Fakti.lv
Autorizācija

Lietotājs:
    Parole:

Noderīgas saites:

ogresfakti
  Publicēts: 2009-08-26  15:56:00 / Izglītība
 
 Ziņot redakcijai  

Saasinoties ekonomiskajai situācijai valstī, pieaug vardarbība pret bērniem ģimenēs un izglītības iestādēs, atzīst Ogres sociālā dienesta krīzes centra "Laipas" vadītāja Sarmīte Ozoliņa.

Pieaugot bezdarbam, daudzās ģimenēs arvien vairāk tiek lietots alkohols un narkotikas, bet par „zibensnovedēju” kalpo bērns, uz kuru vecāki izpauž savas dusmas un neapmierinātību ar dzīvi. Arī līdzcilvēki bieži vien ir nejūtīgi - krīzes laikā arvien vairāk uzmanības pievēršot savām personīgajām problēmām, bieži vien sev blakus nemana no vardarbības cietušu bērnu. „Ja bērns skolā uzvedas slikti, mēs viņu nosodām, bet neiedziļināmies kāpēc viņš tā uzvedas. Tad, kad viņš ir pārāk mierīgs un „labs”, jo ne ar vienu nerunā, mēs viņam nepievēršam uzmanību, jo viņš nesagādā problēmas. Līdz ar to bieži vien pedagogi vai apkārtējie vienkārši neredz vai negrib redzēt bērnu problēmas,” atzīst S.Ozoliņa.

Pēdējā laikā par vardarbību pret bērniem tiek ierosināts arvien vairāk krimināllietu. Galvenokārt par ļoti smagiem gadījumiem – izvarošanām vai smagiem miesas bojājumiem. Daudzos gadījumos, kad bērns ir „vienkārši nopērts” vai cieš no emocionālās vardarbības, vai arī ir pamests novārtā, vecāki sodu nesaņem. Šādos gadījumos vecākiem gan var tikt uzlikts pienākums doties pie psihologa, strādāt ar sevi, mācīties jaunas, nevardarbīgas audzināšanas metodes, lai līdzīgi gadījumi neatkārtotos.

Uz varmākām - caur pirkstiem?

S.Ozoliņa norāda, ka arvien skaudrāk jūtams tāda mehānisma trūkums, ar kuru varētu iedarboties uz vardarbības veicēju, it īpaši ģimenē. Neskatoties uz to, ka, saskaņā ar Bērnu tiesību aizsardzības likumu, lietas, kurās ir iesaistīts bērns, ir izskatāmas ārpus kārtas, šādu lietu izskatīšana mēdz vilkties 2 - 3 gadus. Pirmā tiesas sēde nereti tiek atlikta, jo varmāka uz to neierodas, bet nākamā nozīmēta pēc pusgada vai vairāk. Paralēli notiek darbs pie bērna rehabilitācijas, taču līdz tiesas spriedumam varmāka turpina kontaktēties ar bērnu un viņu traumēt.

Rezultāts – bērni, kas nonāk psihiatrijas uzskaitē un kuriem krīzes centrs vairs nespēj palīdzēt. Šādi bērni nereti jāārstē psihiatriskajā klīnikā, turklāt, tiklīdz situācija uzlabojas un bērns atkal nonāk mājās, viņš cieš no kārtējās vardarbības devas. Arī piemērotie sodi par bērna seksuālu izmantošanu bieži vien ir neadekvāti, aprobežojas ar sabiedriskajiem piespiedu darbiem vai pārrunām ar sociālo darbinieku, turklāt arī soda izciešanas laikā varmāka turpina kontaktēties ar bērnu.

Mēs jau neko neražojam

Bieži vien sabiedrība uztver krīzes centru kā pāraudzināšanas iestādi. Tā gan drīzāk ir kā sanatorija, kurā bērnam palīdz atgūties pēc piedzīvotās vardarbības, norāda S.Ozoliņa. Bieži vien ir tā, ka bērns bez rehabilitācijas nespēj tālāk normāli funkcionēt. Krīzes centrā „Laipas” vienlaicīgi var uzturēties līdz 10 bērni. Gadā laikā te palīdzību saņem 50 - 65 vardarbībā cietuši bērni, kas te uzturas līdz pat 3 mēnešiem. S.Ozoliņa arī norāda, ka ne vienmēr krīzes centrā nonākušo bērnu vecākiem tiek atņemtas vecāku tiesības. Turklāt bērni no vardarbības cieš ne tikai ģimenēs, bet arī skolā vai bērnudārzā, piemēram, no vienaudžu vai pedagogu puses. Bērnus krīzes centrā ievieto bāriņtiesa, policija un sociālais dienests.

Saasinoties ekonomiskajai situācijai, bērnu un ģimeņu problēmas vairs nešķiet valdības prioritāte. Ģimenes lietu ministrija ir likvidēta, izglītības budžets būtiski samazināts. Tiek samazināts arī vardarbībā cietušo bērnu rehabilitācijai nepieciešamais finansējums, bet krīzes centra nākotne ir neskaidra. „Mēs jau arī neko neražojam, mēs vienkārši attīrām bērnu dvēseles un ļaujam viņiem dzīvot, sniedzam patvērumu tad, kad viņiem nav kur palikt,” ar vieglu ironiju par valdības nostāju teic S.Ozoliņa.




