Zane Inķēna, LU studente, praktikante Ogres novada pašvaldības Sabiedrisko attiecību nodaļā Publicēts: 2011-11-24 10:10:00 / Sabiedrība
Ziņot redakcijai
Ogres novada bērnu un jauniešu centrs (OBJC) ir Ogres novada pašvaldības pārziņā esoša interešu izglītības iestāde, kuras darbības mērķis ir attīstīt bērnu un jauniešu spējas un talantus, nodrošinot iespējas izpausmei un savas individualitātes izkopšanai.
Šajā mācību gadā OBJC piedāvā 10 dažādus pulciņus, ļaujot bērniem izvēlēties sev atbilstošāko un interesantāko nodarbi. Patlaban radošās nodarbības apmeklē vairāk kā 300 bērnu un jauniešu.
Kopš OBJC izveidošanas 1993. gadā līdz pat 2010. gadam visas nodarbības šajā interešu izglītības iestādē bija bez maksas, taču budžeta samazinājuma dēļ nācās pieņemt lēmumu par dalības maksas ieviešanu. Šobrīd maksa par nodarbībām mēnesī ir četri lati. Esošās izmaiņas būtiski izmainīja gan piedāvāto pulciņu skaitu, gan arī bērnu skaitu kopumā - līdz 2010. gadam OBJC piedāvāja 17 pulciņus kopumā vairāk kā 500 bērniem.
Jāizmanto atlaides
Ogres novada bērnu un jauniešu centra direktors Ilmārs Dreija stāsta, ka vecāki ziņu par maksas ieviešanu uzņēmuši dažādi. “Diemžēl bija vecāki, kuri vairs nevarēja atļauties savu bērnu vest uz pulciņiem. Ieviešot dalības maksu, tika piešķirtas atlaides daudzbērnu ģimenēm, tādējādi radot iespēju šo ģimeņu bērniem apmeklēt pulciņu nodarbības, maksājot puscenu, kā arī trūcīgajām ģimenēm – bērni var apmeklēt nodarbības par brīvu,” atklāj I. Dreija, uzsverot, ka šobrīd ir svarīgi cilvēkus saprast un mēģināt viņiem palīdzēt, lai iespēja attīstīt savas prasmes būtu ikvienam Ogres novada bērnam un jaunietim.
Jāpiedāvā tas, kas bērniem patīk
Pašreizējo situāciju OBJC I. Dreija vērtē pozitīvi, atklājot, ka centram atvēlētie līdzekļi tiek izlietoti pēc iespējas lietderīgāk un kvalitatīvāk. Tiek meklēti sponsori, kas varētu palīdzēt ar materiāliem, tādējādi piešķirot daudzām lietām otrreizēju dzīvību. Jāpiebilst, ka bērni un jaunieši nodarbībās tiek nodrošināti ar visiem darbam nepieciešamajiem materiāliem un instrumentiem. OBJC mēģina piedāvāt bērniem to, kas viņiem patiešām varētu interesēt. I. Dreija uzskata, ka būtiskākais ir dot iespēju bērnam darboties, nevis sēdēt vairākas stundas pie datora. Šobrīd populārākais pulciņš interešu centrā ir ģitāras spēles apgūšana. Runājot par mazāk apmeklētāko nodarbību, OBJC direktors I. Dreija nevar nosaukt vienu konkrētu pulciņu, jo pamanījis, ka bērnu intereses ļoti mainās. Šogad ļoti aktuāla esot stikla apgleznošana. Direktors atzīst, ka bērniem ļoti svarīga ir sabiedrība, acīmredzot tādēļ arī dalībnieku skaits pulciņos ir paprāvs - vidēji 15 - 20 bērni vienā pulciņā.
Interešu izglītības centrs aktīvi izzina vecāku domas, ik pa brīdim veicot anketēšanu vecāku vidū par to, kas bērniem būtu vairāk vajadzīgs. Piedāvājums regulāri tiek pārskatīts un mainīts tā, lai bērniem un jauniešiem varētu piedāvāt interesantākās un aizraujošākās nodarbības. Arī par nodarbību vadītājiem tiek domāts, dodot iespēju viņiem apmeklēt izglītojošos kursus, kur var apgūt jaunas programmas.
Vecāki vairāk interesējas par bērnu aktivitātēm
“Kad pulciņi bija bezmaksas, vecāki interešu izglītības centrā praktiski netika redzēti, viņi pārsvarā nāca tikai uz koncertiem un izstādēm. Tagad, kad par nodarbībām jāmaksā, vecāki daudz biežāk ierodas OBJC,” atklāj centra direktors un ir priecīgs par vecāku līdzšinējās attieksmes maiņu. “Darbošanās OBJC ir saturīga brīvā laika pavadīšana. Pirmkārt, bērni iemācās kaut ko jaunu. Otrkārt, iegūst jaunus draugus, jo šeit nāk bērni no dažādām skolām. Tā ir socializēšanās,” skaidro I. Dreija. Apmēram 40% bērnu ir tādi, kas šo interešu izglītības iestādi apmeklē gadu no gada. Viņiem ir iespēja pamēģināt darboties vairākos pulciņos.
