem darbiniekiem, brīvprātīgajiem un pašvaldību.
Hengelo pārstāvji apskatīja pašvaldības aģentūru "Dziednīca", izvēršot diskusiju gan ar iestādes direktoru Jāni Meijeru, gan ar Sandru Saldnieci, kurai p/a "Dziednīca" ir ģimenes ārsta prakses vieta. Viesi interesējās par to, cik ārstei ir pacientu, kāda ir darba specifika, kā tiek nodrošināta medicīniskā palīdzība veciem vai smagi slimiem cilvēkiem, jo Nīderlandē sociālās aprūpes jomā šobrīd liela vērība tiek pievērsta tieši veco, smagi slimo un vientuļo cilvēku aprūpei. Interesanti, ka Hengelo ir pieejams pakalpojums smagi slimiem cilvēkiem, kuri savas pēdējās dienas var pavadīt mājīgi iekārtotā ēkā un kuru aprūpi nodrošina brīvprātīgie un viena profesionāla medmāsa, bet ēkas uzturēšanu nodrošina iedzīvotāju ziedojumi. Arī ģimenes ārstu praksēs kopā ar ārstu strādā divas medicīnas māsas, līdz ar to ir iespējams sniegt kvalitatīvāku pakalpojumu un nodrošināt ciešāku un individuālāku komunikāciju ar pacientiem. Nīderlandē ir izveidota spēcīga medicīnas sistēma, darbojas obligātā veselības apdrošināšana un daudzi medicīniskie un sociālie pakalpojumi tiek apmaksāti tieši caur veselības apdrošināšanu.
Viesi no Hengelo iepazinās arī ar Baibu Droni, sabiedrības veselības veicināšanas speciālisti, kā arī ar Līgu Jagmani, kura vada un organizē dažādas lekcijas un seminārus bērniem un jauniešiem par viņiem aktuālām tēmām Jaunatnes veselības centrā, un bija patīkami pārsteigti par p/a "Dziednīca" darbu un piedāvāto pakalpojumu klāstu. Šāda sistēma Nīderlandē nav attīstīta – tur šādi daudzfunkcionāli pakalpojumi vienuviet ir pieejami tikai lielākajās pilsētās, un ieteica noteikti neapstāties pie iesāktā, attīstīt jau izveidoto sistēmu un patiešām lepoties ar savu jau izveidoto bāzi.
Hengelo pašvaldības pārstāvji tikās arī ar dienas centra "Saime" vadītāju Juriju Lanovoju, kurš pastāstīja par centra darbu, klientiem, viņu aktivitātēm. Arī par "Saimes" darbu viesi no Hengelo bija pārsteigti – īpaši par to, ar kādām metodēm centra vadītājam izdodas sociālajā darbā iesaistīt brīvprātīgos, uz ko J. Lanovojs atbildēja – bieži vien cilvēks dodot vairāk saņem, kā prasot, turklāt brīvprātīgie dienas centrā par velti var apgūt dažādus mūzikas instrumentus un iegūst ļoti vērtīgu pieredzi, sadarbojoties ar „Saime” klientiem.
Pirms došanās apskatīt pilsētas centru, viesi iepazinās arī ar pansionātu "Ogre", kurā šobrīd mīt 95 klienti. Ar Nīderlandes sadarbības partneriem (Zvolles pilsētas Isalas klīniku) Ogres rajona slimnīcai, kuras paspārnē šobrīd ir pansionāts, izvērtusies ļoti laba sadarbība jau 15 gadu garumā, kā rezultātā slimnīcā ierīkots lifts, operācijas zālē iegādāts laparoskops, atjaunota virtuves telpa, iegādāti jauni darba apģērbi mediķiem.
Pansionāta vadītāja Astrīda Zīverte – Upeniece pastāstīja, ka no pansionātā esošajiem klientiem apmēram puse ir tādi, kuri paši nevar par sevi parūpēties un pansionātā uzņemto vecums ir no 18 (invalīdi) līdz pat 90 un vairāk gadu. Pansionātā katru dienu strādā 3 medmāsas un klientus 3 reizes nedēļā apseko ārsts, bet naktī dežūrēt paliek viena medmāsa un autovadītājs, lai nepieciešamības gadījumā klientu varētu nogādāt slimnīcā. Ar pansionāta klientiem strādā arī sociālais darbinieks.
Viesi no Hengelo interesējās, kādi ir galvenie iemesli, kādēļ cilvēki nonāk pansionātā, uz ko pansionāta vadītāja atbildēja, ka tie visbiežāk ir divi iemesli – vai nu cilvēks ir pārcietis insultu un viņam ir nepieciešama īpaša speciāla aprūpe, vai arī šis cilvēks ir vientuļš un nav neviena, kurš par viņu varētu parūpēties. Arī šeit par brīvprātīgo darbu interesējās Hengelo pārstāvji, jo Nīderlandē brīvprātīgo darbs ir ļoti populārs un attīstīts, tomēr pansionāta vadītāja atklāja, ka šajā iestādē ir tikai viens brīvprātīgais, kurš klientiem pasniedz dziedāšanas nodarbības. Divi darbinieki pansionātā iziet praksti.
Arī par pansionāta darbu viesi no Holandes bija patīkami pārsteigti un atzina, ka tiek strādāts pareizajā virzienā, darbs ir labi organizēts. Tam piekrita arī pansionāta vadītāja, kura gan piebilda, ka darba principi vienādi tiek nodrošināti visās Eiropas Savienības valstīs, tikai finanšu trūkuma dēļ ievērojami atšķiras darbinieku tehniskais nodrošinājums, atalgojums, kā arī ir grūtības šajā darbā iesaistīt jaunus speciālistus, kuri visbiežāk pēc izglītības iegūšanas izvēlas strādāt ārzemēs.
7.februārī Hengelo pārstāvji dosies uz Madlienu, kur iepazīsies ar ģimenes ārsti Gaidu Bērziņu, apskatīs arī Madlienas pansionātu, kā arī biedrību „Otras mājas”, kas izveidojusi dienas centru invalīdiem, pensionāriem, bezdarbniekiem un citiem riska grupās esošiem iedzīvotājiem. |