Fakti.lv/ikskile.lv Publicēts: 2019-06-22 13:14:00 /
Ziņot redakcijai
21.jūnijā, pašā saulgriežu vakarā, kad visgarākajai dienai sekoja visīsākā nakts, uz Tīnūžu saliņas pulcējās latvisko tradīciju piekritēji.
Lai arī saulgriežu svētkos vēl joprojām saglabājušās ļoti senas mūsu senču tradīcijas, rituālu nozīme mūsdienās jau ir aizmirsta, tādēļ katru gadu tradicionālo Jāņu svinībās Tīnūžos tiek ievērotas ne tikai senās tradīcijas, bet skaidrota arī to praktiskā un filozofiskā nozīme. Jāņu tradīcijās ievadīja etno kompānija "Zeidi" kopā ar Kasparu Špēli no Kultūras mantojuma centra "Tīnūžu muiža". Svētkus ar dziesmām kuplināja arī Tīnūžu tautas nama folkloras draugu kopa "Saulesmeitas". Vasaras saulgriežu rituāli, kas pamatā saistīti ar uguni un ūdeni, latviskajā domāšanā spilgti apliecina kosmiskās un zemes kārtības vienotību- par to varēja pārliecināties ikviens pasākuma apmeklētājs.
Tradicionālo Jāņu svinības ievadīja ar Zāļu vakaru saistītās nodarbes- vainagu vīšana, saimes galda rotāšana, pīņu pīšana, viju vīšana. Līdz ar saulītes rietu sekoja apdziedāšanās un Ozola rituāls, bet pēc tam- svētku kulminācija ar sakrālā ugunskura iedegšanu, kam bija jādeg līdz pat rītausmai, un ziedošanu ugunij. Jāņu naktī gaismu vairoja arī tradicionālās pūdeles dedzināšana, ugunsrata un Jāņuguns plosta laišana, kā arī lāpu gājiens. Sakrālajā naktī līdz pat rīta ausmai neizpalika svētku mielasts, dziesmas, danči, rotaļas, mazgāšanās rasā un lekšana pāri ugunskuram.
Vairāk - pievienotajā videomateriālā. |