ogresfakti Publicēts: 2013-05-16 09:00:00 / Pašvaldība
Ziņot redakcijai
Šodien Ogres novada domes deputāti atbalstīja iepriekš izbrāķētās Ogres novada ilgtspējīgas attīstības stratēģijas 2013.-2037.gadam nodošanu publiskajai apspriešanai.
Jau ziņots, ka iepriekšējā stratēģijas versija izbrāķēta, aizrādot, ka pagastos nav pieļaujama skolu likvidācija. Kaut gan stratēģijas izstrādātāji pārmetumus noraidīja, uzsverot, ka skolas likvidēt nav plānots, šoreiz formulējums mainīts, norādot, ka arī mazajos pagastos tiks saglabāta pirmsskolas un pamata izglītības pieejamība. Tiesa gan – teorētiski arī šis formulējums skolu saglabāšanu pagastos negarantē un izglītības pieejamība var tikt nodrošināta, arī organizējot bērnu nokļūšanu kaimiņu pagastos. Jau ziņots, ka virknē pagastu skolu audzēkņu skaits samazinājies līdz kritiskai robežai un, valdībai lemjot par izglītībai paredzēto līdzekļu sadali pēc principa „nauda seko skolēnam”, naudu piešķirot katrai skolai atsevišķi, daudzas mazās lauku skoliņas var nonākt uz iznīcības sliekšņa.
Saskaņā ar jaunās stratēģijas vīziju Ogres novads attīstīsies kā Pierīgas uzņēmējdarbības, inovāciju, izglītības un sporta attīstības centrs. "Konkurētspējīga, radoša un kvalitatīva pārvalde Latvijas centrā. Harmoniska, sociāli stabila un videi draudzīga dzīves vide cilvēkam laukos un pilsētā. Moderna un attīstīta novada satiksme un komunikāciju infrastruktūra. Aktīva un pasākumiem bagāta novada kultūras un tūrisma dzīve. Unikālās dabas vērtības - Daugava, Ogres upe, Zilie kalni un meži - cilvēku dzīves kvalitātes paaugstināšanai."
Novada iedezīvotāju aptaujas rezultātā izvēlēta devīze - "Cilvēka un dabas harmonija."
Stratēģija paredz, ka Ogres novads rūpēsies par demogrāfiskās situācijas uzlabošanos novadā, īpaši rūpējoties par ģimenēm ar bērniem un veciem cilvēkiem, nodrošinot tiem labvēlīgus dzīves un darba apstākļus. Ogres novada sociālās aizsardzības sistēma tiks pilnveidota, lai sekmētu sociālās grūtībās nonākušo darbspējīgo personu drīzu iekļaušanos darba tirgū, atbalstītu cilvēkus, kuri saskaras ar trūkumu un sociālo atstumtību vai diskrimināciju, attīstītu sociālās prasmes un spējas aktīvi līdzdarboties sabiedrībā. Ogres novads iesaistīsies efektīvas un savstarpēji integrētas veselības aprūpes sistēmas izveidē, lai aizsargātu, uzlabotu un atjaunotu iedzīvotāju veselību, paaugstinātu viņu veselības kvalitāti un pagarinātu dzīves ilgumu neatkarīgi no dzīves vietas, vienlaikus paaugstinot katra iedzīvotāja individuālo atbildību savas veselības saglabāšanā, veicinātu veselīgu un drošu dzīves un darba vidi.
Lai nodrošinātu augstu nodarbinātības līmeni, Ogres novada ekonomikai ilgtermiņā ir jābalstās uz zināšanām un inovācijām, tai ir jābūt vidi saudzējošai un efektīvai resursu izmantošanas ziņā. Nepieciešams uzlabot mazo un vidējo uzņēmumu darbības vidi, lai paaugstinātu to konkurētspēju. Ogres novadā tiks atbalstīta esošo lauksaimniecības, mežsaimniecības, ražošanas un pakalpojumu nozaru attīstība, vienlaikus stimulējot jaunu nozaru, kas saistītas ar radošu novada iedzīvotāju zināšanu/prasmju un dabas resursu izmantošanu, attīstību. Platjoslas interneta pieejamība visā novada teritorijā ir būtisks priekšnoteikums darba vietu (t.sk. e-darba) radīšanai, īpaši lauku teritorijās.
Lai uzlabotu dzīves vidi Ogres pilsētā un Ciemupē, stratēģijas darbības laikā jānodrošina nepieciešamo prettrokšņu būvju izveide, pasargājot no autoceļa un dzelzceļa radītā trokšņa un vibrācijas. Ogres novads saglabās esošo un attīstīs modernu un savstarpēji saistītu transporta sistēmu, kas nodrošina efektīvu novada iekšējo un ārējo sasniedzamību, paaugstina iedzīvotāju mobilitāti un samazina vides riskus.
Ogres novads atbalstīs pāreju uz ekonomiku ar zemu oglekļa emisiju saturu, palielinās atjaunojamu enerģijas avotu izmantošanu, atbalstīs modernas transporta nozares attīstību un veicinās energoefektivitāti privātajā un publiskajā sektorā, kā arī veiks pasākumus novada energodrošības paaugstināšanai.
Ogres novads veidos tādu komunālo pakalpojumu infrastruktūru, kas vienlaikus nodrošina vides resursu saprātīgu izmantošanu, piesārņojuma samazināšanu un sekmē dzīves kvalitātes paaugstināšanu.
Ogres novadā ir jāizveido savstarpēji integrēta un efektīva izglītības sistēma, kas nodrošina augstu izglītības kvalitāti, lai ikviens iedzīvotājs jebkurā vecuma posmā varētu attīstīt savas spējas un talantus, pēc obligātās izglītības apguves iegūtu tādas zināšanas un prasmes, kas mūža garumā ļauj pielāgoties mainīgajiem sociāli ekonomiskajiem apstākļiem un iekļauties darba tirgū.
Ogres novada sporta un fizisko aktivitāšu infrastruktūrai un pakalpojumiem ir jābūt daudzveidīgiem un piemērotiem dažādām vecuma un interešu grupām, lai iedzīvotāji rastu iespējas sporta aktivitātēm atbilstoši viņu fiziskajai sagatavotībai, veselības stāvoklim un finansiālajām iespējām. Ogres novadā izveidos labu pārvaldības sistēmu, tās pamatā būs atklātība, līdzdalība un partnerība, ievērojot vienlīdzības, atbildības un efektivitātes principu. Tā būs atvērta sabiedriskajām inovācijām. Ogres novadam ir būtiski saglabāt un attīstīt publisko infrastruktūru, kas paplašina pakalpojumu funkcionālo daudzveidību un pieejamību novada iedzīvotājiem.
Stratēģiju publiskai apspriešanai plānots nodot laika posmā no 2013.gada 3.jūnija līdz 2013. gada 1.jūlijam.
|