Pievienot komentāru:     

   Vārds vai segvārds:*
  Skaitlis "7":*   
   Komentārs:*

    


Portāla Fakti.lv vadība neatbild par rakstiem pievienotajiem apmeklētāju komentāriem, kā arī aicina to autorus, rakstot atsauksmes, ievērot morāles un pieklājības normas, nekurināt un neaicināt uz rasu naidu, iztikt bez rupjībām. Lūguma neievērošanas gadījumā rakstu komentēšanas iespēja var tikt liegta.

        


 1. 

anus TA 
2009-09-02  22:56:59
Tikai palīdzot vecākiem mēs palīdzēsim bērniem. Ģimene ir viens vesels. Diez vai dvēseli var attīrīt 3 nedēļu vai 3 mēnešu laikā. Nereti pat 3 gadi ir par maz, un arī visa dzīve var būt nepietiekams laika periods.

Ieteikums 
2009-08-28  01:11:17
Būtu labi, ja pieaugušo izglītības cents radītu iespējas vecākiem apgūt prasmes bērnu audzināšanā kā arī garīgajā un fiziskajā aprūpē labu un profesionālu pedagogu, mediķu, juristu, sociālo darbinieku vadībā. Varētu būt arī atsevišķas nodarbības, kurās mācītu dažādas tīri saimnieciska rakstura prasmes. Visiem zināms, ka pamati katram cilvēka dzīvei ir ielikti pirms ieņemšanas. Pamati ir pats svarīgākais. Vecāki ir pirmie bērna rakstura un spēju pamatlicēji. Dāvājiet iespējas mācīties vecākiem, lai varētu mācīt bērnus. Līdz šim ģimenes bieži vien veidoja šai svarīgajai misijai nesagatavoti cilvēki. Pagātni nevaram vairs mainīt. Taču labāku nākotni var veidot, PIC pārveidojot par ģimeņu izglītības centru. Dievs, svētī Latviju!

Ko darīt? 
2009-08-27  14:30:42
Labdien! Tas, ko var darīt tūlīt, ir: 1. Priecāties par patreiz redzamo bagāto ražu. Censties to saprātīgi izmantot, pārpalikumā daloties ar tiem, kam nav. 2. Emocionālai un garīgai veselībai var noderēt šī internetadrese: http://www.pobedish.ru/ 3. Citas iespējas prasa vairāk laika. Šodien darīsim to, ko VAR darīt šodien. GALVENAIS - NEPAĻAUTIES BAILĒM, PANIKAI, IZMISUMAM. "Lūdziet, meklējiet, klaudziniet!". Nav tādas situācijas, kurā nebūtu nekādas iespējas. Lūgsim, meklēsim, klaudzināsim! Jebkurā situācijā centīsimies saglabāt veselo saprātu.

diemžēl 
2009-08-27  06:17:17
pareizi jau kā tu saki, bet kamēr mums rodas tās "gaišās idejas", tikmēr bērni turpina ciest. Viņiem vajag palīdzēt tūlīt un tagad, bet mūsu pārdomas tiem neko nedod.

Ko darīt? 
2009-08-26  22:06:01
"Bērni ir vecāku spoguli"; "Ābols no ābeles tālu nekrīt" - laikam jau daudziem šādi citāti zināmi. MGA profesors Osipovs kādā lekcijā saka: "Visi jautā, ko darīt ar mūsu bērniem? Taču vajadzīgs uzdot šādu jautājumu - Ko darīt ar vecākiem?" Krīzes centri vai kāda cita bērnu aizsardzības institūcija, vai atsevišķi cilvēki var sniegt īslaicīgu palīdzību. Taču bērnam vissvarīgākais ir vecāki un ģimene. Bērns pēc viņiem ilgojas. Ja nu tā vairs nav, tad tas ir pavisam bēdīgi.... Jautājums paliek atklāts - KO DARĪT AR VECĀKIEM? Patiesībā daudzi nemaz neapzinās, kādu ļaunumu dara ne tikai bērniem, bet arī paši sev. KO DARĪT? IESPĒJAS IR VIENMĒR. BET KĀDAS? Cilvēkam ir dvēsele, miesa un gars. Viena no iespējām ir - visiem speciālistiem, ieskaitot labus garīgos speciālistus, derētu sanākt kopā uz mazu konferenci un mēģināt izprast problēmu un iespēju dziļāko būtību. Paldies Dievam - šādi speciālisti vēl ir. Darbojoties atsevišķi sanāk kā krievu fabulā par gulbi, vēzi un līdaku. Ar zūdīšanos un tiesāšanu (bez tiesneša diploma) neko nevar atrisināt. Vēl esam dzīvi. vēl varam darīt labāk, kā līdz šim. Vēlu gaišas domas un priecīgu prātu. Tad radīsies arī gaišas idejas.

cūkas 
2009-08-26  16:10:45
cik nožēlojami ir sist bērnu. un ko tā audzina. Nākamos noziedzniekus

1
Aktuāli
Jaunākās ziņas
Arhīvs
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30  


© JP. Visas tiesības rezervētas.  | Kontakti  | Reklāma portālā  | Komentāri portālā  | Autortiesības