ogresfakti Publicēts: 2010-03-23 14:30:00 / Viedokļi
Ziņot redakcijai
Turpinoties publiskajai apspriešanai par iespējamo aizliegumu Ogres novadā audzēt ģenētiski modificētus kultūraugus, ogrēnieši vēlas paust savu nostāju. Turpinājumā – kādas vēstules teksts publiskās apspriešanas ietvaros:
Mēs, zemāk parakstījušies Ogres novada iedzīvotāji un biedrības „Ogres forums” pārstāvji, lūdzam mūsu novada domi noteikt ģenētiski modificēto kultūraugu audzēšanas aizliegumu Ogres novadā un pasludināt novadu par brīvu no ģenētiski modificētiem organismiem vismaz uz 5 gadiem vai ilgāk, šo aizliegumu vienlaikus iekļaujot topošajā Ogres novada Attīstības stratēģijā.
Vietējās pašvaldības pienākums ir nodrošināt tās pārvaldībā esošās teritorijas ilgtspējīgu attīstību - savukārt ĢMO ilgtspējīgu attīstību pakļauj nopietnam riskam. Daudzi zinātniskie pētījumi brīdina, ka to ietekme uz vidi un cilvēku veselību var būt graujoša. No tā, pirmkārt, var ciest citi lauksaimnieki (īpaši bioloģiskie), nemaz nerunājot par draudiem citām sugām. Pētījumi apliecina, ka nav iespējama ĢM kultūraugu audzēšana paralēli tradicionālajām, jo pastāv maza iespēja novērst abu viena kultūrauga šķirņu sajaukšanos. 828 zinātnieki no 84 valstīm parakstījuši atklātu vēstuli, kura brīdina par ĢMO bīstamību un aicina atteikties no ĢMO izplatības.
Saskaņā ar Vides ministrijas atzinumu:
1) Šobrīd ģenētiski modificēto organismu ilgtermiņa ietekme uz vidi un cilvēku veselību vēl nav pietiekami izpētīta un līdz ar to arī nav zināma;
2) pašreiz, vērtējot riskus, netiek vērtēti riski uz ne-mērķa organismiem, t.i., faktiski netiek apzināti potenciālie draudi citām sugām, kas nav tas, pret ko radīta attiecīgā modifikācija;
3) visi eksperimenti, kas tiek veikli, notiek salīdzinoši mazās (maksimāli līdz 100 hektāriem) platībās, bet ģenētiski modificēto organismu izplatīšana notiek jau cita lieluma platībās, kuras mērāmas tūkstošos hektāru. Turklāt šāda izpIatīšana, ģenētiski modificēto augu audzēšana, notiek vidē, kas būtiski atšķiras no tās, kurā veikti eksperimenti. Līdz ar to uzskatām, ka nav iespējams apzināt visas potenciālās ietekmes, kas var rasties un nav iespējams paredzēt un noteikt, kā reaģēs sugas, kuras tur atrodas, kā tiks ietekmēta bioloģiskā daudzveidība kopumā;
4) ģenētiski modificēto organismu ietekme uz Latvijas ekosistēmu, dabas vērtībām un bioloģisko daudzveidību faktiski nav pētīta vispār.
Tādēļ aicinām novada domi nepakļaut novadu šādu ĢMO audzēšanas eksperimentu iespējai un neļaut atsevišķām īstermiņa biznesa interesēm apdraudēt iedzīvotāju kopējās intereses, t.i., novada ilgtspējīgu attīstību.
Turklāt, kā norāda Vides ministrija, Latvijai, ņemot vērā Eiropas Savienības (ES) mērogā nozīmīgas bioloģiskās daudzveidības vērtības, augsnes nepiesārņotību, biologisko zemnieku saimniecību specifiku un kapacitāti, ir nepieciešams vairāk orientēties uz ekoloģiskas pārtikas audzēšanu, kas ES kopējā tirgū ir konkurētspējīga. Ekoproduktiem, pretstatā biotehnoloģiju industrijas izgudrojumiem, tai skaitā ģenētiski modificētajiem organismiem, viennozīmīgi būs perspektīva noieta tirgos. Tādēļ Latvijā ir svarīgi izmantot ES likumdošanā radīto iespēju pašvaldībām, vienojoties ar vietējiem iedzīvotājiem, noteikt tās teritoriju brīvu no ģenētiski modificētiem kultūraugiem.
Seko iedzīvotāju paraksti. |