ogresfakti Publicēts: 2008-11-23 09:29:00 / Viedokļi
Ziņot redakcijai
Daži lasītāji mums vaicā, kādēļ ogresfakti.lv rāda komentāru autoru IP adreses? Viņi norāda, ka, ja tas netiktu darīts, komentāru portālā būtu daudz vairāk.
Jāatzīst, ka IP adrešu rādīšana portālā ir eksperiments, lai veicinātu kvalitatīvas un atbildīgas diskusijas.
No vienas puses IP adrese - tā nav dzīvokļa adrese un nekādā veidā neatklāj komentētāja personību. Zinot vien IP adresi nav iespējams pierādīt tās vai citas personas saistību ar konkrēto komentāru. IP adrese ir vien konkrētā datora virtuālā adrese, kas, turklāt, laika gaitā mainās. Protams, ir arī fiksētās IP adreses, taču pastāv tādi interneta pieslēgumu veidi, kuros IP adreses iespējams mainīt vairākas reizes dienā vai pat stundā. Komentētāja faktiskās adreses noskaidrošana pēc IP adreses iespējama vien krimināllietas gadījumā (piem., ja komentārā pausts atklāts aicinājums uz vardarbību, goda un cieņas aizskaršana apgalvojuma formā utt.).
Un pat tad, ja šāda lieta tiktu ierosināta, komentāra autoru juridiski identificēt, visticamāk, neizdotos, vismaz Latvijas tiesu praksē šāds gadījums nav dzirdēts. Iemesls pavisam vienkāršs - pat ja tiktu pierādīts, ka komentēts no tā vai cita dzīvokļa, būtu pārāk grūti pierādīt, ka konkrētajā brīdī pie datora sēdējis konkrētais cilvēks, nevis, piemēram, kāds viņa draugs vai ģimenes loceklis. Turklāt krimināllietas gadījumā prasītājs IP adresi tāpat uzzinātu - arī ja tā publiskajā telpā netiek rādīta.
Tātad, arī rādot IP adreses, saglabājas komentētāja anonimitāte. Ja tā, tad kādēļ tās vispār jārāda? Vispirms paanalizēsim iespējas, kas rodas, ja IP adreses netiek rādītas.
Pirmkārt - ir iespēja vienam un tam pašam lietotājam no viena un tā paša datora komentēt ar dažādiem segvārdiem jeb "nikiem". Iespējams veidot mākslīgus dialogus. Piemēram, vienubrīd "Mārcis" iekomentē, ka kaut kur dzirdējis par kādas sabiedrībā pazīstamas personas "nedarbiem". Pēc brīža "Anniņa" teic - "jā, es arī to dzirdēju". Vēl mazliet vēlāk pievienojas "Antonijs" ar komentāru - "protams, to tak visi zina". Kur ir problēma? Ka ne "nedarba", ne arī "baumas" par to patiesībā nemaz nebija un visu trīs komentāru autors ir viens un tas pats cilvēks, kuru vada noteikti, iespējams, politiski mērķi. Lasītājs, kurš par šādu iespēju nezina un neredz, ka komentēts no vienas un tās pašas IP adreses, lasot šos komentārus secina - "jā, ja jau visi tā runā, tad tā ir patiesība".
Turpretim, ja izglītots lasītājs pats var pārliecināties, ka diskusija notiek no dažādām IP adresēm, tad arī diskusijas ticamības moments ir lielāks. Tiesa gan, arī šajā gadījumā nevar izslēgt mākslīgas un konkrētiem mērķiem organizētas "diskusijas" iespēju, taču tas jau būtu sarežģītāk, jo jāmeklē un jāorganizē "komentētāju komanda" tā jāizvieto dažādās interneta pieslēguma vietās, lai katrs varētu komentēt ar savu IP adresi.
Otrkārt - ja IP adreses netiek rādītas, komentētājam rodas visautļautības sajūta, kas var mudināt uz nepatiesu vai pat noziedzīgu vēstījumu izplatīšanu komentāros. Patiesībā šāds komentētājs kļūdās - viņa IP adresi jebkurā gadījumā redz portāla administrācija. IP adrešu rādīšana "Ogres faktos" ir šī fakta laipns atgādinājums.
Protams, ja IP adreses netiktu rādītas, komentāru būtu daudz vairāk. Cita lieta, vai tie būtu kvalitatīvāki? Vai komentāru daudzums ļautu spriest par tēmas aktualitāti, ja pastāv iespēja, ka tos visus zem dažādiem nikiem "iekomentējis" tikai viens cilvēks?
Jāatzīst, ka no vienas puses "Ogres faktu" lasītāji kļuvuši drosmīgāki - komentāru kļūst vairāk, kaut gan to skaits zem populārākajām publikācijām joprojām nav mērāms desmitos. Te, visticamāk, vainojams noteiktas komentētāju daļas pieradums pie pilnīgas anonimitātes. Tomēr pozitīvā tendence ļauj cerēt, ka eksperiments izdosies. Tas gan nenozīmē, ka arī turpmāk nedzēsīsim tos komentārus, kuros apgalvojuma formā pausta nepatiesa, nepārbaudīta, personas cieņu aizskaroša informācija vai arī pārkāptas kādas likumdošanas normas. |