ogresfakti Publicēts: 2013-07-17 16:18:00 / Kultūra
Ziņot redakcijai
Šodien Ogres novada domē parakstīts līgums par pasākuma Dabas koncertzāle rīkošanu 3.augustā pulksten 19 dabas parkā “Ogres Zilie kalni.”
Līgums parakstīts starp Ogres un Ikšķiles tūrisma attīstības aģentūru un biedrību “Dabas koncertzāle.” Pēc līguma parakstīšanas ieinteresētās puses apmeklēja Dabas koncertzālei paredzēto vietu dabas parka Ikšķiles novada daļā.
Tiekoties pašvaldības Mazajā zālē vispirms klātesošos uzrunāja Ogres novada domes priekšsēdētāja vietniece Valda Gaile un Ikšķiles novada domes priekšsēdētāja vietniece Dace Kļaviņa. “Esmu uzaugusi un dzīvojusi pie šī dabas parka. Prieks, ka te attīstās gan publiskas aktivitātes, gan dabas aizsardzības pasākumi. Zilie kalni ir ne tikai vietējā bagātība, bet arī vērtība, ko vajadzētu parādīt plašākai sabiedrībai,” norādīja D.Kļaviņa.
Savukārt Dabas koncertzāles projekta vadītāja Silvija Nora Kalniņa atzina, ka pasākumā, kurš notiks jau astoto gadu pēc kārtas, ikreiz tiek izvēlēta un apspēlēta cita tēma jeb varonis. Šoreiz sākotnēji tikusi izvēlēta pļavas tēma. Tomēr to pēc kāda Ogres Zilo kalnu apmeklējuma pārspējis ōss (no zviedru äsar – kore) - viena no plašāk zināmajām reljefa formām, kas veidojusies Rīgas līča ledāja mēles zemledāja tuneļu vietās. Daudz sīku ōsu atrodas senlejās, tomēr nozīmīgākie ōsi ir Mazie Kangari, Lielie Kangari un Ogres Zilie kalni. “Kādā lietainā dienā ilgi staigājām, nostājāmies vienā vietā Ogres Zilajos kalnos un ieraudzījām to skaistumu un mūsu varoni ōsu visā savā skaistumā. Pasākumā ne tikai ļausim ieraudzīt Ogres Zilo kalnu skaistumu, bet arī saprast, kā tas veidojies, šo dabas bagātību. 3.augustā Ogres Zilajos kalnos notiks brīnums! Šogad skatuve būs unikāla un būs noorganizētas vairāk nekā 17 darbnīcas. Būs ko darīt bērniem, vecākiem un vecvecākiem. Gaidām visus 3.augustā Ogres Zilajos!” sacīja Silvija Nora Kalniņa. “Veidojums, par kuru dziedāsim un aprunāsim, ir veidojies zem ledus. Tas ir stāsts par ōsa sirdi zem ledus, kas ir veidojusi dzīvību. Izradās ka mēs joprojām dzeram ledus laikmeta ūdeni,” sacīja viens no koncertzāles rīkotājiem, mūziķis Ingus Ulmanis.
“Apsveicu, ka jūsu pašvaldībā beidzot būs šis fantastiskais pasākums. Nebaidos teikt, ka tas ir viens no vai pat pats labākais vides izglītības pasākums Latvijā,” piebilda dabas aizsardzības pārvaldes ģenerāldirektore Sandra Bērziņa. Ingus Ulmanis piebilda, ka Dabas koncertzāle pagājušajā gadā Berlīnē saņēma balvu kā labākais projekts Eiropā. Šoreiz Dabas koncertzāles pamatā būs pasaka, kas veidota uz zinātniskiem pamatiem. “Tas no mākslas viedokļa ir pilnīgs trakums un skaistums. Varbūt nākotnē vairs nebūs tikai muzikāli pasākumi ar dejotājiem, bet gan dabīgs pasākums, kurā piedalās ļoti daudzi cilvēki. Dabas koncertzāle ir mēģinājusi spert šo soli,” norāda I.Ulmanis. Dabas koncertzāles apmeklētājus priecēs mūziķi Kaspars Tobis, Aigars Voitišķis, Andrijs Grinbergs, Andris Saijāns, Valdis un Rūta Muktupāveli un Ingus Ulmanis.
Savu roku Dabas koncertzāles tapšanā pielicis arī ģeogrāfs Vitālijs Zelčs, kurš atzina, ka pirmoreiz Ogrē bijis 1971.gadā, bet pēc tam vairākas reizes kopā ar studentiem veicis pētījumus. “Kādreiz ūdens Ogres Zilajos kalnos plūdis pret kalnu. Tā ir viena no Ogres kangaru kalnu mistērijām. Ogres kangari ir ļoti savdabīgi, to var salīdzināt ar rožukroni, kas sastāv no vairākiem posmiem. Tie ir arī vieni no jaunākajiem ōsiem Latvijā, kas veidojušies pirms apmēram 14 tūkstošiem gadu,” norāda V.Zelčs. Savukārt Ogres novada pašvaldības vides speciālists Aivars Bigačs skaidro, ka neviens jau tā īsti nav redzējis osu veidošanos, ir tikai pieņēmumi. Diemžēl daudzviet ōsi tiek norakti, piemēram tagadējā Kaparāmuru karjera vietā. Savulaik A.Bigačs, piesaucot nepieciešamību saglabāt dabas bagātības, pielicis roku darbu apturēšanā šajā karjerā. Vēlāk tieši A.Bigača ģimenē dzimusi ideja Ogrē sarīkot Dabas koncertzāli. Drīz tā kļuvusi arī par Valdas Gailes un OITAA ieceri, mudinot uzrunāt ikgadējā pasākuma rīkotājus.
Dabas koncertzāli 3.augustā jau no pulksten 19 ievadīs dažādas darbnīcas, kurās ikviens varēs uzzināt kā ōsi veidojušies un pagatavot savu miniatūru ōsu turpat uz vietas. Tā būs iespēja uzzināt vairāk par spēkiem, kas lika ūdenim tecēt pret kalnu, vienā pasākumā savijoties zinātnei un mākslai. |