Fakti.lv Publicēts: 2020-06-04 15:17:00 /
Ziņot redakcijai
20.maijā stājušies spēkā Ogres novada pašvaldības saistošie noteikumi, kas nosaka decentralizēto kanalizācijas pakalpojumu sniegšanas un uzskaites kārtību Ogres novadā, informē pašvaldības aģentūras “Ogres komunikācijas” Administratīvās nodaļas vadītāja Ilze Kalniņa.
Noteikumi ir saistoši īpašumiem Ogrē un Ogresgala pagastā, kas nav pieslēgti centralizētajai kanalizācijai un tajos ir izvietotas lokālas notekūdeņu izvades vietas - nosēdakas, septiķi, krājtvertnes. Turklāt noteikumu ieviestās izmaiņas vairāk izjutīs vecāku īpašumu saimnieki, jo nododot ekspluatācijā jaunbūves, tās jau atbilst valstī pastāvošajām normām, skaidro I.Kalniņa.
Būtiskākais, kas jāzina minēto īpašumu saimniekiem – šī gada laikā jāaizpilda un jānosūta (pa e-pastu vai pastu) anketa, informējot par savā īpašumā esošo notekūdeņu sistēmu. Anketu var atrast pašvaldības mājaslapā publicēto saistošo noteikumu PIELIKUMĀ.
Aizpildītu anketu var iemest PA “Ogres komunikācijas” pastkastītēs Ogrē, Mālkalnes prospektā 3 vai Akmeņu ielā 43. Anketā jāatbild uz jautājumiem: Cik cilvēki dzīvo attiecīgajā adresē, cik ir deklarēti, vai ir zināms ūdens patēriņš, vai ir skaitītājs, cik bieži līdz šim izmantoti asenezatora pakalpojumi, kāda izmēra nosēdaka atrodas īpašumā utt. Ņemot vērā saņemto informāciju PA “Ogres komunikācijas” sagatavos un nosūtīs atbildi par turpmāk nepieciešamo asenezatora pakalpojumu izmantošanas biežumu, kas būs jāpierāda, saglabājot norēķinu apliecinājumus (čekus, kvītis u.c.) . Ja īpašumā nav uzstādīts ūdens patēriņa skaitītājs, tad patērētā ūdens un, attiecīgi, saražoto notekūdeņu daudzums mājsaimniecībā tiks rēķināts, skaitot 1,5 kubikmetrus uz cilvēku mēnesī. Tātad, ja īpašumā atrodas, piemēram, 3 kubikmetrus liela nosēdaka un dzīvo divi cilvēki, tad nosēdaka jāizved vismaz reizi mēnesī. Tiesa gan, izvešanas biežums var mainīties, piemēram, īpašniekam dodoties uz ārzemēm. Šajos gadījumos reālā situācija tiks noskaidrota pārrunu ceļā.
Noteikumi izstrādāti, lai uzlabotu gruntsūdeņu kvalitāti blīvi apdzīvotās vietās. Tajās nereti kanalizācijas tvertne atrodas tuvu dzeramā ūdens ieguves tvertnei un būtiski pasliktina dzeramā ūdens kvalitāti. Lai to uzlabotu, valsts ir izstrādājusi mehānismu, uzliekot par pienākumu pašvaldībām izstrādāt saistošos noteikumus, skaidro I.Kalniņa. Viņa norāda, ka šogad iedzīvotāji aicināti anketas aizpildīt brīvprātīgi un nekādi soda mēri vēl netiks piemēroti. Pārbaudes “uz vietas” PA “Ogres komunikācijas” inspektors veiks izlases kārtībā. Noteikumu “ieviešana dzīvē” plānota līdz 2024.gadam, taču arī līdz šim laikam tiks vērtēts galvenokārt nevis tas, vai iedzīvotāji jau ir pieslēgušies centralizētajiem kanalizācijas tīkliem, bet gan tas, vai jau ir iesākts process, lai to izdarītu.
Sodus paredzēts piemērot vien gadījumos, kad tiks konstatēta īpašnieku ļaunprātīga un atkārtota nevēlēšanās sadarboties ar kontrolējošām iestādēm vai kaitnieciska rīcība attiecībā pret kaimiņiem un apkārtējo vidi. Šajos gadījumos kaimiņi aicināti ziņot policijai vai PA “Ogres komunikācijas”. Fiziskajām pesonām varēs piemērot sodus līdz 350 eiro, bet juridiskajām – līdz 1400 eiro. Varēs tikt piemērots arī soda mērs – brīdinājums. “PA “Ogres komunikācijas” nevienu negrib sodīt, bet gan pēc iespējas sakārtot sistēmu. Ļoti labi saprotam, ka šis var būt sāpīgs jautājums daudziem, it īpaši vecākās mājās kur šim jautājumiem līdz šim nav pievērsta uzmanība,” uzsver I.Kalniņa.
20.maijā spēkā stājušies saistošie noteikumi regulē arī asenezatoru darbību visā Ogres novada teritorijā. Tiem visiem jāreģistrējas PA “Ogres komunikācijas”, bet lēmumu par reģistrēšanu aģentūra pieņem 15 dienu laikā. Likumīgi izmantot var tikai reģistrētu – Ogres novada pašvaldības mājaslapā publicētu - asenezatoru pakalpojumus, obligāti pieprasot un vismaz divus gadus uzglabājot maksājuma apliecinājumu (čeku, kvīti u.c.) par sniegto pakalpojumu apmaksu. Tik strikti mēri pieņemti skaudrās pieredzes dēļ – nereģistrētie un “lētie” asenezācijas pakalpojumu sniedzēji notekūdeņus nereti izgāž tam neparedzētās vietās, piemēram, mežā vai šim nolūkam neparedzētās centrālizētās kanalizācijas akās, tā radot būtisku apdraudējumu videi. I.Kalniņa pauž viedokli, ka jaunā kārtība būtiski nevajadzētu ietekmēt to asenizācijas pakalpojumu sniedzēju cenas, kas jau līdz šim ievērojuši likumu.
|