Evija Smiltniece, Ogres Vēstures un mākslas muzeja direktora p.i. Publicēts: 2015-11-12 09:28:00 /
Ziņot redakcijai
Ik mēnesi Ogres Vēstures un mākslas muzejs īpašu vērību velta kādam no muzeja krājuma priekšmetiem. Šajā mēnesī – stāsts par Lāčplēša Kara ordeņa III. šķiras diplomu, kas 1922.gadā piešķirts ogrēnietim, Vidzemes artilērijas pulka kaprālim Jānim Sniedzem. Pats Lāčplēša kara ordenis laika gaitā diemžēl ir pazudis, muzejā glabājas tikai diploms. Tā izteiksmīgo ārējo veidolu veidojis mākslinieks Rihards Zariņš, iespaidīgs ir arī tā izmērs – 57,5 x 43,5 cm. Diplomā īsi aprakstīts J.Sniedzes veiktais varoņdarbs – Bermonta uzbrukumam sākoties, viņš atstājis slimnīcu brīvprātīgi ieradās 4.diviziona 2.batarejas cīnītāju rindās un būdams kaujās pie Rīgas no 12. Līdz 15.novembrim 1919.gadā zem stipras ienaidnieku uguns uzrādīja divu ienaidnieka batareju atrašanās vietas, kuras tad uz mūsu uguni piespiestas klusēt, atstāja savas pozīcijas.
Lāčplēša Kara ordenis bija pirmais un augstākais Latvijas valsts apbalvojums, kuru piešķīra par kaujas nopelniem Latvijas armijas karavīriem, bijušajiem latviešu strēlnieku pulku karavīriem, kā arī ārzemniekiem, kuri bija palīdzējuši Brīvības cīņās. Pirmo reizi Lāčplēša Kara ordeni pasniedza 1920.gada 11.novembrī, bet pēdējie ordeņi tika pasniegti 1928.gadā. Šo astoņu gadu laikā I.šķiras ordeni saņēma 11 personas, II.šķiras ordeni – 61 persona, bet III.šķiras ordeni – 2072 cīnītāji, to skaitā arī Ogres pilsētas iedzīvotājs Jānis Sniedze.
Jānis Sniedze dzimis 1895.gadā Lielvārdes pagastā. Sākoties Pirmajam pasaules karam, viņš brīvprātīgi iestājās Krievijas armijā, vēlāk cīņas turpināja 4.Vidzemes latviešu strēlnieku bataljonā. Par varonību kara laikā J.Sniedzem piešķīra jaunsaimniecību Ikšķiles pagastā, kuru viņš pārdeva un iegādājās zemi Pārogrē. Drīzumā uzcēla māju (tagad Strēlnieku prospekts Nr. 6), saimniekoja, audzēja zirgus. Jānis Sniedze ļoti aktīvi piedalījās Ogres sabiedriskajā un politiskajā dzīvē. No 1928.gada līdz viņš veica Ogres pilsētas domnieka pienākumus, aktīvi pārstāvēdams Apvienotās strādnieku un amatnieku partijas intereses, ņēma dalību vairākās Ogres pilsētas biedrībās.
Par J.Sniedzes dedzīgo un azartisko raksturu liecina kāds nostāsts, kas saglabājies veco ogrēniešu atmiņās, „Sniedze esot saderējis, ka ar savu mīļoto zirgu iejās Kūrmājas restorānā, un visiem par lielu pārsteigumu derības arī vinnējis”. Varas maiņas mainīja arī bijušā karavīra ierasto dzīvi, 1945.gadā J.Sniedzi apcietināja, izsūtīja uz Sibīriju. Viņš atgriezās, vēl nodzīvodams ilgu mūžu, mira 1980.gadā, apglabāts Ogres kapos.
Pielikumā:
1 - Jānis Sniedze – Lāčplēša Kara ordeņa kavalieris, 1927.gads. Foto no OVMM krājuma.
2 pr -Jānis Sniedze ar dienesta biedriem, 1917.gads. . Foto no OVMM krājuma
3 pr - Jānis Sniedze ar sievu savas mājas pagalmā Ogrē, Strēlnieku prospektā Nr. 6, 1930. gadi. Foto no OVMM krājuma
Diploms- Lāčplēša Kara ordeņa 3.šķiras diploms, piešķirts J.Sniedzem 1922.gadā
|