Katru gadu aptuveni 25-30% OBJC audzēkņu ir jaunpienācēji. Tātad interese par saturīgu laika pavadīšanu ir, diemžēl ir gadījumi, kad, nonākot līdz maksāšanai, rodas sarežģījumi. “Bērns nāk uz pulciņa nodarbībām visu mēnesi, taču tiklīdz jāmaksā dalības nauda, sākas problēmas. Lai gan pieejamas atlaižu programmas, bieži vien vecāki neuzņemas iniciatīvu savākt visus nepieciešamos dokumentus, kas vajadzīgi, lai nokārtotu atlaižu piešķiršanu,” skaidro direktors, aicinot vecākus būt enerģiskākiem un izmantot pašvaldības piedāvātās atlaides. Turklāt, kā atzīmē centra direktors, tieši interešu izglītības pulciņos bērns var radoši izpausties un justies novērtēts, un tas mūsdienu bērniem, pusaudžiem un jauniešiem ir ļoti svarīgi.
Ogrē plašas interešu izglītības iespējas
I.Dreija atzīst, ka galvenais ir tas, ka Ogrē bērniem un pusaudžiem ir plašas iespējas dažādām nodarbēm ārpus skolas: “Ogre ir bagāta - šeit ir sporta centrs, basketbola skola, mākslas skola, mūzikas skola, bērnu jauniešu centrs, brīvā laika pavadīšanas centrs jauniešiem. Te tiešām ir ko darīt.” OBJC direktors atzīst, ka nereti esot nepatīkami klausīties runas, ka Ogrē nekas nenotiek, jo tā tas nav. Viņš mudina vecākus un jauniešus meklēt to, kas notiek. I. Dreija atgādina, ka bērnu un jauniešu centrā ir izveidotas divas jaunas struktūrvienības - Jauniešu iniciatīvas centrs un Jauniešu dome, kas piedāvā neformālo izglītību un brīvprātīgo darbu. Direktors ir pārliecināts: ja grib un māk, tad var izdzīvot arī šajos laikos.
Pirms kāda laika tika rīkota anketēšana skolās par to, ko jaunieši vēlētos darīt ārpus skolas. Apkopojot visu informāciju par mākslas skolas, mūzikas skolas un OBJC notiekošo, tika jautāts, kādus pulciņus jaunieši vēlētos apmeklēt. Rezultātā nācies konstatēt, ka jaunieši bieži vien jautāja pēc pulciņa, kas jau ir pieejams un aktīvi darbojas. Tas nozīmē, ka acīmredzot ir nepieciešams pastiprināt informācijas apriti par interešu izglītības iespējām. Vienlaikus I. Dreija atzīst, ka ir ļoti daudz skolēnu, kas aktīvi un mērķtiecīgi darbojas savu talantu un dotumu izkopšanā, cenšas saturīgi un radoši pavadīt brīvo laiku, un tas liecina, ka informācija par izvēlēs iespējām tomēr ir bijusi pietiekama. Centra direktors secina, ka daļai bērnu un jauniešu diemžēl nav motivācijas darboties interešu izglītības iestādēs.
Iestāžu sadarbība
Ogres novada bērnu un jauniešu centram ir ļoti laba sadarbība ar Ogres kultūras centru. Tas ir veiksmīgs modelis, jo bērnu jauniešu centrs un kultūras centrs atrodas kultūras centra ēkā, tādējādi, piemēram, OBJC nav nekādu problēmu noorganizēt skates. Savukārt lietišķās un vizuālās mākslas skates tiek rīkotas ciešā sadarbībā ar Ogres mākslas skolu. Kopumā OBJC nodrošina Ogres novada interešu izglītības seminārus, skates, konkursus un citus pasākumus.
Ogres novada jauniešu centrs novembri pasludinājis par labo darbu laiku, Jauniešu iniciatīvu centrs jau vāc vecus džemperus, no kuriem taps paklājiņi dzīvnieku patversmei.
Pirmajā Adventē, 27. novembrī, sadarbībā ar Ogres kultūras centru tiek rīkots labdarības pasākums “Ogre, atver savu sirdi!” - visi laipni aicināti piedalīties! Novada iedzīvotājiem būs iespēja apmeklēt labdarības koncertu, vērot egles iedegšanu, kā arī skaisti izrotātu un izgreznotu gaismas ceļu.
Jāveido viens vesels spēks
Runājot par OBJC vīzijām un nākotnes redzējumu, I. Dreija atklāj, ka šobrīd tiek veidots jauns modelis. OBJC ir mērķis aicināt skolu klases uz bezmaksas nodarbībām, dodot iespēju klašu audzinātājiem novērot un saprast, kādi ir viņu audzēkņi. I. Dreija uzsver, ka tā ir cita vide, kurā var novērot katra bērna raksturu un viņu darbību. Šāda programma vispiemērotākā būtu pirmo un ceturto klašu audzinātājām, kam ir būtiski iepazīst savus audzēkņus, apjaust, kuri ir līderi klasē.
I.Dreija ļoti vēlētos, lai Ogrē tiktu izveidota viena konkrēta vieta, kas apvienotu visas Ogres bērnu un jauniešu iestādes un jauniešu organizācijas. “Patlaban mēs esam ļoti sadrumstaloti. Ja notiktu šo visu iestāžu apvienošana vienā ēkā, tad veidotos viens vesels spēks,” ir pārliecināts OBJC direktors un uz pārmaiņām raugās pozitīvi, uzskatot, ka stratēģiskam plānam, kā rīkoties tālāk, ir jābūt vienmēr. “Attīstība var notikt tikai tad, ja zina, ko vēlas panākt. Tāpēc ir nepieciešama izvērtēšana, lai saprastu, kas ir jāmaina vai gluži pretēji jāliek klāt.” |