ogresfakti Publicēts: 2011-12-27 14:08:00 / Sabiedrība
Ziņot redakcijai
Šodien Ogres kultūras centra mazajā zālē aizvadīta Ogres politiski represēto kluba ikgadējā atskaites konference.
Ogres politiski represēto klubā šobrīd reģistrētas 729 politiski represētās personas, tajā skaitā 479 no Ogres novada, Ikšķiles novadu – 93, Ķeguma novada – 62, Lielvārdes – 96. Aizvadītajā gadā mūžībā devušies 32 likteņbiedri. Dažas dienas pirms Ziemassvētkiem Aizsaulē aizgājusi viena no kluba cienījamākajām biedrēm, māksliniece Olga Šnore. Viņas piemiņu represētie šodien godināja ar klusuma brīdi.
Kluba biedri nav pasīvi malā stāvētāji, bet gan aktīvi iesaistās sabiedrības procesos. Kluba vadība savus biedrus šogad aicinājusi piedalīties referendumos par Saeimas atlaišanu un latviešu valodu kā vienīgo apmācības valodu valsts skolās. “Es domāju, ka mums visiem aktīvi jāpiedalās gaidāmajā referendumā par krievu valodu kā otro valsts valodu,” norādīja kluba vadītājs Ivars Kaļķis. Viņš informēja, ka uzsākti vairāki projekti dažādu piemiņas vietu iekārtošanai. Piemēram, izstrādāts projekts represēto piemiņas vietas labiekārtošanai Ogrē, uzstādīts piemiņas akmens Tomskas apgabalā Krievijā, uz kurieni savulaik izsūtīti daudzi Ogres rajona iedzīvotāji. “Paldies patriotiem, kuri uzņemas šādu darbu un to izdara,” norāda I.Kaļķis. Pēc pasākuma svinīgās daļas tā dalībniekiem tika demonstrēta Tomskas piemiņas akmenim veltīta dokumentālā filma. Represēto apvienības valde saņēmusi arī vēstuli no Karadangas apgabala vadības Kazahijā, piedāvājot arī Karadangā uzstādīt piemiņas akmeni izsūtītajiem latviešiem. Šobrīd tiek apzināti tie represētie, kas bijuši izsūtīti uz Karagandas apgabalu.
I.Kaļķis pateicās bijušā Ogres rajona pašvaldībām sniegto atbalstu un piešķirtajiem gada nogales svētku pabalstiem. Ogres novads saviem represētajiem piešķīris pabalstus 10-20 latu apmērā, Ikšķiles novads – 20 latus, Lielvārdes novads – 15 latus, bet Ķeguma novads – 35 latus un dāvaniņas 5 latu apmērā. Nav aizmirstas arī represētās māmuļas – turpinot tradīciju, Mātes dienā šogad apmeklētas 52 represētās, bet šodien 70 gadu jubilejā sveikta represēto apvienības biedre, Latvijas izglītības darbinieku arodbiedrības Ogres starpnovadu arodbiedrības priekšsēdētāja Airisa Lepere, kā arī citas jubilāres.
Ogres novada pašvaldības vārdā represētos šodien sveica tās priekšsēdētājs Edvīns Bartkevičs. Viņš aicināja gan represētos, gan pašvaldību būt vienotiem. “Ja mēs esam vienoti, ja mēs strādājam kopā, tad būs arī rezultāts,” viņš uzsvēra. Ogres novada pašvaldība saņēmusi represēto iesniegumu, ar lūgumu atbalstīt represētos novada pagastos, lai viņi, līdzīgi kā pilsētnieki, ar atvieglojumiem varētu izmantot vietējās nozīmes sabiedrisko transportu. Gatavojot nākamā gada budžetu, E.Bartkevičs lūgs deputātus šo ierosinājumu atbalstīt. Savukārt Ogres novada domes priekšsēdētāja vietniece Vita Pūķe norādīja: “Cerība bija tas spēks, kas jūs atveda mājās pēc visiem ciešanu ceļiem un veidot šo valsti. Tā ir neizsakāma mīlestība pret mūsu Latviju, kas palīdz pārverēt visas grūtības arī šodien.”
Svētkos represētos sveica arī Ķeguma novada domes priekšsēdētājs Roberts Ozols, vēlot pašvaldībai arī turpmāk sadarboties un sniegt savu atbalstu, godājot vēsturi, jo tikai cienot vēsturi, iespējams būvēt labāku nākotni. “Jūsu darbs un jūsu atmiņas, domas un dzīves gudrība ir tā, kas mums palīdz,” uzsvēra R.Ozols. Arī viņš aicināja represētos paust savu viedokli pavasarī gaidāmajā referendumā.
Savukārt Ikšķiles novada domes priekšsēdētājs Indulis Trapiņš, represētajiem jaunajā gadā vēlot veselību, norādīja, ka Ikšķiles novadā tiek domāts par to, kā nākamajām paaudzēm stāstīt par vēsturi un senču veikumu. Tādēļ šogad viedota izstāde Ikšķiles tautas namā un dibināts Kultūras mantojuma centrs, kur tiek krāti materiāli arī par represēto gaitām. Gadu garumā Ikšķilē iedibināta arī represēto piemiņas pasākumu tradīcija. |