ogresfakti Publicēts: 2013-02-21 14:25:00 / Ekonomika
Ziņot redakcijai
No 13.līdz 16.februārim mūsu pusē pazīstamais uzņēmējs Pēteris Dimants apmeklējis BioFack jeb bioloģisko produktu izstādi Nurembergā (Vācijā).
Izstādē, kas ir lielākais šāda veida pasākums Eiropā, bija apskatāma gan ekoloģiski ražota pārtika, kosmētika un citi produkti, gan ražošanas iekārtas. Šogad piedalījušies 2396 uzņēmēji no 109 valstīm, bet apmeklētāju skaits pārsniedzis 41 tūkstoti. „Ekoloģisko produktu tirgus katru gadu pieaug un potenciāls ļoti liels. Šo produktu pādošanas pieaugums Vācijā ik gadu pieaug par 6%, kopumā saražojot pārtiku 7 miljardu Eiro vērtībā. Pasaules ekoloģisko produktu tirgus jau šogad sasniedzis 63 miljardus dolāru lielu apgrozījumu,” stāsta P.Dimants, „Latvijas loma šāda veida produktu ražošanā var būt ļoti nozīmīga. Izstādē galvenokārt bija pārstāvēti mikro vai nelieli uzņēmumi, bet lielu bija maz. Pozitīvās tendences parāda, ka arī Latvijai un katram zemniekam vajadzētu domāt par bioloģisko saimniecību veidošanu.”
P.Dimants arī norāda, ka pasaulē bioloģiskās pārtikas ražošanai šobrīd izmanto vairāk nekā 37 miljonus hektāru zemes. Vienlaikus pieaug „mirušo zemju” skaits, kas pēc dažādu pesticīdu izmantošanas vairs nav derīga bioloģiskās pārtikas ražošanai. Līdz ar to pieaug ekoloģiski tīru zemju vērtība, bet Latvijā to, kā zināms, netrūkst. Arī šajā izstādē viens no spilgtākajiem un pārliecinošākajiem bijis Latvijas ekoloģisko produktu ražotāju, Ikšķiliešu Linarda un Kristīnes Libertu stends. Vācieši bērzu sulas uzturā nelieto un Latvijā ražotie vīni un šampanieši kļuvusi par īstu sensāciju.
P.Dimants izstādē pārliecinājies, ka praktiski brīva ir viņa paša noskatītā niša – briežu ragu pulvera ražošana. Tieši ar šādu produktu viņš plāno piedalīties nākamā gada izstādē. Šim nolūkam izstādē izdevies nodibināt arī vērtīgus kontaktus ar ārvalstu ekoloģisko produktu un izejvielu ražotājiem. Interesanta šķitusi arī Spānijā izveidotas eko cūku fermas ideja.
P.Dimants atzīst, ka ceļš uz bioloģiskās pārtikas ražošanu nav vienkāršs, tomēr iedrošina ikvienu apsvērt iespēju strādāt šajā nozarē. Vieglāk būs tiem kas sāks ātrāk, apgūstot gan nepieciešamās zināšanas un resursus, gan veidojot savus pārdošanas tīklus. „Esmu šokā, ka Ogresgalā likvidēts piena govju ganāmpulks. No vienas puses saprotu zemnieku, kurš cīnās par izdzīvošanu. Tā nav viņa, bet valdības atbildība, kuras nolaidības dēļ var tikt likvidētas veselas nozares,” tā P.Dimants, piebilstot, ka šobrīd pieprasījums pēc piena pasaulē strauji pieaug un ir absurds, ka šādos apstākļos Latvijas zemniekam nākas atteikties no piena ražošanas. |